VaticanNews.va

   11. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6214
Poslechem z webových stránek.3842
Četbou textů na webových stránkách.6190
Poslechem i četbou.3644


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Všichni hřešíme odmítáním toho, co zdarma nabízí Bůh

Sledování pouze lidské logiky vede k zoufalství, řekl papež jezuitům

Neexistuje lidské srdce, ve kterém se Kristus nechce a nemůže znovu zrodit


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.11.2019 

Papež František: Neexistuje lidský trest bez horizontu

Vatikán. Papež František přijal skupinu padesáti účastníků mezinárodního setkání představitelů vězeňské pastorace, probíhajícího pod patronátem Úřadu pro integrální lidský rozvoj. Povolání pohlížet s milosrdenstvím na zranitelné a bezbranné není výsadou vězeňské pastorace, nýbrž celé církve, řekl v úvodu Petrův nástupce.

Situace ve vězeních je odrazem naší sociální situace a důsledkem egoismu a lhostejnosti dnešní skartační kultury, zopakoval František. Legalistická a nelidská gesta, ospravedlňovaná údajným hledáním dobra a bezpečí, směřují k izolaci a odnímání svobody těm, kdo se prohřešili proti sociálním normám, spatřuje společnost poslední řešení problémů života společnosti. Papež konstatoval, že tato logika vede k velkým výdajům na potrestání viníků namísto podpory integrálního lidského rozvoje, který umenšuje výskyt okolností vedoucích k protizákonnému jednání:

“Snazší je trestat než vychovávat, popírat nespravedlnost přítomnou ve společnosti a vytvářet prostory, kde se pachatelé odsuzují k zapomenutí, než nabízet rovné příležitosti rozvoje pro všechny občany. Kromě toho detenční zařízení nezřídka selhávají ve svém cíli, jímž je podpora procesů návratu do společnosti,  nepochybně kvůli nedostatečným prostředkům, které by dovolily řešení sociálních, psychologických a rodinných problémů vězněných osob, jakož i přeplněnosti věznic, které se proměňují v místa skutečného odosobnění. Naopak pravá resocializace začíná zajištěním přiležitostí rozvoje, vzdělání, důstojné práce, zdravotní péče a vytvářením veřejných prostorů občanské participace.”

Papež vybídl k překonání stigmatizace toho, kdo se dopustil chyb. Lidé, kteří vyšli z vězení se musejí konfrontovat se světem, který jim je cizí a který je navíc často odepisuje a nenabízí příležitosti práce zajišťující důstojnou existenci. Pokud takový člověk nedostane možnost plné důstojnosti, je opětovně vystaten nebezpečím provázejícím nedostatek příležitostí rozvoje a zmítá se mezi násilím a nejistotou, dodal František.

“Jako křesťanská společenství si musíme položit jednu otázku. Pokud tito bratři a sestry již odpykali trest za zlo, jehož se dopustili, proč se na jejich ramena nakládá nový sociální trest spočívající v odmítnutí a lhostejnosti? V mnoha případech je toto sociální zavržení podnětem vedoucím k upadnutí do stejných chyb.”

Každá křesťanská komunita by měla najít způsob, jak prokazovat Otcovo milosrdenství těmto bratřím, vybídl Svatý otec, aby mohlo zaznít v každé společnosti volání k pevnému a rozhodnému jednání pro mír a spravedlnost.

“Boží láska, jež vás podpírá a povbuzuje v nasazení pro nejslabší, kéž posílí a rozmnoží tuto  službu naděje, kterou každý den vykonáváte mezi vězni. Modlím se k Bohu za každého člověka, který velkoryse a neostentativně slouží těmto bratřím, v nichž rozpoznává Pána,” řekl papež František v promluvě k účastníkům konference o pastoraci ve věznicích. Poděkoval rovněž za pastorační iniciativy na pomoc rodinám vězňů a dodal:

“Nelze mluvit o vyrovnání dluhu se společností ve věznici bez oken. Neexistuje lidský trest bez horizontu. Nikdo nemůže změnit život, pokud před sebou nemá perspektivu. Často uvykáme oslepování pohledu našich vězňů. Odneste si s sebou tento obraz oken a horizontu a přičiňte se o to, aby ve vašich zemích měly věznice vždy okna a horizont, dokonce i v případě doživotního trestu, který já osobně považuji za diskutabilní; dokonce doživotí by mělo mít perspektivu,” řekl papež a v samém závěru se vrátil ke svému oblíbenému a mnohokrát citovanému obrazu fronty matek přicházejících navštívit do vězení své děti. “Kéž se církev učí mateřství těchto žen a naučí se gestům matek, vůči těmto našim vězněným bratřím a sestrám,” dodal František.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Uznejme etické rozměry hospodářského života, vyzval papež světové byznysmeny

Papež: Oceán dobra nalézá v médiích prostor jen stěží

Blahoslavená María Emilia Riquelme – dar pro církev i pro chudé

Liturgie v bazilice S. Maria Maggiore zahájila českou národní pouť

Papež: Pokud žiju sám pro sebe, zasévám do svého srdce smrt

Cokoli vložené do základů církve namísto evangelia povede k jejímu zhroucení

Petrův nástupce: Umění dovoluje poznávat Boží skutečnost

Papež František předal Ratzingrovu cenu kanadskému filosofovi a africkému teologovi

Papež František: Neexistuje lidský trest bez horizontu

Římský biskup přijal vedení Armády spásy

Papež hovořil s litevským prezidentem o podpoře rodiny

Iniciativa „Společně pro Evropu“ slaví dvacet let

 Nově na webu
Svatý otec: Vzkříšení se zakládá na věrnosti Boha

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru