VaticanNews.va

   27. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6464
Poslechem z webových stránek.3967
Četbou textů na webových stránkách.6379
Poslechem i četbou.3749


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vyvarujme se červotočivé závisti, která je bublinou bez konzistence

Často preferujeme svoji interpretaci evangelia před evangeliem

Prosme o milost vděčnosti za to, že jsme křesťané


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

21.10.2019 

Modlitba je dechem nového života

Úvaha papeže Františka z nového knižního výboru věnovaného modlitbě

Papež František

Křest je začátkem nového života. Co to znamená? Není nový jako v případě, kdy změníme práci anebo se přestěhujeme do jiného města, a pak si řekneme: Začal jsem nový život. Jistě, za takových okolností se život mění, a to leckdy citelně, odlišuje se od toho předchozího, je horší či lepší, zajímavější či namáhavější podle toho, jak se vše vyvíjí. Odlišují se naše životní podmínky a kontext, kolegové, poznávání, možná dokonce též přátelé, bydliště a plat. To však není nový život, nýbrž tentýž život, který pokračuje.

Nový život pokřtěného se rovněž liší od prožitku radikální citové proměny vyvolané zamilovaností či deziluzí, nemocí anebo čímsi důležitým a nepředvídaným. Takové věci v nás mohou vyvolat vnitřní i vnější zemětřesení, změnit hodnotová měřítka i základní rozhodování v otázce citů, práce, zdraví, služby druhým lidem...Zprvu jsme třeba uvažovali o kariéře a pak se dáme do dobrovolnické práce, anebo dokonce z vlastního života učiníme dar pro druhé! Zpočátku jsme nepomýšleli na založení rodiny, posléze ale zakusíme krásu manželské a rodinné lásky.

Také tyto veliké a mimořádné zásahy stále „jenom“ život pozměňují a vnášejí do něj výraznější krásu a dynamiku, či naopak více obtíží a vypětí. Nikoli náhodou při jejich popisu vždy užíváme komparativ a říkáme, že jejich přičiněním je náš život krásnější, radostnější či podmanivější. Dosud totiž porovnáváme to, co se více či méně podobá, jako bychom vše poměřovali na jakémsi desetistupňovém hodnotovém žebříčku. Radost ze života byla předtím na pětce, nyní se zvýšila na sedmičku; zdraví se drželo na deváté příčce, teď sestoupilo na čtvrtou. Mění se čísla, nikoli však podstata života!

Nový křestní život nicméně není nový pouze vzhledem k minulému, předchozímu životu. Nový tu neznamená nedávný, nevyjadřuje změnu či přizpůsobení.

Boží život je společenstvím a dává se nám jako přátelství

Nový život, o němž sv. Pavel mluví ve svých listech, nás upomíná na Ježíšovo nové přikázání (Jan 13,34), nové víno Božího království (Mk 14,29), nový zpěv, který zní před Božím trůnem (Zj 5,9), tedy na konečné, teologicky řečeno eschatologické, skutečnosti. Chápeme tudíž, že takovýto nový život nesnese srovnání. Lze snad poměřovat život a smrt, nebo život před narozením a po něm? Kristus se nestal jedním z nás a neprožil velikonoční utrpení, smrt a vzkříšení, aby náš život nějak „zlepšil“, zkrášil či usnadnil, anebo mu dodal větší chuti, délky, intenzity a štěstí. Jak sám říká, přišel, „abychom měli život v hojnosti“ (Jan 10,10).

Toto je nový život, kterým nás Bůh Otec obdařuje ve křtu. Je nový, poněvadž ve vztahu k našemu životu je jiný. Je totiž Boží, je to život samého Boha. Tímto velikým darem nás Ježíš obdaroval a nadále obdarovává. Účastníme se tak na lásce Otce, Syna a Ducha svatého, na lásce, kterou projevují všem lidem a veškerému stvoření. Nový život je Božím životem, který nám byl dán!

Křesťané odjakživa hledali obrazy a symboly znázorňující tento nesmírný dar. Je nás mnoho, různíme se, a přesto tvoříme jedno tělo, církev. Tato jednota je jednotou lásky, která nás neutiskuje, neponižuje a neomezuje, nýbrž nás posiluje, všechny společně utváří a činí z nás přátele.

Ježíš to v evangeliu sděluje překrásně: „Věčný život pak je to, že poznají tebe, jediného pravého Boha, a toho, kterého jsi poslal“ (Jan 17,3). Osobně nám tak vysvětluje, že pravý život spočívá v setkání s Bohem a že setkání s Bohem je Jeho poznání.

Z Bible víme, že člověka nepoznáváme pouze myslí, protože poznat znamená milovat. Boží život, kterým jsme byli obdarováni, přináší tuto lásku, již si přisvojujeme a která díky Duchu svatému (Řím 5,5) postupně podněcuje náš růst a ozařuje naše nepatrná každodenní gesta: „děkuji“, „mohu?“, „promiň“.

Ačkoli slova nepostačují, lze říci, že novým životem odhalujeme svou přináležitost k Někomu, jehož prostřednictvím patříme všem. Náležet znamená, že každý je zde pro druhého. Připomíná mi to, co říká milá v Písni písní: „Můj milý je můj a já jsem jeho“ (Pís 2,16). Takto den za dnem Duch svatý dokonává Ježíšovu modlitbu k Otci: „Prosím nejen za ně, ale také za ty, kdo pro jejich slovo uvěří ve mne: ať všichni jsou jedno. Jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, tak i oni ať jsou v nás“ (Jan 17, 20-21). Jeden z nejstarších obrazů, užitých již svatým Pavlem, vyjadřujících tuto příslušnost a životní sounáležitost, je tělo, jehož Hlavou je Kristus a my jsme jeho údy („Vy jste Kristovo tělo a každý z vás jeho úd“, 1 Kor 12,27).

Symbol těla

V lidském těle existují některé zásadní funkce, jako srdeční tep a dech. Rád si osobní i společnou modlitbu nás, křesťanů, představuji jako dech, jako srdeční puls církve, který šíří svou sílu ve službě pracujícím, studujícím i učitelům, zúrodňuje poznání vzdělanců a pokoru prostých lidí, dodává naději tomu, kdo houževnatě potírá nespravedlnost. Modlitba je naším přitakáním Pánu, jeho lásce, která nás zasáhla. Je přijetím Ducha svatého, který neúnavně vlévá lásku a život do všech lidí.

Svatý Serafim Sarovský, velký duchovní mistr ruské církve, říkával: „Opravdovým cílem našeho křesťanského života je získání Božího Ducha, a to až do té míry, že modlitba, bdění, půst, almužna a jiné ctnostné úkony činěné v Kristově jménu jsou pouhým prostředkem k dosažení tohoto cíle“ (Serafim Sarovský, Rozhovor s Nikolajem Motovilovem). Náš dech není pokaždé vědomý, avšak nemůžeme přestat dýchat.

Přeložila Jana Gruberová

 

 

 

 

 Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.11.19 Buď církev hlásá evangelium, anebo není církví, zdůrazňuje papež v novém knižním rozhovoru
21.10.19 Vychází knižní výbor papežových textů o modlitbě
17.10.19 Vycházejí papežovy texty o integrální ekologii
17.10.19 Považujme svět za svátost společenství
31.1.19 Vycházejí papežovy úvahy o soužení minulém i současnémHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Novým papežovým osobním sekretářem se stává kněz-streetworker

Evropští biskupové: Modleme se za oběti všech vyhlazovacích táborů

Papež upozornil na neřešenou tragédii v brazilském Brumadinhu

„Mladí a vzdělaní“ – vykresluje průzkum nové řeholníky a řeholnice v USA

Petrův nástupce sloužil mši svatou z neděle Božího slova

Papež: Přilnutí k Pánu nelze redukovat na naše osobní úsilí

Papež k Římské rotě: Svatá křesťanská manželství nevytvářejí pastýři, nýbrž Duch svatý

Svatý otec: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

Prezident Iráku na audienci u papeže Františka

Zvolen nový děkan a víceděkan kardinálského kolegia

Papež se setkal s viceprezidentem USA

Vyvarujme se červotočivé závisti, která je bublinou bez konzistence

 Nově na webu
Svatý otec: Dejme v sobě prostor Božímu Slovu

Publicistika: Krajem františkánských prvomučedníků v jubilejním, osmistém roce

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Eucharistie a evangelická Večeře Páně nejsou totéž,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum