Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

5.7.2019 

Plečnikovy kalichy ve Vatikánských muzeích

Z deníku Osservatore Romano

Jana Gruberová

Makrokosmos vtělený do mikrokosmu. Velikost a majestátnost architektonického díla zestručněná v nepatrnosti mešního kalicha. Ve schopnosti navázat osmotický vztah v prolínání těchto dvou uměleckých ztvárnění spočívá výjimečnost a největší zásluha Jože Plečnika, slovinského architekta a designéra, jemuž je věnována výstava zahájená 27. června ve Vatikánských muzeích. Expozice, která se uzavře 7. září, vznikla za spolupráce s ministerstvem kultury Slovinské republiky, lublaňskou arcidiecézí a slovinským velvyslanectvím u Svatého stolce, informuje deník L´Osservatore Romano (26.6.2019). Jedná se o nevšední příležitost ke shlédnutí třiatřiceti liturgických předmětů, které slovinský umělec realizoval v originálním a inovativním stylu a za využití moderních, výrazně ostrých, geometrických forem. Zdobí je jednoduché grafické ornamenty anebo drahé kameny.

Výstava předkládá pečlivý výběr Plečnikových kalichů, monstrancí, ciborií a pyxid spolu s dokumentárním filmem, který seznamuje se sakrální architekturou lublaňského mistra a jejími nejvýraznějšími příklady. Na Kalichu chrismatis (1942) si lze všimnout zmiňované Plečnikovy dovednosti, s níž do mikrokosmu mešního kalicha vlévá makrokosmos architektonické stavby. Noha kalicha je pojatá jako kupole, která je nepostradatelným prvkem východních pravoslavných kostelů. Dvojí nodus, vyrůstající z jeho dříku, je rovněž kupolovitého tvaru, a číši zdobí sférické kameny. Celek se tak vyznačuje prostotou a dynamičností zároveň – linearitu liturgického předmětu zpřetrhávají uvedené stylistické prvky, čímž mu udělují jakousi zvlněnou a oslnivou eleganci.

Za zmínku stojí také kalich sv. Michaela (1939), v němž se hladký povrch protíná s gravírováním. Dřík ze žlutého zlata konstrastuje s uzlem z hladkého kamene, aniž by všechny tyto stylistické prvky bránily šťastné syntéze. Na výstavě lze shlédnout také Mramorový kalich (1914), jeden z nejznámějších Plečnikových liturgických předmětů. Jeho úzké hrdlo umožňuje prostorové zdůraznění číšky (cuppy) a noha kalicha je protkána květinovými motivy, čímž dílo nabývá výjimečné jemnosti.

Výstavě ve Vatikánských muzeích vděčíme za dvojí, pokračuje deník Svatého stolce. Jednak přibližuje umně zhotovené liturgické předměty a jednak – což není méně důležité – upozorňuje jak odborníky, tak veřejnost na umělecké hodnoty, kterým se v minulosti nedostalo náležitého docenění a chvály. Jako by snad tvorba kalichů byla jakýmsi okrajovým uměleckým výrazem Plečnikovy frenetické a vulkanické činnosti. Mravenčí a jemná práce na liturgických předmětech je však nedílnou součástí umělcovy dráhy, soudí vatikánský list.

Jisté je, že v kolektivní imaginaci se jméno Jožeho (či Josipa) Plečnika váže hlavně k architektuře. Stačí pomyslet na jeho architektonickou proměnu rodné Lublaně, ale též Prahy a Vídně. Nejvýrazněji se jeho umění projevilo v Lublani, pro niž projektoval první veřejné budovy a bytové jednotky, čímž zahájil proces její transformace v moderní město. Na velice krátkém časovém úseku dospěl k přesvědčení, že ze „svého“ města učiní nové Athény. K dosažení tohoto cíle vypracoval dva urbanistické plány, čímž z Lublaně učinil město s nezaměnitelnou fyzignomií a čitelným autorským podpisem, obdobně jako třeba Gaudího Barcelona. Jak upozorňují někteří badatelé, přídech věčnosti, kterým oslovuje Plečnikova architektura, plyne z užití klasických forem. Jeho dílo lze považovat za „absolutní architekturu“ či „absolutní design“. Nakolik se dnes může jevit nemoderně, je nutno přiznat, že Plečnikův klíčový přínos k architektuře 21. století spočívá právě v odhalení významu klasického umění a absolutna.

Jože Plečnik byl horlivý katolík a svým výtvorům vštěpoval energii pramenící z upřímně prožívané víry. Tento duševní a duchovní postoj jej tudíž přiváděl k tomu, aby svou práci chápal především jako poslání. V důsledku toho se jeho umění obohatilo o tuto hlubokou motivaci, která mu propůjčuje moc a charisma takové intenzity, s níž se jen zřídka setkáváme, uzavírá list L´Osservatore Romano na okraj výstavy Plečnikových liturgických předmětů ve Vatikánských muzeích.



Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.1.21 Vatikánská muzea plánují otevření na 1. února
6.10.20 Piniová šiška z vatikánského Belvederu obnovena v dávné kráse
4.6.20 Vatikánská muzea zpřístupněna zdarma pro zdravotníky
23.5.20 Vatikánská muzea otevírají 1. června
9.5.20 Vatikánská muzea se připravují na otevření



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti