Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.7.2018 

Kardinál Parolin: První světová válka rozložila mezinárodní řád, který nebyl ničím nahrazen

Gorizia. „Válka je porážkou pro všechny,“ – konstatoval státní sekretář Svatého stolce u příležitosti letošního 100. výročí ukončení První světové války. Ve své včerejší (13.7.) přednášce ve furlánské Gorizii podal panoramatický pohled na dějiny církve v bolestném období války zvané světová z let 1914-1918. Čtyři roky po té, kdy papež František připomněl na hřbitově jejích padlých v Redipuglii 100. výročí jejího začátku, promluvil nyní kardinál Pietro Parolin opět ve Furlánsku, aby připomněl její konec. Zvláštní pozornost věnoval  papeži Benediktu XV., který byl zvolen na Petrův stolec měsíc po začátku války a již 4. září 1914 nazval celý konflikt „sebevraždou Evropy“.

„Papež Benedikt XV. Dokonale chápal, že ani vlády, ani mnozí biskupové, ani většina katolíků v Evropě nechtěli chápat, že válka bude porážkou pro všechny, i pro vítěze,“ řekl kardinál Parolin, který pak citoval známý výraz, jímž tento papež „v nótě adresované 1. srpna 1917 Představitelům válčících stran označil tuto válku za »zbytečný masakr«, který kosil lidské životy v míře, kterou dějiny dosud neviděly, a to z velké části také mezi civilisty. Papež Benedikt XV. (Giacomo Della Chiesa) byl ve svém mírovém úsilí zcela osamocený i v církvi samotné – zdůraznil kardinál Parolin. „Mnozí francouzští, němečtí a rakouští biskupové - uvedl příklad vatikánský státní sekretář - ve svých diecézních oběžnících papežovu nótu právě proto vůbec nezveřejnili, ačkoli nebyla tvořena prázdnými řečmi, nýbrž konkrétními návrhy, včetně řešení územních sporů.“ Kardinál Parolin v této souvislosti citoval také „prorocké varování tohoto papeže z 28. července 1915: »Ponížené a utiskované národy neumírají, nesou tíži jim naloženého břemena a z pokolení na pokolení si předávají tristní dědictví nenávisti a pomsty, připraveny povstat.«  Z tohoto důvodu také v encyklice Pacem Dei munus (23. května 1920) jednoznačně odsoudil hanebné mírové dohody z Paříže, jež označil za »kartaginský mír«, který otevřel více problémů, než kolik jich měl vyřešit, neboť ponechal nedotčeny klíčící zárodky staré zášti.“

„Dnes víme – navázal kardinál Parolin – že se to vše tristně vyplnilo: válka a poválečná doba rozložila mezinárodní řád soustředěný v Evropě, aniž by se podařilo spravedlivě a trvale jej nahradit. Zanikla čtyři impéria – německé, rakousko-uherské, ruské a otomanské – a vznikla  politická a teritoriální prázdnota, kterou nedokázalo zaplnit ani uplynulých sto let.“

Kromě politických aktivit Benedikta XV., mezi něž patřila v tehdejší době naprosto ojedinělá - morální a materiání – pomoc poskytnutá Arménům vystavených na území Turecka a Sýrie masovému vyvražďování, pro které vznikl do té doby neznámý výraz genocida, zmínil kardinál Parolin neméně pozoruhodný přínos tohoto papeže, pokud se týče řízení vnitřních záležitostí církve.

„Církev se po první světové válce a v době vzniku národních států – poznamenal kardinál Parolin – proměnila právě pod vedením Benedikta XV. na nadnárodní organizaci, kterou je dodnes. Stalo se tak především v důsledku změny role nunciů, kteří přestali být převážně politickými postavami a obnovili svoji autentičtější povahu reprezentantů papeže před jednotlivými státy, ale i před místními církvemi a jejími institucemi. Zásadní změna nastala také v organizaci misijního poslání, kterému věnoval Benedikt XV. encykliku Maximum illud (30. listopadu 1919). V ní tento papež evropským misionářům uložil, aby se osvobodili od své národnostní příslušnosti a evropské nadřazenosti, podporovali v misiích místní církevní samosprávu, domorodé jazyky a formaci místního duchovenstva, protože – jak napsal – »křesťanství není v žádném národě cizincem, každý národ je s to dosahovat věčné spásy s pomocí svých vlastních kněží a biskupů«.“

Obsáhlá přednáška státního sekretáře Svatého stolce ke 100. výročí zakončení První světové války se konala ve městě Gorizia, které bylo po první válce násilně připojeno k Itálii a po druhé v roce 1947 uměle rozděleno zdí na italskou a jugoslávskou (slovinskou) část.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.9.20 Kardinál Parolin: OSN potřebuje oživující návrat k původnímu duchu
18.7.20 Organizátor papežských cest odchází na lisabonskou nunciaturu
30.10.19 Papež bude v Japonsku apelovat na jaderné odzbrojení, předesílá kardinál Parolin
14.5.19 Kardinál Parolin: Čínští katolíci se dožadují plného začlenění do všeobecné církve
4.5.19 Kardinál Parolin: Nadcházející papežskou cestu vyznačily postavy velkých světců



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti