Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.10.2019 

Dárce a jeho čtrnáct autistických dětí

USA. Ve světě najdeme nejméně tucet autistických dětí, které se narodily po umělém oplodnění ze spermatu dárce H898. Žijí ve Spojených státech amerických, Kanadě i Evropě. Mnohé z nich zároveň trpí dyslexií, epilepsií, poruchami pozornosti či jiným vývojovým postižením a vadou poznávacích funkcí.

Na toto málo medializované riziko spojené s asistovanou reprodukcí upozornil v polovině září list Washington Post, který přinesl reportáž o Danielle Rizzo a jejích dvou synech s poruchou autistického spektra. Díky tvrdošíjnosti této ženy se veřejnost dozvěděla o případu, který zřejmě v dějinách asistované, ale ani biologické reprodukce nemá obdoby.

Zmíněná žena se svou někdejší partnerkou zvolila na reprodukční klinice Idant Laboratories skutečně ideálního dárce spermatu – vysokého plavovlasého muže s modrýma očima, bez zdravotních problémů, zato s postragraduálním diplomem a prací odborného fotografa, milovníka četby, umění a dálkového běhu. Z jeho ejakulátu za pouhých 500 dolarů se v září 2011 narodilo první Daniellino dítě a o 14 měsíců později druhé. V téže době se objevují problémy v chování u prvního syna a tytéž příznaky o pár let později vykáže také druhý potomek. Oběma chlapcům je diagnostikována porucha autistického spektra. Daniellin vztah se kvůli náročné péči o postižené děti a z ekonomických příčin rozpadá, žena se svými syny se vrací k rodičům. Při hledání vhodných terapií pro své děti s překvapením zjišťuje, že od téhož donátora odkoupily ejakulát nejméně čtyři spermobanky, čímž se narodilo nejméně dvanáct dalších dětí s obdobnou diagnózou. Příslušné kontrolní instituce se hájí tím, že povinné testy v sektoru se týkají pouze pohlavně přenosných chorob. Danielle se nakonec podaří zažalovat reprodukční kliniku, protože odhalí, že profil donátora neodpovídá skutečnosti. Muž nemá vysokoškolské vzdělání a jako malý navštěvoval školy pro děti s kognitivními a emotivními poruchami, protože trpěl poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Na klinice Idant Laboratories se nicméně nejednalo o první sporný případ – již v roce 1990 zde byla omylem oplodněna bílá žena spermatem muže s černou pletí. Danielle Rizzo nakonec letos v březnu kauzu uzavřela a přijala odškodnění ve výši 250 tisíc dolarů, které chce věnovat na léčbu a zajištění budoucnosti svých dětí.

V celosvětovém měřítku se můžeme setkat s několika obdobnými situacemi – v Belgii se před čtyřmi lety díky houževnatosti postižených rodin podařilo odhalit donátora 7042 z dánské Nordic Cryo Bank, zdravého nositele neurofibromatózy, z jehož spermatu se narodilo 100 dětí. Je zjevné, že nikdy nebude možné provádět u dárců spermií či dárkyň vajíček testy na veškeré existující genetické patologie. Stejně tak je ovšem zjevné, že o zásadním problému šíření vzácných nemocí při umělém oplodnění neexistuje dostatečná informovanost, a to též vinou reprodukčního průmyslu.

Na rozdíl od přirozeného početí, kdy se muž a žena osobně znají (třebaže spolu ani nežijí), o patologii narozeného dítěte se okamžitě dozvědí a mohou ji přenést maximálně na další dvě, tři děti, anynomního dárce nelze v krátkém čase dohledat a zastavit, čímž se onemocnění různého typu šíří v populaci prakticky donekonečna.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.5.17 Ponurý úděl nadbytečných embryí
14.6.05 Kdo zvítězil v referendu?
13.6.05 Učitelský úřad církve se dostal ke slovu
12.6.05 Referendum musí ztroskotat



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti