Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.1.2020 

Před sto lety se narodila Chiara Lubichová, zakladatelka Hnutí fokoláre

Itálie. Loni v prosinci začal jubilejní rok Chiary Lubichové, krátce poté, co byla uzavřena diecézní část jejího beatifikačního procesu. Zakladatelka Hnutí fokoláre se narodila v severoitalském Tridentu 22. ledna 1920 a zemřela před jedenácti lety (14.3.2008) v Mezinárodním centru tohoto hnutí v Rocca di Papa poblíž Říma.

Když se za druhé světové války zasvěcovala Bohu-Lásce a volila si ho za jediný ideál, pravděpodobně si nepředstavovala, že charisma jednoty, její originální přínos předkoncilové církvi, budou postupně následovat dva miliony lidí, kteří dnes žijí ve 194 zemích. Maria Voce, současná předsedkyně Díla Mariina - Hnutí fokoláre, jeho zakladatelku připomněla ve videoposelství, v němž podtrhla aktuálnost Chiařiny vize v současném světě, kde narůstá rozdělení, sílí partikularismus a vytyčují se nové zdi a hranice.

Chiara, pokřtená jako Silvia, byla druhá ze čtyř dětí v rodině Lubichových. Matka horlivá křesťanka, otec socialista, starší bratr partyzán a novinář – již v rodině se tedy učila umění dilaogu, kterým se bude vyznačovat po celý život, popisuje Chiařino zázemí tridentská socioložka, Ilaria Pedrini:

„Její rodina byla zprvu docela majetná, ale pak poznala období chudoby, a to i velmi tísnivé, ačkoli ji to nezabránilo v tom, aby vyslala děti na studia. Chiara docházela na střední pedagogickou školu a současně ve svých 17-18 letech patřila k vůdčím postavám tridentské Katolické akce. Právě v tomto kontextu, v roce 1939, se jí dostalo první vnuknutí o budoucím osudu. Při duchovních cvičeních v Loretu v tamní Svaté chýši pochopila, že má žít v domku spolu s jinými lidmi, kteří mezi sebou udržují Ježíšovu přítomnost. Později to nazvala čtvrtou cestou – nikoli zasvěcený život, ani manželství anebo život ve světě zasvěcený Bohu. Byl to ještě jiný způsob, ve kterém se prolínalo zasvěcení, rodina, setrvání ve světě, či spíše bytí pro svět, abychom ho proměňovali.“

Z Chiary se stane učitelka a zároveň se zapisuje ke studiu filosofie na benátské univerzitě, aby poznávala pravdu. Za běsnění druhé světové války ale chápe, že jedinou nepomíjející pravdou je Bůh.

„Válka zabránila veřejné výuce a Chiara pracuje v soukromé instituci – františkánském sirotčinci. Právě zde spolu se svatým Františkem chápe, že „Láska není milována“, a dostává se jí slova, které se stane jejím životním leitmotivem: Bůh tě nesmírně miluje. Sdílí toto poznání s jinými mladými ženami a později i rodinami a obyvateli Tridentu, ze kterých se stává ucelená skupina, což byl vprostřed válečných trosek malých zázrak. Svou víru mění v činy a jejich prvním cílem je vyřešení sociálních problémů ve městě. Dodnes se uchovaly dokumenty, ve kterých tyto dívky dopodrobna zmapovaly sociální nouzi v jeho ulicích a čtvrtích, kam zapisovaly jména a adresy chudých lidí a jejich nejrůznější potřeby a na druhé straně zase dary bohatých občanů, ochotných pomoci. Tato politická a sociální akce zůstala typická i pro pozdější vývoje hnutí, byla konstantou Chiařina života.“

Vysvětluje italská socioložka.

Chiaru Lubichovou si sto let od jejího narození připomenou kromě jejího rodného Tridentu také mnohá další města v Itálii i po celém světě, vyplývá z bohatého kalendáře iniciativ, na kterých přislíbil účast rovněž prezident Italské republiky, Sergio Mattarella. Chiařin duchovní odkaz se jen stěží shrnuje do několika vět, avšak jedno přání, či spíše modlitba, je dobře vystihuje: »Chtěla bych, aby Dílo Mariino na konci časů, až jako jednolitý celek bude očekávat, že předstoupí před Ježíše opuštěného a zmrtvýchvstalého, mohlo Pánu zopakovat: „Onoho dne, můj Bože, ti vyjdu vstříc se svým nejbláznivějším snem: přinést ti v náruči celý svět“. Otče, ať jsou všichni jedno!«

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Ježíšova opuštěnost na kříži je jádrem křesťanství i vašeho charismatu, řekl papež Hnutí fokoláre
2.2.21 Hnutí fokoláre má novou prezidentku, Palestinku Margaret Karramovou
5.5.20 Hnutí fokoláre požaduje zrušení sankcí proti Sýrii
14.11.19 Svatý otec: Všechno je stvořeno, aby bylo živým obrazem Boha
17.10.19 Beatifikační proces Chiary Lubichové: Uzavírá se diecézní fáze



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti