Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.3.2019 

Papež: Udržitelné cíle rozvoje vyžadují konverzi srdce

Vatikán. „Náboženství a cíle udržitelného rozvoje. Naslouchat volání země a chudým“ – takový je titul mezinárodní konference, která od čtvrtka shromáždila v Římě představitele světových náboženství a zástupce mezinárodních organizací. Uspořádaly ji dva vatikánské úřady – Papežská rada pro mezináboženský dialog a Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.

„Konference se týká 17 cílů, které si předsevzalo více než 190 států, a morální síly náboženství při jejich uskutečňování. Je nutné pracovat společně, protože nelze pominout žádný ze zdrojů moudrosti, stejně jako nelze někoho zanechat pozadu. Náboženství jsou klíčovými aktéry rozvoje – stačí připomenout, že podle statistik Dětského fondu Organizace spojených národů provozujeme 50 procent veškerých škol v takzvaně rozvojových oblastech, přičemž v subsaharské Africe je to 64 procent“,

uvedl na okraj setkání kard. Peter Turkson, prefekt druhé zmíněné instituce. Účastníky konference dnes přijal papež František, který se nejprve zamyslel nad dikcí mezinárodních dokumentů:

„Když mluvíme o rozvoji, musíme si vždy ujasnit – rozvoj čeho? Rozvoj pro koho? Konvenční představa o rozvoji se po příliš dlouhý čas omezovala téměř výlučně na hospodářský růst. Ukazatele národního rozvoje se zakládaly na indexech HDP. To dovedlo dnešní ekonomický systém na nebezpečnou cestu, podle níž se pokrok poměřuje jedině materiálním růstem, kvůli němuž jsme téměř povinováni neracionálně vykořisťovat jak přírodu, tak člověka. Jak ovšem upozornil můj předchůdce, sv. Pavel VI., řeč o lidském rozvoji se má týkat všech lidí – nejenom některých – a celého člověka, nikoli pouze jeho hmotného rozměru. Z plodné diskuse o rozvoji by tedy měly vzejít praktikovatelné vzorce sociální integrace a ekologické konverze, neboť se nelze lidsky rozvíjet, jestliže zároveň přiživujeme rostoucí společenskou nerovnost a úpadek životního prostředí.“

Očekávám tedy, že z této konference vzejdou konkrétní a hlavně společné návrhy, protože v rámci svých náboženských tradic vnímáme, že všechno je ve vztahu a e autentická péče o náš vlastní život a naše vztahy k přírodě jsou neodělitelné od bratrství, spravedlnosti a věrnosti ve vztahu k druhým:

„Ačkoli je samozřejmě nezbytné zaměřit se na skupinu rozvojových cílů, nepostačuje to k dosažení rovného a udržitelného světového řádu. Ekonomické a politické cíle se totiž musí opírat o cíle etické, které předpokládají změnu postojů, označovanou Biblí za změnu srdce. Již Jan Pavel II. hovořil o nutnosti ekologické konverze, což je silné slovo. Náboženství zde hrají klíčovou roli: správný přechod k udržitelné budoucnosti totiž vyžaduje, abychom uznali své chyby, hříchy, neřesti nebo opomenutí, ze srdce jich litovali a vnitřně se změnili, a tak se smířili s druhými lidmi, stvořením a Stvořitelem.“

V závěru Svatý otec odkázal ke zvláštní skupině nábožensky založených lidí, kterou tvoří domorodé národy. Přestože se na světové populaci podílí pouhými pěti procenty, pečují o necelou čtvrtinu zemského povrchu (22%), přičemž v Amazonii a Arktidě chrání zhruba 80% planetární biodiverzity.

„V silně sekularizovaném světě nám tyto národy připomínají posvátnost naší země. Z těchto důvodů by jejich hlas i jejich obavy měly stát ve středu pozornosti při uskutečňování Agendy 2030 a při hledání nových cest udržitelné budoucnosti. Budu o tom diskutovat také se svými bratry biskupy na synodě o panamazonském regionu v říjnu tohoto roku.“

Řekl papež František účastníkům mezinárodní a mezináboženské konference, která se v sobotu zakončí ve Vatikánu.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti