Vatikán. Do Vatikánu se vrátil originál listu, ve kterém Kryštof Kolumbus podává zprávu o objevení Ameriky, mylně považované za Indii. Raport adresovaný španělskému královskému páru, katolickým veličenstvům Ferdinandovi a Isabele, byl později přeložen do latiny a jeho opisy se rozšířily po celé Evropě. Vatikánská knihovna získala jednu z těchto edic v roce 1921 jako součást fondu De Rossi. Janovský mořeplavec v listu popisuje domorodé kmeny, faunu a flóru Nového světa a líčí, jak se mu po 33 dnech plavby podařilo přirazit k jeho břehům 12. října 1492. Zprávu sepisoval během zpáteční cesty v roce 1493 a po přistání v Lisabonu ji nechal ve dvou kopiích doručit na španělský dvůr. Španělské originály se nezachovaly, o to větší je historická hodnota latinských tisků.
V roce 2011 Úřad pro národní bezpečnost Spojených států obdržel avízo, že dokument uchovávaný ve Vatikánské knihovně je pravděpodobně falsum, a experti v oblasti starých tisků hypotézu potvrdili. Přestože není zřejmé, kdy došlo k výměně originálu, americkým agentům se podařilo původní tisk vystopovat. Ukázalo se, že jej v roce 2004 v New Yorku zakoupil jistý Robert Parsons, jehož vdova se následně vzdala všech práv a svolila k návratu této vzácné depeše do Vatikánu.
V rámci vyšetřování kauzy ukradených tisků americký úřad pro národní bezpečnost vypátral celkem tři Kolumbovy listy. Kromě vatikánského exempláře vrátil odcizené verze listu také do Riccardiánské knihovny ve Florencii a Katalánské knihovny v Barceloně.
(job)