VaticanNews.va

   21. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5497
Poslechem z webových stránek.3522
Četbou textů na webových stránkách.5527
Poslechem i četbou.3308


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Cantalamessa: Pokrytec je modloslužebník, staví publikum před Boha


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

7.7.2018 

Hrozivá znamení moci ať ustoupí moci nadějných znamení

Papežova slova na závěr setkání s blízkovýchodními patriarchy, Bari

Česká sekce RV

Jsem velice potěšen setkáním, kterého se nám dostalo. Napomohlo nám ke znovu objevení  naší křesťanské přítomnosti na Blízkém východě. Ta bude o to více prorocká, o co více bude dosvědčovat Ježíše, Knížete pokoje (srov. Iz 9,5), který se nechápe meče, nýbrž žádá od svých učedníků, aby jej zastrčili do pochvy (srov. Jan 18,11). Také naše církevní existence je pokoušena logikami světa, logikami moci a zisku, ukvapenými a výhodnými logikami. Je tu i náš hřích, nespojitost mezi vírou a životem, která zatemňuje svědectví. Cítíme povinnost znovu se obrátit k evangeliu, jež je zárukou autentické svobody, a učinit tak naléhavě nyní, v noci, kdy je Blízký východ v agónii. Jako v oné úzkostné noci v Getsemanech, nebude ani útěk (srov. Mt 26,56), ani meč (srov. Mt 26,52) předjímat zářivé jitro Paschy, nýbrž sebedarování napodobující Pána.

Dobrá zpráva, z lásky ukřižovaného a vzkříšeného Ježíše, přišla z Blízkého východu a po staletí uchvacuje srdce člověka, protože se pojí nikoli se světskými mocnostmi, nýbrž s nezměrnou silou kříže. Evangelium nás zavazuje ke každodennímu obrácení k Božím plánům, abychom pouze v Bohu nalézali bezpečí a potěchu a hlásali Jej všem a navzdory všemu. Prostá víra, tolik zakořeněná na Blízkém východě, je zdrojem, z něhož třeba čerpat osvěžení a očistění, jako je tomu, když se vracíme k počátkům a jdeme na pouť do Jeruzaléma, do Svaté země či do svatyň v Egyptě, Jordánsku, Libanonu, Sýrii, Turecku a dalších posvátných míst oněch krajin.

Vzájemně jsme se povzbudili, bratrsky rozmlouvali. Bylo to znamení, že setkání a jednota mají být vždycky hledány, beze strachu z růzností. Stejně tak je třeba kultivovat pokoj i na půdě, která je vysoušena protiklady, protože dnes navzdory všemu nemá pokoj žádnou alternativu. Ani příměří zaručované zdmi, ani důkazy síly pokoj nepřinesou, nýbrž reálná ochota naslouchat a vést dialog. Zavazujeme se putovat, modlit a pracovat, a snažně prosíme, aby umění setkat se převážilo na strategiemi střetů a aby nápadnost hrozivých znamení moci ustoupila moci nadějných znamení: lidem dobré vůle a odlišného kréda, kteří nemají strach si promluvit, přijmout důvody druhých a starat se o sebe navzájem. Jedině takto, péčí o to, aby nikomu nechyběl chléb a práce, důstojnost a naděje, se promění válečný řev na zpěv pokoje.

K tomu je podstatně třeba, aby ten, kdo má moc, konečně a rozhodně začal opravdu sloužit pokoji a nikoli svým vlastním zájmům. Dost už bylo profitování nemnohých na úkor mnohých! Dost už bylo okupování území, které drásá národy! Dost už bylo převahy stranických pravd nad nadějemi lidí! Dost už bylo využívání Blízkého východu k ziskům, jež jsou Blízkému východu cizí!

Válka je metlou, která tragicky zachvacuje tento milovaný region. Obětí jsou především obyčejní lidé. Pomysleme na trýzněnou Sýrii, zejména na provincii Dara, kde se rozpoutaly ostré boje, které přiměly k útěku velký počet lidí vystavených strašnému utrpení. Válka je dcerou moci a chudoby a bude poražena odmítnutím uzurpační logiky a vykořeněním bídy. Mnohé konflikty byly podněcovány také formami fundamentalismu a fanatismu, jež byly oděny do náboženských požadavků, ale ve skutečnosti se rouhaly Božímu jménu, kterým je pokoj, a pronásledovaly bratra, který odedávna žije poblíž.  Násilí je však vždycky živeno zbraněmi. Nelze pozvedat hlas, mluvit o míru a přitom ve skrytu bezuzdně zbrojit. Velice závažná je odpovědnost, tížící svědomí národů, zejména těch nejmocnějších. Nezapomeňme na minulé století, neopomínejme lekce Hirošimy a Nagasaki, ať se země Východu, odkud vzešlo Slovo pokoje, nepromění na rozlehlé temnoty mlčení. Dost již bylo zavilých protikladů, dost žádosti po zisku, který se nedívá nikomu do tváře a zmocňuje se ložisek plynu a paliva bez ohledu na společný domov a bez skrupulí z toho, že trh s energií diktuje zákony soužití mezi národy!

Stezky pokoje otevírá pohled na toho, kdo úpěnlivě prosí o bratrské soužití s ostatními. Ať jsou chráněny všichni, nejenom většiny. Kéž se také na Blízkém východě otevře cesta práva na společné občanství, cesta k nové budoucnosti. Také křesťané jsou a mají být plnoprávnými občany se stejnými právy.

Silně znepokojeni, ale nikdy bez naděje, obracíme pohled k Jeruzalému, městu všech národů, jedinému a svatému městu pro křesťany, židy i muslimy celého světa. Jeho identitu a poslání je třeba uchránit před sváry a napětími a jeho status quo vyžaduje, aby byl respektován, jak rozhodlo mezinárodní společenství a opakovaně žádali křesťanské komunity Svaté země. Jedině dohoda mezi Izraelci a Palestinci, pevně chtěná a prosazovaná společenstvím národů může vést ke stabilnímu a stálému pokoji a zaručovat koexistenci mezi dvěma státy dvou národů.

Naděje má dětskou tvář. Na Blízkém východě již roky úděsný počet maličkých pláče nad mrtvými v rodině a vidí svůj ohrožovaný rodný kraj často z jediné perspektivy, totiž nutnosti odejít. To je umírání naděje. Příliš mnoho dětí strávilo větší část svého života pohledem na zříceniny místo na školy a slyšelo ohlušující hřmot bomb namísto oslavného povyku her. Prosím, kéž lidstvo vyslyší volání dětí, jejichž ústa provolávají Bohu slávu (srov. Žl 8,3). Osušením jejich slz nalezne svět znovu důstojnost.

S myšlenkou na děti za chvíli pustíme na svobodu několik holubic spolu s naším přáním pokoje. Přání pokoje vystoupá výš než každé temné mračno. Ať naše srdce zůstanou sjednocena a obrácena k Nebi v očekávání, že se jako v době potopy vrátí s ratolestí naděje (srov. Gen 8,11). Ať Blízký východ už není obloukem války klenoucím se mezi kontinenty, nýbrž obloukem pokoje  vlídným k národům a víře. Milovaný Blízký východe, ať se v tobě rozestoupí temnoty války, moci, násilí, fanatismu, hanebného zisku, vykořisťování, bídy, nerovnosti a chybějícího uznání práv. „Pokoj v tobě“ (Žl 122,8), spravedlnost tobě a Boží požehnání ať spočine na tobě.

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.7.18 Na Blízkém východě jsou zakořeněny naše duše
7.7.18 Papež v Bari: Bez křesťanů by Blízký východ nebyl Blízkým východem
2.7.18 Kardinál Koch: Nezvěte východní křesťany, aby se stali uprchlíkyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Boží láska nás osvobozuje

Tiskové středisko zveřejnilo titul nové apoštolské exhortace

Kardinál Barbarin o audienci u papeže a odchodu do ústraní

Kardinál Porras: Člověk má právo na občanskou neposlušnost

Otevřený list Marockého křesťanského výboru

Templetonovu cenu dostal agnostik kritizující ateismus

Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Papež uznal mučednictví sedmi rumunských řecko-katolických biskupů

Po 40 dnů bude možné zhlédnout restaurované Svaté schody na Lateránu

Telegram k vysvěcení kostela na italské vojenské základně v Libanonu

Svatý otec: Nezapomínat, že Boží slitování je obrovské

Petrův nástupce: Stát má hájit přirozené právo

 Nově na webu
Svatý otec: O Otčenáši – Buď vůle tvá

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Láska, radost, střídmost – trojice ctností ke každodenní svatosti

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství