Riga. V hlavním městě Lotyšské republiky se sešli představitelé tamějších náboženských vyznání s úředníky ministerstev financí a spravedlnosti s úmyslem vyjasnit incident, ke kterému došlo začátkem června. Informuje o tom z Rigy otec Tadeusz Cieślak SI:
„Jde o zásah, při kterém finanční policie vtrhla do několika katolických farností a zabavila mimo jiné počítače, mobily a peněžní hotovost s odůvodněním, že se jistý lotyšský farář údajně dopustil finančního přestupku. Mělo k němu dojít před několika lety zakoupením ojetého automobilu za 20 tisíc euro. Vyslýchán byl dokonce i rižský arcibiskup Zbigniew Stankiewicz. Katolická církev vyjádřila svoji připravenost ke spolupráci se státními úřady, ale zároveň protestovala proti přehnanému a neprofesionálnímu zákroku finanční policie. Úředníci ministerstva seznámili náboženské představitele se zásadami a metodikou provádění finanční kontroly. Druhá strana se snažila vysvětlit specifika svého zacházení s finančními zdroji, včetně účetní registrace dobrovolných darů věřících.“
- vysvětluje o. Cieślak polský jezuita, který působí v Lotyšsku. V této pobaltské zemi je většinovým náboženstvím protestantismus. Ze dvou milionů obyvatel je luteránů 25%, pětinu (20%) tvoří katolíci a 15% pravoslavní křesťané. Od pádu sovětské diktatury a po opětovném nabytí svobody této země jde o první případ takovéhoto postupu státních úřadů ve vztahu k církvi.
(mig)