Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

26.9.2018 

O apoštolské cestě do pobaltských zemí

Katecheze papeže Františka z 26. září, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!
V těchto dnech jsem vykonal apoštolskou cestu do Litvy, Lotyšska a Estonska u příležitosti 100. výročí nezávislosti pobaltských zemí. Ze sta let prožily polovinu pod jhem okupací, nejprve nacistické, pak sovětské. Tyto národy vytrpěly mnoho, a proto si je Pán zamiloval. Tím jsem si jist. Děkuji prezidentům těchto třech republik a občanským představitelům za skvělé přijetí, kterého se mi dostalo. Děkuji biskupům a všem, kteří spolupracovali na přípravě a realizaci této církevní události.

Moje návštěva se konala v kontextu značně odlišném od toho, se kterým se setkal sv. Jan Pavel II. Mým posláním bylo zvěstovat opětovně oněm národům radost z evangelia a revoluci vlídnosti a milosrdenství, protože samotná svoboda bez lásky, jež vždycky pochází od Boha, nedokáže dát životu smysl a plnost. Evangelium, které dává ve chvílích zkoušky sílu a živí zápas za svobodu, se ve chvílích svobody stavá světlem pro lidi, rodiny i společnost na každodenní cestě a solí, jež dává všednímu životu chuť a chrání ho před nákazou průměrnosti a sobectví.

V Litvě tvoří katolíci většinu, zatímco v Lotyšsku a Estonsku převažují luteráni a pravoslavní; mnoho je také těch, co jsou náboženskému životu vzdáleni. Jde tedy o to posílit  společenství mezi všemi křesťany, které se rozvinulo v těžkých dobách pronásledování. Ekumenická dimenze byla proto niternou součástí této cesty a jejím výrazem byla modlitba v rižské katedrále a setkání s mládeží v Tallinnu.

V promluvě k jednotlivým státním představitelům jsem poukázal na přínos těchto tří zemí k  mezinárodnímu společenství, zejména v Evropě, přínos lidských a sociálních hodnot, které obstály ve výhni zkoušky. Povzbudil jsem k mezigeneračnímu dialogu starých lidí s mladými, aby kontakt s „kořeny“ nadále přinášel užitek v přítomnosti i budoucnosti. Nabádal jsem v duchu tradic těchto zemí k neustálému spojování svobody se solidárností a přívětivostí.

Mladým a starým lidem byla věnována dvě zvláštní setkání. Ve Vilniusu s mládeži a v Rize se seniory. Ve Vilniusu, na náměstí, zaplněném chlapci a děvčaty, se hmatatelně zpřítomnilo motto návštěvy na Litvě: „Ježíš Kristus - naše naděje“. Jednotlivá svědectví ukázala krásu modlitby a zpěvu, otevírajícího duši Bohu; radost sloužit druhým, vycházet za ohrádku svého „já“, být na cestě a umět po pádu vstát. Spolu se seniory jsem v Lotyšsku poukázal na těsné spojení mezi trpělivostí a nadějí. Kdo prošli těžkými zkouškami, představují kořeny lidu, které mají být s Boží milostí opatrovány, aby z nich nové výhonky mohly čerpat, růst a přinášet plody. Ten, kdo stárne, stojí před výzvou, aby se nezatvrdil, nýbrž zůstal v mysli i srdci otevřeným a vnímavým, k čemuž uschopňuje  „míza“ Ducha svatého, modlitba a naslouchání Slova.

Také setkání s litevskými kněžími, zasvěcenými osobami a seminaristy ukázalo, že podstatným rozměrem naděje je vytrvalost: soustředění v Bohu a pevné zakořenění v Jeho lásce. Obrovské svědectví o tom podali a dosud podávají mnozí staří kněží, řeholníci a řeholnice! Snášeli očerňování, vězení a deportace..., ale obstáli ve víře. Nabádal jsem, aby se nezapomnělo, střežila se památka mučedníků a následoval se jejich příklad.

V souvislosti s touto památkou jsem ve Vilniusu vzdal hold obětem genocidy židů na Litvě přesně 75 let od zrušení velkého ghetta, jež bylo pro desítky tisíc židů předsíní smrti. Zároveň jsem navštívil Muzeum okupací a boje za svobodu a setrval v modlitbě na místech, kde byli vězněni, mučeni a zabíjeni odpůrci režimu. Bylo jich zabíjeno asi čtyřicet za noc. Pohled na to, kam až může zajít lidská krutost, vzbuzuje pohnutí. Přemýšlejme o tom.

Míjejí roky, pomíjejí režimy, ale Maria, Matka Milosrdenství nad Jitřní bránou ve Vilniusu nadále nad svým lidem bdí jako znamení bezpečné naděje a útěchy (Lumen gentium, 68).

Živým znamením evangelia je vždycky konkrétní láska. I tam, kde je sekularizace silnější. Bůh mluví jazykem lásky, péče a nezištné služby těm, kdo se ocitli v nouzi. Potom se otevírají srdce, dějí se zázraky a na pouštích rozkvétá nový život.

Třemi eucharistickými bohoslužbami – v litevském Kaunasu, lotyšské Agloně a estonském Tallinnu – věřící svatý Boží lid, putující v oněch krajích, obnovil svoje přitakání Kristu, který je naší naději; obnovil ho spolu s Marií, která vždycky ukazuje, že je Matkou svých dětí, zvláště trpících; obnovil přitakání jako vyvolený, kněžský a svatý lid, v jehož srdci Bůh probouzí milost křtu.

Modleme se za naše bratry a sestry v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Přeložil Milan Glaser



Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti