VaticanNews.va

   28. 3. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6746
Poslechem z webových stránek.4127
Četbou textů na webových stránkách.6591
Poslechem i četbou.3879


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Dekret Kongregace pro bohoslužbu o slavení Velikonoc

Ježíšovy zázraky mají za účel přivádět k víře

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.1.2019 

K sebeurčení není zapotřebí protivníka, píše papež ke Dni sdělovacích prostředků

Vatikán. »Patříme k sobě všichni jako údy« (Ef 4,25), od social network community k lidskému společenství – tak zní téma dnes zveřejněného papežského poselství  k letošnímu - již 53. ročníku - Světového dne sdělovacích prostředků, který připadne na 2. června 2019. Papež František svojí reflexí o internetových sociálních sítích poukazuje na „důležitost vztahové existence“ člověka a vybízí k „opětovnému objevení touhy člověka nezůstat o samotě“. Dvou a půl stránkové poselství je rozdělené do tří částí.

V první z nich, nazvané »Metafory „sítě“ a „společenství«, se pojednává o internetu jako „donedávna  nepředstavitelném zdroji poznatků a vztahů“. „Mnozí odborníci však [...] poukazují na rizika ohrožující hledání a sdílení autentické informace v globálním měřítku. Internet představuje mimořádnou možnost přístupu k vědění, ale je také místem, které je nejvíce vystaveno úmyslné a cílené dezinformaci a deformaci faktů i meziosobních vztahů, což má nezřídka formu očerňování. Je třeba uznat, že sociální sítě na jedné straně umožňují více se kontaktovat, nechat se nalézt a vzájemně si pomáhat; na druhé straně umožňují také manipulativní užívaní osobních údajů za účelem dosáhnout výhod na politickém a ekonomickém poli bez náležité úcty k člověku a jeho právům. Statistiky ukazují, že jedno ze čtyř dětí bývá postiženo kyberšikanou,“ a proto – jak oznamuje papežské poselství – bude vytvořeno Mezinárodní observatorium boje proti kyberšikaně se sídlem ve Vatikánu.

„Všem je zjevné – čteme o kousek níže – že v nynější situaci není social network community automaticky synonymem komunity (společenství). V lepším případě dokáží tyto sítě  podat nějaký důkaz soudržnosti či solidarity, ale často zůstávají jen uskupením jedinců, kteří se znají s ohledem na zájmy či argumenty charakterizované chatrnými vazbami. Kromě toho se identita na sociálním webu příliš často zakládá na odporu vůči někomu, kdo je dané skupině cizí, a definuje se na základě toho, co rozděluje, než toho, co sjednocuje, což dává prostor podezřívání i průchod jakémukoli předsudku (etnickému, sexuálnímu, náboženskému a pod.) Tato tendence utváří skupiny, které vylučují různorodost a v digitálním prostoru podněcují bezuzdný individualismus, což někdy vede k roztáčení spirál nenávisti. A tak se to, co by mělo být oknem do světa, stává výlohou, která vystavuje vlastní narcismus.“ Papežské poselství se snaží hledat odpověď na tuto situaci, v níž „množství digitálních kontaktů nestačí k růstu vzájemného porozumění“ a táže se, „jak najít pravou komunitní identitu v uvědomělé odpovědnosti, kterou máme jedni vůči druhým také online?“  

Odpověď se nachází v druhé části, nazvané »Patříme k sobě jako údy«, a začíná plnou citací verše z listu Efesanům, odkud je vzato téma letošního poselství: »Proto nechte lhaní a každý mluvte se svým bližním pravdu. Patříme přece k sobě všichni jako údy« (Ef 4,25). „Patřit k sobě jako údy, jak tvrdí Apoštol, je hluboká motivace k odstranění lži a říkání pravdy: povinnost opatrovat pravdu se rodí z požadavku nepopřít vztahy, jež nás vzájemně pojí. Pravda se totiž zjevuje ve společenství. Lež je však sobeckým odmítnutím uznat svoji příslušnost k tělu; je to odmítnutí darovat se druhým a ztratit tak jedinou cestu, jak najít sebe sama. Metafora těla a údů nás vede k zamyšlení nad naší identitou, založenou na sdílení i různosti. Jako křesťané se všichni považujeme za údy jediného těla, jehož hlavou je Kristus. To nám pomáhá nevidět v lidech potenciální konkurenty a považovat i nepřátele za lidi. K sebeurčení není zapotřebí protivníka, protože inkluzivní pohled, kterému se učíme od Krista, nám umožňuje nově objevit různost jakožto integrující součást a podmínku vztahu a blízkosti.

Tato schopnost porozumění a komunikace mezi lidmi – pokračuje papežské poselství – má svůj základ ve společenství lásky mezi božskými Osobami. Bůh není Samota, nýbrž Společenství; je Láska a proto i komunikace, neboť láska komunikuje, ba sdílí sebe samu, aby se setkala s druhým. Bůh se přizpůsobuje našemu jazyku, aby s námi komunikoval a sdělil se nám, čímž vytvořil dějiny opravdového a vlastního dialogu s lidstvem (srov. Dei Verbum, 2).

Ve svém bytí stvořeném k obrazu a podobě Boha, který je společenstvím a sebekomunikací, neustále nosíme v srdci stesk po životě ve společenství a přináležitosti ke společenství. »Vždyt nic není v naší přirozenosti tak specifické – tvrdí svatý Bazil – jako navazovat vzájemné vztahy a potřebovat se navzájem« (Regulae fusius tractatae, III, 1).“

Závěrečná, třetí část papežského poselství, nazvaná »Od „like směrem k „amen“«, uvádí, že „obraz těla a údů poukazuje na komplementaritu sociální sítě vzhledem k setkání, které se uskutečňuje v masu a kostech skrze tělo, srdce, oči, pohled a dech druhého. Pokud se síť používá jako prodloužení či očekávání takovéhoto setkání, pak se sobě nezpronevěřuje a zůstává zdrojem společenství,“ konstatuje papež František.

„Můžeme tedy přejít od diagnózy k terapii a otevřít cestu dialogu, setkání, úsměvu a pohlazení... Toto je síť, kterou chceme. Síť, která není vytvořena proto, aby chytala do pasti, nýbrž osvobozovala a opatrovala společenství svobodných lidí. Církev sama je sítí tkanou eucharistickým společenstvím, kde se jednota nezakládá na „like“, nýbrž na pravdě, na „amen“, kterým se každý přimyká ke Kristovu Tělu přijímáním druhých,“ končí letošní papežské poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků, zveřejňované každoročně v den liturgické památky sv. Františka Sáleského (24.1.)(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.1.20 Život se stává příběhem – poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků
29.9.18 Prefekt Úřadu pro komunikaci: Je třeba čelit narcistické úchylce
29.9.17 Prefekt Sekretariátu pro komunikaci: Fake news jsou staré jako lidstvo samo
24.1.17 Papež František k médiím: Nemelte koukol
22.1.16 Papež František: hlavní silou komunikace je blízkostHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O neomylnosti lidu ve víře

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Mlčení spravedlivého před urputností

Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské bazilice

Papež daroval třicet ventilačních přístrojů

Poznat svoje idoly

Misál z roku 1962: nové preface a památky svatých

Církevní statistika: Františkův pontifikát ovlivňuje hlavně Afriku a Asii

Bývalý lékař arcibiskup Aupetit se hlásí ke službě nemocným

Don Alessio: Odlidštění a samota

USA: Colorado zrušilo trest smrti

Jezuita Marani: Haassův beatifikační proces v závěrečné fázi

 Nově na webu
Svatý otec: Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Jak přiblížit institucionální církev lidem?, ptá se teolog Rafael Tello

Rozhovory: Nemějte strach

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv březen 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu