Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.3.2019 

„Podzemní“ i „oficiální“ čínští katolíci společně u jednoho oltáře

Čína. Společná eucharistie bývalé „podzemní“ a takzvané „oficiální“ farnosti se uskutečnila  ve vesnici Š´-čuang (Shizhuang)  diecéze Pao-ting (Baoding) v čínské provincii Che-pej  (Hebei). Je to další plod provizorní dohody Svatého stolce a Čínské lidové republiky ohledně jmenování biskupů a vzorové řešení situace ve zmíněné provincii a zvláště v této diecézi, kde vnitřní rozkol z minulosti způsobil místní církvi snad nejvíce zranění. Dva kněží, kteří působili v téže farnosti, ale doposud každý zvlášť a jen pro svá úzká společenství, se sešli spolu s biskupem mons. Františkem An Šu-sin  (An Shuxin) u jednoho oltáře a spolu s nimi jejich příslušné komunity. Otec Jang I Cchun (Yang Yi Cun) patřil k takzvané „oficiální“ církvi, byl tedy registrován ve státní struktuře Vlasteneckého sdružení, od kterého duchovenstvo pobírá mzdu, a otec Ťiang Jen Li  (Jiang Yan Li), který  byl takzvaně v „podzemí“ a nemohl sloužit bohoslužby veřejně, přijal státní registraci.

Obě komunity přišly na náměstí ve zmíněné vesničce, každá z jiné strany, spojily se ve společném procesí, celkem pár stovek lidí, a vydaly se za zpěvu papežské hymny k provizornímu hangáru, kde se konala bohoslužba. Tam je očekával jejich biskup An Šu-sin, který je přivítal slovy: „Ze všeho nejdřív musíme poděkovat Bohu! Dlouhé roky jsme nemohli mít společnou bohoslužbu! Boží láska nám však umožnila se sejít, abychom konali to, co je Bohu milé.“ Po biskupovi oslovili věřící také oba kněží. „Lidské překážky,“ dodal otec Jang „nás nyní již nemohou zastavit. Všichni jsme věrní papeži a nyní budeme pracovat společně, aby Boží milost a Jeho spása dosahovala ke všem“. Bývalý „podzemní“ duchovní, otec Ťiang poznamenal: „Nejde o to stanovit, kdo zvítězil a kdo prohrál. Všichni patříme Kristu, který chce, abychom byli jedno, a naše víra říká, že je třeba poslouchat papeže a být jednotní.“ Nevelká farnost se během první společné bohoslužby modlila mimo jiné také za to, aby si vyprosila síly a prostředky na stavbu nového, většího kostela.

Tato scéna, jak referuje italský portál Vatican Insider, se odehrála minulou neděli v diecézi Pao-ting, která zahrnuje asi půl milionu katolíků a má klíčový význam z hlediska nedávného rozkolu čínské katolické církve. Počátkem 80. let 20. století totiž zdejší biskup Fan Süe-jen (Fan Xueyan) začal světit bez vědomí státních úřadů první „podzemní“ biskupy, a v roce 1992 po opakovaném zadržování čínskou policií bylo jeho mrtvé tělo doručeno v plastikovém pytli jeho příbuzným. Dnešní biskup An Šu-sin, který byl deset let rovněž vězněn, byl od roku 2006, kdy se rozhodl vyjít z „podzemí“, terčem soustavného očerňování skupinami „podzemních“ aktivistů a jim poplatných zahraničních agentur, ačkoli od roku 2010 začal působit jako diecézní biskup kromě souhlasu čínských úřadů, také se schválením Svatého stolce.

Podobně jako k tomu došlo na úrovni biskupské kolegiality začátkem letošního roku v čínských diecézích Min-tung a Nan-jang, vydala se cestou smíření také tato diecéze, v jedné ze svých farností na úrovni služebného i všeobecného kněžství věřících. Tato normální cesta však bude ještě namáhává - komentuje Gianni Valente na zmíněném webovém portálu - smíření se totiž musí uskutečnit v srdcích jednotlivých čínských katolíků.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.10.20 Prozatímní vatikánsko-čínská dohoda prodloužena o dva roky
6.10.20 Odstupující biskup: Neumím jít s dobou
22.8.20 Překračovat jednostrannost je dobré pro církev i pro Čínu
23.6.20 Jedna „podzemní“ čínská diecéze se stala oficiální
10.6.20 Čínské úřady uznaly biskupa jmenovaného Svatým stolcemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti