Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.9.2018 

Papež František chce v příštím roce navštívit Japonsko

Vatikán. Před zahájením generální audience přijal dnes papež František delegaci japonského sdružení Tensho Kenoho Shisetsu Kenshokai. V závěru setkání vyjádřil přání navštívit v příštím roce Japonsko.

Cílem této asociace je podpora kulturních a solidárních projektů. Její zakladatelé se inspirovali misí čtyř mladých Japonců, kteří před 400 lety  (v roce 1585) v doprovodu jezuitských misionářů navštívili tehdejšího papeže Řehoře XIII.

„Byla to mimořádná cesta, protože to bylo vůbec poprvé, co skupina představitelů vaší velké země přijela do Evropy. Čtveřici mladíků se dostalo skvělého přijetí, nejen od papeže, ale také ve všech městech a na všech dvorech, kterými procházeli, v Lisabonu, Madridu, Florencii, Římě, Benátkách, Milánu a Janově. Evropané se setkali s Japonci a Japonci se setkali s Evropou a se srdcem katolické církve. Bylo to historické setkání dvou velkých kultur a duchovních tradic, jehož památku je dobré uchovávat, jak to činí vaše sdružení.“

Papež František vyjádřil naději, že také jeho mladí hosté prožijí povzbuzení a radost z tohoto setkání, přestože dnešní cestování nevyžaduje takovou námahu a délku jako osmiletá pouť mladých Japonců do Evropy v 16. století.

„Věřím, že se vrátíte do své země povzbuzeni jako velvyslanci přátelství a šiřitelé velkých lidských a křesťanských hodnot, s nasazením a odvahou, tak jako čtyři mladíci z epochy Tensho. Chtěl bych připomenout zejména jejich vůdce Mancia Ito, který se stal knězem, a Juliana Nakauru, který spolu s mnoha dalšími podstoupil mučednickou smrt na proslulém pahorku mučedníků v Nagasaki a byl prohlášen za blahoslaveného.“

V závěru audience Petrův nástupce ocenil projekty sdružení, zejména úsilí o vytvoření fondu na podporu vzdělání pro mladé lidi a sirotky. „Chcete ukázat, že náboženství, kultura a ekonomický svět mohou pokojně spolupracovat na vytvoření lidštějšího světa ve smyslu integrální ekologie,“ řekl papež František a poznamenal, že se dílo těchto mladých Japonců plně shoduje s linií jeho encykliky Laudato si´.

„Využívám této návštěvy, abych ohlásil svou vůli navštívit v příštím roce Japonsko. Doufejme, že to bude možné“ – zakončil papež František audienci pro členy japonského sdružení.

Historická událost, k níž se odvolává sdružení založené před 20 lety v Miyazaki na japonském jihovýchodě, byla skutečně nezvyklým příkladem kulturní výměny v 16. století. Čtyři mladíci ve věku od 13 do 16 let (považovaní nicméně v tehdejším Japonsku již za dospělé) z dobře situovaných rodin, Macio Ito, Michele Chijiwa, Julian Nakaura a Martino Hara, se v roce 1582 vydali na cestu do Evropy v doprovodu několika jezuitských misionářů. Cíle jejich cesty, konané z vůle  otce Alessandra Valignana, velkého vizitátora jezutiských misií na Východě, nebyly politické ani obchodní, nýbrž kulturní a náboženské; měli podpořit vzájemné poznání a přátelství mezi Japonskem a Evropou a přitáhnout pozornost k japonským misiím. Delegace měla nesmírný úspěch, na evropských dvorech vzbuzovala zájem a nadšení. Cesta j Japonska do Lisabonu trvala zhruba dva a půl roku, zpáteční překročila čtyři roky. V Římě se mladí Japonci zdrželi přes dva měsíce a23. března 1585 byli slavnostně přijati papežem Řehořem XIII.

Po návratu do Japonska všichni čtyři mladíci vstoupili do Tovaryšstva Ježíšova a tři z nich setrvali v řádu až do smrti. Julian Nakaura zemřel v roce 1633 strašlivou mučednickou smrtí „v jámě“ a v roce 2008 byl blahořečen.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.8.20 Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki
26.10.19 Co vypovídá Vatikánská knihovna o pronásledování křesťanů v Japonsku?
12.10.19 Papež jmenoval svého legáta na intronizaci nového japonského císaře
19.7.19 Papež František v listopadu navštíví Japonsko – potvrzují tamní biskupové
30.4.19 Italský misionář: Japonci jsou lidé rituální, krása liturgie je pro ně zásadní



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti