VaticanNews.va

   29. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8049
Poslechem z webových stránek.4980
Četbou textů na webových stránkách.7636
Poslechem i četbou.4726


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež přijal rezignaci Angela Becciu na práva spojená s kardinálskou hodností

Kardinál Koch: Papeže znepokojuje situace v německé církvi

Papež: Nedostatek respektu k principu subsidiarity se rozšířil jako nějaký virus


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.12.2019 

Zemřel augustiniánský teolog, kardinál Prosper Grech

Vatikán. V pondělí večer zemřel v Římě kardinál Prosper Grech, člen řádu sv. Augustina, emeritní profesor několika římských univerzit a poradce Kongregace pro nauku víry. Bylo mu 94 let. Po odchodu tohoto maltského kardinála, který již nebyl volitelem, čítá kardinálský sbor 223 členů, z toho 124 volitelů. Papež František v kondolenčním telegramu oceňuje Grechovo osobní svědectví křesťanského a zasvěceného života a jeho příkladnou službu ve výchově nových generací, zejména kněžských. Zároveň připomíná jeho dlouholetou a odborně vykonávanou práci na papežských univerzitách a v institucích Svatého stolce.

Kardinál Grech se narodil 24. prosince 1925 ve Vittoriosa (Birgu) na ostrově Malta a byl pokřtěn jako Stanley. Po základní a střední školní docházce se zapsal na studium lékařství na Maltské královské univerzitě (Royal University of Malta), které však přerušila druhá světová válka a vojenská služba. Po pečlivé rozvaze vstoupil roku 1943 k augustiniánům, přijal řeholní jméno Prosper a po dva následující roky navštěvoval řádovou školu filosofie a teologie v Rabatu. Po skončení války jej představení vyslali na další studium do Říma na mezinárodní kolej sv. Moniky.

Kněžské svěcení přijal 25. března 1950 v bazilice sv. Jana na Lateránu a o tři roky později zakončil doktorát na Papežské univerzitě Gregoriana. Roku 1951 získal diplom z pedagogické psychologie ve švýcarském Fribourgu. V polovině padesátých let podnikl cestu po archeologických nalezištích ve Svaté zemi a po návratu na Maltu vyučoval teologii v augustiniánských kolejích. Díky stipendiu Britské rady se v roce 1957 přestěhoval do Oxfordu, kde se naučil hebrejsky, a o rok později byl vyslán do Cambridge jako asistent profesora Arthura Aberryho, aby mu pomohl při studiu maltské literatury, zejména pak díla maltského kněze, básníka, spisovatele a autora státní hymny, mons. Carmela Psaily (1871-1961) , známého jako Dun Karm.

Začátkem šedesátých let se kard. Grech opět vrací do Říma, aby završil biblická studia. Stává se sekretářem biskupa van Lierdeho, generálního vikáře městského státu Vatikán, a má tak možnost zblízka prožít konkláve, v němž byl zvolen Pavel VI. Roku 1965 je svými řeholními představenými povolán, aby řídil Augustiniánský teologický institut, a o několik let později (14.2.1969) spoluzakládá patristický instititu Augustinianum, jemuž rovněž předsedá (1971-1979). Účastní se na sepsání apoštolské konstituce Sapientia christiana o církevních univerzitách a fakultách a od sedmdesátých let vyučuje na papežských univerzitách (Papežský biblický institut 1970-2002; Papežská lateránská univerzita 1971-1989).

Prefekt Kongregace pro nauku víry, kard. Joseph Ratzinger, jej roku 1984 jmenuje poradcem této instituce a později přicházejí rovněž jmenování do Papežské teologické akademie (2003) a Papežské biblické komise (2004). Kardinálský titul (spojený s biskupským jmenováním a svěcením) mu udělil Benedikt XVI. při konzistoři 18.2.2012. Kard. Prosper Grech je autorem četných knih a odborných článků v angličtině a italštině. Jeho první publikace z roku 1964 se věnuje základním teologickým liniím v Novém Zákoně. V Encyklopedii papežů, vydávané italským encyklopedickým institutem Treccani, zpracoval heslo „Petr“.

Kardinál Grech byl knězem, který si v červnu 1963 vyslechl poslední zpověď tehdejšího milánského arcibiskupa Giovanniho Battisty Montiniho předtím, než jej konkláve zvolilo papežem Pavlem VI. A stejně tak se augustiniánský řeholník o padesát let později ujal meditace pro sto patnáct kardinálů shromážděných v posledním konkláve, které vedlo k nástupu papeže Františka na Petrův stolec. Nutno říci, že tato úvaha (později zveřejněná, a to vůbec poprvé v dějinách římské kurie), měla mnohé prorocké rysy. Podle kardinála Grecha bude muset nově zvolený papež vynaložit veškeré úsilí, aby udržel jednotu v rámci katolické církve, a to na pozadí slabého teologického myšlení, relativismu, materialismu a neznalosti základní abecedy víry. Maltský kardinál zde spatřoval jediné východisko – nové hlásání evangelia a přihlédnutí k sensus fidei, smyslu věřících pro víru.

Dlouhý život zesnulého kardinála, s nímž se římská kurie rozloučí ve čtvrtek 2. ledna ve Vatikánské bazilice, přinesl též četné osobní, neoficiální kapitoly. Především mnohá přátelství s teology dané doby – počínaje už jmenovaným Josephem Ratzingerem přes jezuity Martiniho a Beckera po Romana Guardiniho a Juliena Riese. Blíže poznal také benátského patriarchu Albina Lucianiho, pozdějšího papeže Jana Pavla I., a dlouhé přátelství jej pojilo s již zmíněným papežem Montinim, Pavlem VI. Zakládalo se na společném obdivu k sochařskému umění Lella Scorzelliho, autora papežské feruly s ukřižovaným Kristem.

Pro naše mikrofony ještě nedávno kardinál Grech vzpomínal na činnost svých spolubratrů, kteří v římské augustiniánské koleji poskytli za druhé světové války azyl pronásledovaným Židům a politickým uprchlíkům, hledaným nacistickým režimem.

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.4.16 Kardinál Grech: Křesťanům nezbývá než uplatňovat svoji tradici, jinak z nich budou barbařiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež přijal příslušníky „vatikánského“ inspektorátu italské policie

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Apoštolát svatého Michaela skutkem milosrdenství pro duši i tělo, píše papež michaelitům

Kardinál Bagnasco: Nelze žít ve světě založeném na podezřívavosti

Papež: Matka Boží nás objímá a stmeluje

Kardinál José Tolentino de Mendonça vstoupí k dominikánům

Papež: Pomyšlení na Boží trpělivost vzbuzuje úžas

Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání

Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskou

V Norsku byl po pěti stoletích opět vysvěcen katolický biskup

V Etiopii byly objeveny nejstarší překlady evangelií

Veřejné restaurování Michelangelovy Piety Bandini

 Nově na webu
Svatý otec: Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

Publicistika: Adjektivum „apokalyptický“ není pejorativum

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Samaritanus bonus - Odpověď na nově prosazované zákony o eutanazii

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása