Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.2.2019 

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Řím. Římský biskup se dnes dopoledne odebral do poslední ze tří institucí OSN, sídlících v Římě, kterou dosud nenavštívil, totiž Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD). V této instituci je Česká republika pozorovatelskou zemí, narozdíl od dalších dvou, totiž Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) a Světového potravinového programu OSN (WFP), kde je aktivním členem. Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj je finanční instituce založená v roce 1977, jejímž cílem je financovat především agrární projekty v rozvojových zemích spjatých s produkcí potravin.

Papež František přijel na 42. plenární zasedání Řídící rady této instituce, k níž promluvil ve španělštině, jednom z oficiálních jazyků OSN.

Naše společnost dosáhla obrovských výsledků v různých vědeckých odvětvích. To znamená, že je schopna dělat pokroky ve svých dobrých úmyslech a zvítězí také v boji proti hladu a bídě, přijme-li seriózní předsevzetí. Rozhodnost je v tomto boji zásadní, abychom mohli nejenom pronést slogan, ale doopravdy konstatovat, že »hlad nemá budoucnost, ani přítomnost, nýbrž pouze minulost«. Za tím účelem je nezbytná pomoc mezinárodního společenství, občanské pospolitosti a těch, kdo mají zdroje. Před odpovědností se neunikne tím, že se přenáší z jednoho na druhého. Musí být přijata nabídkou konkrétních a reálných řešení.“

Petrův nástupce připomněl, že ve světě je 820 milionů lidí, kteří trpí hladem nebo podvýživou. „Je paradoxní, že většina z nich pracuje v zemědělství,“ poznamenal.

„Vybízím proto všechny zodpovědné činitele ve státních i mezinárodních institucích, jakož i ty, kdo mohou přispět z veřejného a privátního sektoru, aby se zasadili o rozvoj zemědělských regionů přijetím adekvátních opatření, která umožní producentům být odpovědní za svoji výrobu a svůj rozvoj. Problémy, které nyní negativně poznamenávají úděl mnoha našich bratří nelze řešit izolovaně, příležitostně či těkavě. Dnes musíme více než kdy předtím spojovat síly, dosahovat konsenzů a navazovat vztahy. Je zapotřebí učinit přímými protagonisty ty, kdo jsou stiženy nouzí, a nenakládat s nimi jako s příjemci nějaké pomoci, což může vést k vytváření závislosti. Vždycky je zapotřebí potvrzovat ústřední postavení člověka.“

Řekl mimo jiné papež na zasedání Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj, kde bylo zastoupeno 181 členských států.

Součástí dopolední návštěvy v této instituci bylo také setkání se zástupci indiánských etnik v rámci jejich IV. světového fóra, pořádaného ve stejné době zmíněným fondem. Příslušníci těchto etnik žijí v 70 zemích světa a je jich přibližně 370 milionů. Jejich život se mnohem těsněji pojí k životnímu prostředí, jehož kvalita tak někdy naprosto zásadně rozhoduje  o jejich bytí či nebytí.

Vaše zdejší účast dokazuje, že otázky životního prostředí jsou extrémně důležité a nutí nás nově pohlížet na naši planetu, která je v mnoha regionech poškozována lidskou chamtivostí, válečnými konflikty, jež plodí záplavu zla a neštěstí, jakož i přírodní katastrofy, které po sobě zanechávají bídu a spoušť. Nemůžeme dále ignorovat tyto metly a odpovídat na ně lhostejností a nedostatkem solidarity. Jedině silný smysl pro bratrství posílí naše ruce, aby podpořily ty, kdo to potřebují, a otevřou dveře budoucnosti pokolením, která přijdou po nás.“

Bůh stvořil zemi ku prospěchu všech, aby byla pohostinným místem, kde se nikdo nebude cítit vyloučen a všichni budou mít svoje obydlí – řekl dále papež František.

Indiánské národy jsou živým zvoláním naděje. Připomínají nám, že my lidé sdílíme odpovědnost za péči o společný dům. A třebaže jej určitá dosud přijatá rozhodnutí poškozovala, nikdy není příliš pozdě se poučit a osvojit si nový způsob života. Je třeba přijmout takový způsob jednání, který opustí bezduché a škodlivé zvyklosti, překoná krutý individualismus, impulzivní konzumismus a mrazivé sobectví. Pokud konstruktivně sjednotíme svoje síly, nastolíme trpělivý a velkomyslný dialog, uvědomíme si lépe  skutečnost, že se vzájemně potřebujeme, že jednání poškozující životní prostředí se negativně odráží na pokojném a plynulém soužití, že indiáni dále nemohou snášet nespravedlnosti. Mladí mají právo na svět, který bude lepší než náš, a očekávají od nás konsekventní a přesvědčivé odpovědi. Díky vám za vaši houževnost, s níž hlásáte, že země neexistuje jenom proto, aby byla bezohledně sdírána.“

Řekl mimo jiné papež František několika desítkám reprezentantů indiánských etnik v římské sídle FAO.

Třetí a poslední setkání na půdě této instituce patřilo zaměstnancům Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj. Zde papež poukázal na zvrácenost nerovné koncentrace bohatství, vyjádřenou úslovím »málokteří žijí v nadbytku a mnozí v nedostatku«,  což je logika pro budoucnost lidstva katastrofální, a poděkoval zaměstnancům zmíněné instituce za jejich snahu jít proti proudu svým smýšlením i jednáním.

Z vaší práce mají prospěch mnozí lidé, kteří jsou v nouzi nebo znevýhodnění, a přežívají ve velkém strádání na periferiích světa. Tento typ služby proto musí být skloubením odborné kompetence a zvláštní lidské vnímavosti. Proto bych vám chtěl doporučit, abyste neustále pěstovali vnitřní život a city, které rozšiřují srdce a zušlechťují lidi i národy. To jsou poklady, které platí víc než jakékoli materiální dobro.“

Papež mluvil o potřebě nadchnout se a nenechat se ničím odradit. Připomněl v této souvislosti slova svaté Matky Terezy z Kalkaty, která na námitku, že její činnost je jen kapkou v moři, odpověděla: »Ano, je jen kapkou v moři, ale proměňuje ho«.

Tajemství spočívá v opatrování a živení vznešených motivací. Takto se přemáhají nebezpečí pesimismu, průměrnosti a zvykovosti, a vkládá se nadchnutí do každodenní práce i v maličkých věcech, které nevím, jak skončí. Krásné slovo nadšení – entuziasmus – lze interpretovat jako »vkládání Boha do toho, co se dělá«, podle řeckého kořene en-theos. Bůh totiž nikdy neochabuje v konání dobra, nikdy se nezdráhá začínat znovu.

Řekl mimo jiné Petrův nástupce několika stovkám zaměstnanců Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj (IFAD), jednoho ze tří úřadů OSN, sídlících v italském hlavním městě.

Papež František navštívil již dvakrát v roce 2014 a v roce 2017 Organizaci spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) a mezitím v roce 2016 také Světový potravinový program OSN (WFP). Činnosti všech tří úřadů se vzájemně překrývají a propojují.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.12.20 Svatý stolec podpořil Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství
17.7.19 Svatý stolec: Lidstvo nedostálo svým povinnostem vůči hladovějícím
13.2.19 Papež navštíví Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství
27.11.18 Petrův nástupce opět zavítá do římského sídla OSN
14.11.17 Vatikánský balíček pomůže k přežití pěti tisícům súdánských rodin



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti