Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.6.2019 

Papež k jezuitům v Rumunsku: Tato doba není vhodná pro přesvědčování

Vatikán/Rumunsko. Časopis italských jezuitů La Civilta Cattolica zveřejnil přepis rozmluvy papeže Františka s jezuity v Rumunsku, během nedávné apoštolské cesty do této země. Setkání se uskutečnilo hned první den návštěvy, na bukurešťské nunciatuře, kam za Petrovým nástupcem přišlo 22 jezuitů, pracujících v různých částech země. Trvalo přibližně hodinu a proběhlo formou volné diskuse, při níž papež František odpovídal na položené otázky. První z nich se týkala postoje, jaký je třeba přijmout vůči kritikám, adresovaným církevní instituci. Papež zmínil v této souvislosti dvě postavy prvních jezuitů ze 16. století: sv. Petra Fabera (1506-1547) a sv. Petra Kanisia (1521-1597), a na otázku odpověděl:

„Je zapotřebí trpělivosti hypomone, to znamená brát na sebe životní události i okolnosti. Je třeba na sebe brát tíhu i napětí, které přináší život. K tomu je zapotřebí parrhésie a odvahy. Nicméně – pokračoval papež – jsou doby, ve kterých nelze postupovat příliš kupředu, a jsou nutné trpělivost a laskavost. Tak si počínal Petr Faber, muž dialogu a naslouchání, sbližování a společné cesty. Dnešní doba je vhodná spíše pro Fabera než Kanisia, který byl mužem disputace. V čase kritik a napětí je třeba počínat si jako Faber, který spolupracoval s anděly, žádal svého anděla, aby promluvil s anděly těch druhých a udělal to, co nemůžeme dělat my. Je třeba blízkost, tichá blízkost. Nejprve je třeba být nablízku Pánu modlitbou, časem stráveným před svatostánkem. A potom blízkost Božímu lidu v každodenním životě prokazováním lásky a hojením ran. Chápu církev jako polní nemocnici. Církev je velice zraněna, dnes také svými vnitřními tenzemi. Je zapotřebí mírnosti. A k mírnosti je zapotřebí hodně odvahy! Je třeba umírněnosti. Tato doba není dobou přesvědčování a diskutování. Pokud má někdo upřímnou pochybnost, je možné zapříst dialog a vysvětlovat, avšak neodpovídat na útoky.“

Papež František pak v této souvislosti zmínil knihu, ve které před lety v Argentině publikoval listy posledního generálního představeného jezuitů před zrušením řádu v roce 1773, patera Lorenza Ricciho (1703-1775), a která byla publikována letos italsky pod názvem Listy o soužení (Milano, Ancora).

„V této knize – řekl papež - se mluví o tom, co je třeba dělat ve chvílích soužení podle jezuitské tradice. Jak si počínal Ježíš, když byl vystaven trýznění a zášti? Nezačal se s farizeji a saduceji přít, jako to činil dříve, když se jej snažili svými otázkami přivést do úzkých. Zůstal zticha. Na zášť se neodpovídá. Když probíhá perzekuce, zbývá svědectví a laskavá blízkost v modlitbě, lásce a dobrotě. Obejme se kříž,“ uzavřel Petrův nástupce.

Další otázka, kterou položil jezuitský provinciál, byla stručná: Jaké zakoušíte útěchy. „Taková řeč se mi líbí! – reagoval papež. Neptáš se, co můžeme tam či onde udělat, ale ptáš se na útěchy. Předchozí otázka se týkala neútěch, nyní tedy útěchy. Zpytování svědomí má vydávat počet z těchto hnutí v duši. Jaké jsou pravé útěchy? Takové, v nichž se zpřítomňuje Pán. Kde nacházím ty největší? Pán se dává vnímat v modlitbě. A potom Jej nacházím spolu s Božím lidem. Zejména s nemocnými a starými, kteří jsou pokladem. Navštěvujte staré! A také s mladými, kteří jsou neklidní a hledají opravdová svědectví. Boží lid chápe věci lépe než my. Boží lid má smysl pro víru, sensus fidei, který koriguje směr a uvádí na správnou cestu. Měli byste slyšet, co mi říkají lidé, které potkávám na audiencích! Mají čich a chápou situace.“

A na dokreslení papež vyprávěl: „Jednou jsem se zastavil s jistou stařenkou. Měla zářivé oči. Zeptal jsem se, kolik je jí let. »Osmdesát sedm«, odpověděla. »Co jíte, že vypadáte tak dobře? Dáte mi recept?«, zeptal jsem se. Řekla mi: »Všechno. A ravioli si dělám sama.« Povídám jí tedy: »Paní, modlete se za mne«. A ona: »Modlím se denně!« Žertem se ptám: »Povězte mi pravdu. Modlíte se za mě nebo proti mně?«. - »Samozřejmě, že za vás! V církvi jsou jiní, kdo se modlí proti Vám.« V Božím lidu, který se vskutku považuje za lid, není žádný odpor. Psal jsem o tom v Evangelii gaudium. V Božím lidu proto nacházím útěchu. A Boží lid je také opravdový lakmusový papírek. Mezi Božím lidem se pozná, jdou-li  věci dobře či ne,“ konstatoval papež František.

Další otázka se týkala případů neplatného manželství a kanonických procesů v tamější církvi. Svatý otec připomněl, že Benedikt XVI. během svého pontifikátu o tom tématu mluvil třikrát. „Jsou manželství neplatná kvůli nedostatku víry. Někdy je třeba manželství platné, ale nevyvíjí se dobře v důsledku psychologické nezralosti. Jindy je manželství platné, ale kvůli dětem  je lepší rozluka. Nebezpečí, které nám neustále hrozí – zdůraznil papež František - je kazuistika. Když začala synoda o rodině, někteří řekli, že papež svolal synodu, aby dal rozvedeným umožnil přistupovat k přijímání. A říkají to dodnes! Ve skutečnosti se synoda věnovala manželské morálce a přešla od dekadentní scholastické kazuistiky k pravé morálce sv. Tomáše Akvinského. Onen bod, ve kterém Amoris laetitia mluví o začlenění rozvedených a otevírá eventuální možnost přístupu ke svátostem, byla vypracována podle té nejklasičtější a nejpravověrnější morálky svatého Tomáše, a nikoli podle dekadentní kazuistiky, která tvrdí „to se může a to se nemůže“. V manželské problematice je třeba se oprostit od kazuistiky, která nás klame. Někdy by bylo snazší říci „to se může nemůže“ anebo „pokračuj, není problém“. Nikoli! Manželství je třeba doprovázet. Existují v tomto směru dobré zkušenosti,“ poznamenal Petrův nástupce na setkání s jezuity během návštěvy Rumunska.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.6.19 Zlo nelze napravit zlem
2.6.19 Papež František v Rumunsku – 3. den
1.6.19 Papež František v Rumunsku – 2. den
31.5.19 Návrat k duši zaručuje budoucnost národa
31.5.19 Ať oheň Duch svatého stráví naši nedůvěru



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti