Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.10.2019 

Papež k biskupům: Přičiňte se o nový evropský humanismus

Vatikán. Skrze lásku můžeme dýchat svobodně. Nestaví totiž lidi proti sobě na způsob novodobých populismů, nýbrž dovoluje nám, abychom v nouzi nejposlednějších zahlédli svou vlastní bídu a křehkost – napsal papež František v listu evropským biskupům, jejichž zástupci se sešli v Santiagu de Compostela.

Rada Konference evropských episkopátů (CCEE) zasedá od včerejška na známém poutním místě nad hrobem apoštola Jakuba. Téma plenárního zasedání mluví o čase probuzení a znameních naděje v dnešní Evropě. „Je to důležitá provokace k úvahám nad možnými cestami pro návrat naděje“ na Starý kontinent, píše papež František v listu adresovaném k rukám předsedy Rady, kardinála Angela Bagnasca. Příznačná je v tomto smyslu také volba místa. Do Santiaga ležícího na západní výspě Evropy putovali poutníci ze všech koutů našeho světadílu, zvláštním způsobem se v něm snoubí centrum a periferie, velké bohatství evropské kulturní a náboženská tradice, která je jednotná a přece se vyznačuje mnoha osobitými rysy, podotýká papež. A vybízí k vyhledávání drobných znamení té naděje, která je synonymem nového života: „Je jich mnoho, často jsou skrytá a máme sklon opomíjet je bez povšimnutí – pokračuje Petrův nástupce. Vidíme je v nasazení mnoha našich bratří pro ty, kdo trpí a jsou v nouzi, zejména pro nemocné, vězněné, chudé, migranty a uprchlíky, ale rovněž v oblasti kultury, zejména ve výchově nejmladších, kteří jsou budoucností Evropy.“

Mezi možnými cestami k naději doporučuje papež jako bezpečný směr cestu křesťanské lásky, kterou označuje za „nejspolehlivější protilátku na tendence naší doby, plné roztržek a sporů“. Milosrdná láska pohlíží na druhého jako na člověka a ponouká k pomoci, když se ocitne v nouzi. Láska je vstřícná a dovoluje dýchat svobodně, zdůrazňuje papež a do protikladu k ní staví populismy založené na neustálém hledání sporů, které „srdce neotvírají, ale naopak je vězní mezi zdmi dusivých resentimentů.“ „Láska nestaví lidi proti sobě, nýbrž v potřebách nejposlednějších spatřuje odraz potřeb každého z nás, neboť všichni jsme tak trochu nuzáci, všichni jsme tak trochu křehcí a potřebujeme ohleduplnost.“

František znovu opakuje výzvu k evangelizaci prostřednictvím dosvědčování víry v každodenním životě, protože víra se šíří skrze přitažlivost a nikoli proselytismus. V předávání víry nejde o aplikaci starých schemat. Když se necháváme vést Pánovým Duchem, můžeme přinášet radost pramenící z evangelia, dodává papež. Jako na vzor poukazuje na tři velké světice, které Jan Pavel II. právě před dvaceti lety (1. října 1999) prohlásil za spolupatronky Evropy: sv. Brigitu Švédskou, sv. Kateřinu  Sienskou a sv. Terezii Benediktu od Kříže (Edith Stein). Tyto tři ženy ukazují křesťanskou lásku prožívanou jako službu bližnímu v pravdě a v oběti, dodává papež, a jejich gesta přetékají nadějí, protože jsou plná oné lásky, jež – řečeno s Dantem – „hýbe sluncem a dalšími hvězdami“ a jež nás činí plně lidskými.

Právě v cestě blízkosti k druhému člověku, ve sklonění k ranám těch, kdo jsou dezorientovaní, bezbranní a uposledňovaní, může církev obnovit svou práci na budování Evropy, dodal František a připojil závěrečný apel:  „S věrností svému Pánu a svým kořenům kéž se lid Boží neváhá přičinit o nový evropský humanismus, schopný vést dialog, integrovat a být plodný a zároveň doceňovat to, co je nejdražší tradici tohoto kontinentu: obranu života a lidské důstojnosti, podporu rodiny a úctu k základním lidským právům.“



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.9.20 Církev v Evropě po pandemii
17.9.18 Evropští biskupové: Křesťanství, solidarita a dobrovolnictví jsou vnitřně spojené
13.9.18 Papež: Posílit u mladých lidí vědomí významu víry pro jednotu Evropy
16.4.18 Kardinál Bagnasco: Jedině návrat Boha na první místo může ubránit Evropu a lidskost
16.4.18 Globalizace volá po dekonstrukci základů existence



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti