VaticanNews.va

   22. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6251
Poslechem z webových stránek.3860
Četbou textů na webových stránkách.6214
Poslechem i četbou.3651


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František: Neklerikalizujte laiky a otvírejte prostor ženám

Papež obvinil globální finanční kapitál ze zločinů proti lidskosti

Svatý otec: Každé setkání může být událostí, jež změní život


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.4.2019 

Kardinál Sandri navštívil řeckokatolický exarchát v ČR: Naším posláním je misie

Na pozvání apoštolského exarchy řeckokatolické církve v České republice, mons. Ladislava Hučka, navštívil Prahu ve dnech 6. – 7. dubna prefekt Kongregace pro východní církve, kardinál Leonardo Sandri. Během dvoudenního pobytu se setkal s kněžími řeckokatolického obřadu. Ze strany katolíků latinského obřadu jej jménem kardinála Duky, který se zdržoval mimo Prahu, přivítal pražský pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer.
 

Podle oficiálního tiskového sdělení kardinál Sandri zahájil setkání s řekokatolickým klérem promluvou, na kterou navázala společná debata. Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice byl ustanoven v roce 1993 papežem Janem Pavlem II. a nyní přichází čas  reflektovat jeho cestu a eklesiální dozrálost, konfrontovat se s úkoly, které před něj klade hluboce sekularizovaná společnost poznamenaná léty minulého režimu, ale také složením řeckokatolické komunity na českém území, kterou tvoří vedle místních věřících také Slováci a v posledních letech ve velké míře zejména Ukrajinci. Podle oficiálních údajů se k řeckokatolické církvi v České republice hlásí přes 20 tisíc věřících, žijících v 36 oblastech, kterým slouží 19 farností.

Zdí a propastí je mnoho, oči víry dokáží vidět příležitosti

„Mám před sebou na jedné straně kontext, v němž žije váš exarchát a v němž vykonává svou každodenní pastorační službu, totiž společnost, patřící mezi nejvíce sekularizované v Evropě, a na druhé straně eklesiální situaci řekokatolické církve, která v minulém století prošla temnými léty, v nichž byla zrušena a musela se uchýlit do katakomb nebo byla nucena přejít do pravoslavné církve, což vedlo k rozptýlení věřících nebo jejich začlenění do latinské církve, které na jednu stranu dovolilo zachovat víru, ale mělo za následek ztrátu kořenů a vědomí přináležitosti v některých rodinách. Samotná identita vaší současné komunity je výzvou, neboť musí koordinovat členy různého původu a národnosti, Čechy, Slováky a Ukrajince, v rámci evropského panoramatu, které jakoby přišlo o vznešené perspektivy svých zakladatelů a nedostává se mu ideálů v rámci politik sice víceméně proklamovaných, ale jen málo konstruktivních pro společné dobro v každodenní situaci,“ konstatoval ve promluvě k řeckokatolickým kněžím kardinál Sandri.

Z pouze lidské perspektivy se mohou tyto výzvy jevit jako přesahující naše možnosti, pokračoval prefekt Kongregace pro východní církve. „Zdá se, že zdí a propastí, které je nutné překonat je příliš mnoho.“ Víra nás však vede k tomu, abychom ve stávající situaci a v tomto historickém okamžiku viděli příležitosti. Kardinál Sandri připomněl bohatou tradici země, „posvěcené svědectvím světců a mučedníků“, počínaje sv. Cyrilem a Metodějem. Připomněl rovněž mučednictví blahoslaveného biskupa Vasila Hopka, který byl rovněž zakladatelem řeckokatolické farnosti v Praze.

Utrpení Ukrajinců

„Krev mučedníků, ať již pozvednutých k úctě oltáře či skrytých v anonymitě – jako v případě mnoha našich bratří a sester na Blízkém východě – nám dnes říká, že následování Pána Ježíše může vést rovněž k pronásledování, avšak v naší kazdodennosti se žádá ode všech, počínaje našimi rodinami, abychom ze svých životů učinili naprostý a zdrama daný dar. Nechci opomenout připomínku utrpení ukrajinského národa, z něhož pochází mnoho členů vašeho exarchátu a jistě také někteří z vás,“ pokračoval prefekt Kongregace pro východní církve v promluvě k řeckokatolickému kléru v Praze.

Zvažuje se užší spojení s Prešovem

Na závěr připomněl, že z hlediska církevní správy struktura apoštolského exarchátu odpovídá v latinské církvi apoštolskému vikariátu. Ve chvíli, kdy dospěje odpovídající zralosti, Svatý otec může zvážit jeho povýšení na úroveň eparchie, jak se stalo nedávno v Srbsku a v Severní Makedonii. Kardinál Sandri v tomto kontextu připomněl, že pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku zachovala integritu také po rozdělení obou států a dodal, že rovněž v případě řeckokatolíků lze zvážit větší církevní propojení s Prešovskou metropolí. „To, co však je nyní důležité a co všichni máme na srdci, je misie, jak mezi takzvaně „našimi“, ať tu byli již odedávna či přišli nedávno, či mezi těmi, kdo ztratili vnímavost k Bohu nebo nikdy nepotkali nikoho, kdo by ji předal, a k nimž můžeme obracet sovu pastorační pozornost,“ dodal v závěru kardinál Sandri.

Stopami světců

Po otevřené diskusi s kněžími se prefekt Kongregace pro východní církve odebral do katedrály sv. Víta v doprovodu apoštolského nucia arcibiskupa Charlese D. Balva a generálního vikáře biskupa Zdenka Wasserbauera. Zastavili se při hrobech kardinálů Vlka a Tomáška, které kardinál Sandri osobně znal, a rovněž před náhrobkem kardinála Berana, jehož tělesné pozůstatky byly nedávno přeneseny z Vatikánu. Další itinerář vedl k hrobu sv. Ludmily, první světice slovnských národů, a ke sv. Prokopu. Před návratem na nunciaturu se zastavil k modlitbě před Pražským Jezulátkem v kostele P. Marie Vítězné.

Včera, v neděli 7. dubna, pozdravil kardinál Sandri věřící shromážděné na Božské liturgii v kostele Nejsvětější Trojice, kde se shromáždila velká skupina řeckokatolíků převážně slovenské národnosti, včetně velké skupiny studujících na pražských unverzitách. Posléze prefekt Kongregace pro východní církve pozdravil v katedrále sv. Klimenta ukrajinské řeckokatolíky v závěru jejich nedělní bohoslužby. Připomněl svou cestu na Ukrajinu v létě roku 2017, kdy měl příležitost navštívit oblasti přiléhající k válečným zónam v Donbasu a také hlavní město Kyjev. Ukrajinské řeckokatolíky povzbudil k radosti z daru víry, kterého se jim dostalo navzdory mnoha zkouškám a soužením, a jménem Svatého otce udělil požehnání.

Od 10:15 pak kardinál Sandri předsedal pontifikální Božské liturgii sloužené apoštolským exarchou Ladislavem Hučkem, během níž pronesl homilii. Oficiální sdělení o návštěvě prefekta Kongregace pro východní církve končí slovy:

„Město upoutávající pozornost svým pořádkem, historickými krásami a mnoha monumentálními chrámy, upoutává rovněž přítomností řekokatolických věřících, v jejich prostotě a radosti svědků víry. Když jeho eminence vycházel z katedrály, začínala se opět plnit mnoha věřícími, kteří se scházeli na třetí Božskou liturgii, ze čtyř, které se každou neděli slaví v tomto chrámu.“

(job)(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež v Thajsku – 1. den

Petrův nástupce přicestoval do Bangkoku

Papež k mladým Vietnamcům: Vaše katolická identita je cestou k ještě většímu vlastenectví

Mladí lidé jsou dneškem Boha, píše papež na pastorační setkání do Peru

Kardinál Duka k otázce církevního školství

Svatý stolec k izraelsko-palestinské otázce: „Dva státy pro dva národy“

Papež František zahájil apoštolskou cestu do Thajska a Japonska

Kardinál Parolin před asijskou papežskou cestou: misie, péče o stvoření, mír

Rèmy Brague: Největší profanací bylo Ukřižování Boha

Papež: Náboženství nejsou uzavřenými systémy

Svatý otec: Každé setkání může být událostí, jež změní život

Videoposelství papeže do Japonska: Na míru je krásné, že je reálný a zarputile se brání

 Nově na webu
Svatý otec: Svoboda je možná jedině, vnímáme-li zodpovědnost jedněch za druhé

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru