Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.8.2018 

Papež: Extrémní a nesnášenlivé postoje proti extrémismu a nesnášenlivosti nepomohou

Vatikán. Před generální audiencí papež František v salonku auly Pavla VI. pozdravil katolické zákonodárce z celého světa, kteří se do Říma sjeli na každoroční mítink svého sdružení. Mezinárodní síť katolických legislátorů (International Catholic Legislators Network, ICLN) byla jako nezávislá asociace založena před osmi lety, sídlí v rakouském hlavním městem a jejími čestnými patrony jsou vídeňský arcibiskup, kard. Christoph Schönborn, libanonský maronitský patriarcha Bechara Boutros Rai, a britský politik David Alton. Sdružuje členy evropských parlamentů, vládní představitele, odborníky v oblasti práva a další zástupce občanské společnosti, kteří se ve své profesi řídí učením katolické církve. Svatého otce nejprve krátce pozdravil zakladatel a předseda asociace, Christiaan Alting von Geusau, který přiblížil dosavadní činnost sdružení, zaměřenou zejména na právní pomoc pronásledovaným křesťanům. Jak tento otec pěti dětí řekl, díky asistenci právních expertů z mezinárodního sdružení se reálně změnila životní situace mnoha perzekvovaných. Nikoli náhodou si proto asociace katolických zákonodárců za letošní předmět své reflexe zvolila svobodu vyznání a svědomí.

„Toto téma je zásadní a naléhavější než kdy dříve. Druhý Vatikánský koncil mu věnoval jeden z nejdůležitějších dokumentů – Deklaraci o náboženské svobodě Dignitatis humanae ze 7. prosince 1965. V onom dějinném okamžiku koncilní otce znepokojovaly především režimy, které sice ve svých ústavách uznávají svobodu náboženství, ovšem pak občany odrazují od vyznávání jejich víry, čímž ztěžují a ohrožují život náboženských společenství.“

Kromě této situace, která bohužel v některých zemích přetrvává, poznamenal papež František, se tragicky zhoršilo postavení křesťanů a jiných náboženských menšin v oblastech, zasažených fundamentalismem. Šíření a vyhrocování nesnášenlivých, agresívních a násilných postojů vedlo a dodnes vede k diskriminaci, šikanování či skutečnému pronásledování křesťanů, které nikoli pokaždé bývá příslušně stíháno ustavenými orgány.

„Svoboda náboženství a vyznání se dnes musí vyrovnávat se dvěma protikladnými, avšak shodně ohrožujícími ideologiemi – sekularistickým relativismem a náboženským – popravdě řečeno pseudonáboženským – radikalismem. V této souvislosti se omezím na to, abych vás upozornil na jedno reálné nebezpečí, kterým je bojovat proti extrémismu a nesnášenlivosti týmiž extrémismem a nesnášenlivostí, a to i ve slovech a postojích.“

Jako křesťané víme, že naším posláním je za daných dějinných okolností být solí, světlem a kvasem, pokračoval římský biskup. Proto právě lidé, kteří se ujali politického angažmá jako služby obecnému blahu, mohou a musí přispívat k řešení klíčové otázky, kterou je náboženská svoboda.

Je normální, že se kvůli tomu setkáváte se skrytými či zjevnými formami obstrukcionismu. Křesťanský politik, aniž by sám sebe vnímal či stavěl na odiv jako hrdinu či oběť, je především povolán k tomu, aby jako každý pokřtěný pokorně a odvážně usiloval o důsledné svědectví a navíc aby kompetentně předkládal návrhy zákonů, které by odpovídaly křesťanskému pojímání člověka a společnosti. Přitom by měl stále vyvíjet snahu o spolupráci se všemi lidmi, kteří tyto vize sdílejí.“

připomenul Petrův nástupce katolickým zákonodárcům. Před závěrečným požehnáním papež požehnal ikonu Svaté rodiny, která bude putovat některými evropskými parlamenty v přípravě na budoucí rodinnou pouť katolických legislátorů do Fatimy, kde se chtějí zaměřit na téma rodiny, v níž se podle fatimských zjevení odehraje konečný ďáblův boj.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti