Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.9.2018 

Evropští biskupové: Křesťanství, solidarita a dobrovolnictví jsou vnitřně spojené

Poznaň. Posílení ducha vzájemného porozumění a spolupráce mezi evropským východem a západem, zdůrazňuje závěrečné prohlášení Rady evropských biskupských konferencí. Její čtyřdenní plenární zasedání včera skončilo v polské Poznani. Delegáti evropských episkopátů se zabývali tématem solidarity a volontariátu, jak vysvětluje předseda Rady, kardinál Angelo Bagnasco:

„Zabývali jsme se tímto tématem zejména uvnitř církevní komunity, vzhledem k její funkci učitelky a vychovatelky svědomí a duší. Vyšli jsme z toho, že solidarita je postojem duše a způsobem vnímání světa, věcí a vztahů.“

Delegáti se tentokrát sjeli do Poznaně (13. – 16. září). Tamní arcibiskup Stanislaw Gądecki, současný místopředseda CCEE, hostil výroční zasedání Rady ve svém sídelním městě u příležitosti 1055 založení biskupství a 100. výročí nezávislosti Polska. Jak upozornil při tiskové konferenci pojem solidarity má za sebou historický vývoj, v němž sehráli Poláci důležitou roli:

Je třeba upozornit na to, že solidarita byla původně proticírkevním konceptem. V 19. století označovala jakousi všeobecně prospěšnou činnost, která měla být protikladem křesťanské lásky k bližnímu. Teprve to, co se událo s hnutím Solidarita v Polsku, změnilo vizi solidarity jako takové. P. Tischner i papež Jan Pavel II. prosadili jiný pohled na solidaritu a jiné motivace solidarity. To, co bylo považováno za protiklad solidarity, tedy lásku k bližnímu, uvedli do samého jádra solidarity. Konstatovali, že solidarita není možná bez lásky k bližnímu a že tedy tyto koncepty nestojí proti sobě navájem, ale jdou ruku v ruce, a že je to jediný způsob, jakým lze solidaritu chápat.

Praktický úspěch tohoto vnímání solidarity ukazuje průzkum, který mapoval vztah mezi vírou, angažovaností v církvi a účastí na dobrovolnické službě, potvrzuje dále arcibiskup Stanislaw Gądecki:

Zhruba 100 milionů lidí v Evropě pracuje jako dobrovolníci díky své křesťanské inspiraci. 18-20% mladých lidí se angažuje v křesťanském, náboženském volontariátu. Daleko více je dobrovolníků mezi mladými lidmi, kteří chodí do kostela. Volontariát je tedy jistým projevem náboženskosti a víry.

V závěrečném prohlášení Rada evropských biskupských konferencí děkuje autorovi průzkumu, P. Wojciechovi Sadloňovi, a vyjadřuje vděčnost a podporu milionům křesťanů angažovaných ve volontariátu, protože – čteme v prohlášení – jde o fenomén „schopný dosáhnout s mimořádným charitativním dynamismem k mnoha chudým a marginalizovaným, kteří žijí v našich opulentních společnostech“.

Biskupové dále ujišťují, že se chtějí s větší intenzitou věnovat dnes nezbytné a žádané duchovní formaci. „Jsme hluboce přesvědčeni, že zkušenost víry a charitativní služby musejí být úzce spojeny pro dobro všech a pro celé stvoření,“ dodávají. Tímto způsobem lze totiž dosáhnout také do prostředí novodobých projevů nouze, jako je chybějící úcta k životu, tříštění rodiny, vnucování kultury gender, omezování svobod, včetně náboženské, či problematika migrantů a uprchlíků.

Sankce proti Maďarsku
V době zasedání Rady schválil Evropský parlament sankce namířené proti Maďarsku a omezil práva této země v Evropské unii. Reportér Vatikánského rozhlasu při té příležitosti oslovil předsedu maďarského episkopátu, biskupa Andráse Verese, který reagoval s tím, že Maďarsko je trestáno za to, že hájí svoji zemi a Evropu. Zdůraznil zároveň, že jak maďarská vláda tak i církev udělali velmi mnoho, aby projevili solidaritu uprchlíkům, migrantům a obětem válek na Blízkém východě. Jednali však ve shodě s tím, o co mnohokrát prosili tamní patriarchové a biskupové, totiž aby se pomáhalo těm, kteří zůstali na místě, aby nebyli nuceni k opuštění své vlasti. O tom se ale mluví velmi málo – dodal biskup András Veres:

„Musíme říci, že nás rozhodnutí Evroského parlamentu zarmoutilo. Jsme spokojeni s tím, co v poslední dpbě dělala naše vláda, i když ji lze v některých záležitostech kritizovat. Naše vláda chtěla chránit Evropu, svou zemi a zdá se nám, že byla potrestána právě za to. Dějiny se bohužel opakují. Maďarsko velmi mnoho utrpělo ze strany islámu v 17. století. Máme špatné vzpomínky. Církev byla tehdy naprosto zničena. A je třeba říkat, že islamismus opět budí obavy. Vláda vyhrála volby podruhé. Těší se tedy velké podpoře společnosti. Uvidíme, jaké řešení nyní najde,“  řekl předseda Maďarské biskupské konference, biskup András Veres.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.9.20 Církev v Evropě po pandemii
4.10.19 Papež k biskupům: Přičiňte se o nový evropský humanismus
13.9.18 Papež: Posílit u mladých lidí vědomí významu víry pro jednotu Evropy
16.4.18 Kardinál Bagnasco: Jedině návrat Boha na první místo může ubránit Evropu a lidskost
16.4.18 Globalizace volá po dekonstrukci základů existenceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti