Vietnam. Rytmus klášterního života a meditace přitahuje mladé Vietnamce. Jen v cisterciáckém opatství P. Marie z Phunc Son mají v této chvíli 80 noviců a postulantů.
V opatství ležícím sedmdesát kilometrů jižně od Ho-či-minova města – někdejšího Sajgonu – žije 220 mnichů. Jak jeden z nich vysvětlil pro agenturu AsiaNews, život cistericáků mladé lidi přitahuje. Usnadňuje to mimo jiné stará buddhistická a taoistická tradice, kterou dobře znají. Rozhodnutí ke vstupu do kláštera ovlivňuje také těžká minulost a pronásledování, které vede k volbě radikálního životního stylu.
Cisterciáčtí mniši jsou soběstační. Obdělávají pole, pěstují léčivé byliny, zabývají se domácími pracemi. Část vypěstovaných plodin věnují chudým. Jejich hlavním úkolem však je modlitba a studium. Vedle kláštera stojí také zvláštní budova pro ty, kdo přijíždějí na duchovní cvičení. Středem kláštera je kaple vystavěná v orientálním stylu na znamení sblížení benediktinské tradice s vietnamskou kulturou (foto).
Právě o to se snažil také P. Henri Denis (1880-1933), který přišel do Vietnamu jako misionář z Paříže. V roce 1918 zvolil mnišský způsob života, přijal jméno Benedikt a shromáždil kolem sebe první skupinu mladých lidí. Dnes probíhá jeho beatifikační proces a jeho hrob je právě v klášteře Phunc Son.
Ve Vietnamu je v současnosti devět mužských cisterciáckých opatství a tři ženské. Podle údajů z roku 2015 v nich tehdy žilo přes tisíc mnichů (1002) a 244 cisterciaček.
(job)