VaticanNews.va

   28. 3. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6746
Poslechem z webových stránek.4128
Četbou textů na webových stránkách.6591
Poslechem i četbou.3879


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Dekret Kongregace pro bohoslužbu o slavení Velikonoc

Ježíšovy zázraky mají za účel přivádět k víře

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.2.2020 

Petrův nástupce vyzval k utváření „algoritmické etiky“

Vatikán. Papežská akademie pro život dnes zakončila třídenní workshop věnovaný humanizaci umělé inteligence, jehož se zúčastnili významní političtí představitelé a zástupci předních světových IT firem (od předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho přes generálního ředitele FAO, Qu Donguya po předsedu Microsoftu, Brada Smitha, a zastupujícího výkonného ředitele IBM, Johna Kellyho III.), kteří podepsali etickou výzvu, upozorňující firmy na účinky technologií spojených s umělou inteligencí, na případná rizika a možnosti kontroly, a to též na výchovné rovině.

Obsáhlou promluvu papeže Františka účastníkům workshopu přečetl předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Vincenzo Paglia. Svatý otec se v ní nejprve věnuje zevrubnému výkladu dnešní „digitální galaxie“ a zejména umělé inteligence, jejíž užití vyvolává hluboké epochální změny.

Digitální inovace se totiž dotýká všech aspektů života, jak osobních, tak společenských. Ovlivňuje naše chápání světa i sebe samých. Stále častěji zasahuje do naší činnosti a dokonce do rozhodování, čímž proměňuje naše myšlení a chování. Rozhodnutí, včetně těch nejdůležitějších v oblasti lékařství, ekonomiky a sociálních otázek, jsou dnes výsledkem lidské vůle a řady algoritmů. Osobní úkon se tak ocitá v bodě, v němž se sbíhá ryze lidský přístup a automatický výpočet, takže je stále složitější pochopit jeho předmět, předvídat jeho účinky a definovat různé typy odpovědnosti, podotýká římský biskup.

Papež připouští, že lidstvo ve svých dějinách již zažilo obdobné převratné změny, související s různými objevy a vynálezy, avšak dnes se stírají dříve jasně rozlišitelné hranice mezi organickou a anorganickou hmotou, realitou a virtuálním prostorem, stabilní identitou a propojenými událostmi. Digitální epocha mění způsob, jakým vnímáme prostor, čas i vlastní tělo. Expanze jako by neznala hranic, zatímco převažujícím měřítkem sdružování se stává uniformita. Stále obtížněji rozpoznáváme a doceňujeme různorodost, popisuje František:

Na sociálně-hospodářské úrovni se z uživatelů často stávají pouzí „spotřebitelé“, otročící soukromým zájmům soustředěným do nemnoha rukou. Z digitálních stop zanechaných po internetu algoritmy, mnohdy bez našeho vědomí, vyvozují údaje, které umožňují kontrolu našich duševních a vztahových návyků a uplatňují se ke komerčním a politickým účelům. Tato nesouměrnost, kdy pár jedinců ví všechno o celé populaci, kdežto my o nich nevíme nic, otupuje kritické myšlení a vědomý výkon vlastní svobody. Propastně se prohlubuje nerovnost, poznání a bohatství se hromadí v rukou několika jedinců, a to vše vytváří vážné riziko pro demokratické společnosti, varuje Petrův nástupce.

Avšak tato nebezpečí nesmí zakrýt obrovský potenciál, který nám nové technologie nabízejí, dodává vzápětí. Máme je pojímat jako Boží dar, tedy jako zdroj možného dobra, zdůražňuje papež a přechází k hlavní náplni vatikánského sympozia, tedy využití umělé inteligence v biologii a medicíně. Tento rozvoj, upozorňuje František, vnáší hluboké změny do našeho nakládání s živými bytostmi a náhledu na život samý, který však, vyzdvihuje papež, je nutné chránit a podporovat nejenom v jeho biologické dimenzi, ale též v jeho neumenšitelné biografické kvalitě.

Souvztažnost a ucelenost žitého a prožitého života nelze odstranit pouhým ideologickým kalkulem, založeným na udržitelnosti nákladů, naléhá papež v Evropě, která stále více upřednostňuje eutanazii a asistovanou sebevraždu. Etické otázky, plynoucí ze způsobu, jakým nové elektronické přístroje mohou „disponovat“ narozením a osudem lidí, požadují, abychom se opětovně zasadili o lidskou kvalitu celých dějin společného žití.

František navrhuje trojí postup při řešení analyzovaných jevů: v prvé řadě doporučuje dialog s vědou, průmyslem a politikou. Církev totiž nemá předem dané odpovědi na nové otázky, které jí klade dnešní doba. Má se tedy dotazovat sama sebe, aby jí Slovo a tradice pomohly v interpretaci jevů současného světa, zároveň se však nesmí bránit společné reflexi, zahrnující veškerou lidskou rodinu jako celek. Za druhé papež vybízí k rozsáhlé výchovné akci. Nestačí výchova ke správnému nakládání s novými technologiemi, které nejsou neutrálními nástroji, protože utvářejí svět a zasahují do svědomí na hodnotové úrovni. Je zapotřebí, aby výchova poskytla silnou motivaci k hledání obecného dobra, byť z toho neplynou okamžité výhody. A konečně třetí papežova výzva směřuje k vytvoření kontrolních mechanismů, založených na principech sociální nauky církve – tedy důstojnosti člověka, spravedlnosti, subsidiaritě a solidaritě – a na lidských právech. Pouze takto může vzniknout nová algoritmická etika – algoretika, uzavírá papež František, spočívající na etice, výchově a právu, jejíž součástí je rovněž dnešní římská výzva.

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.2.20 Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence
11.12.19 Paliativní léčba v mezináboženském pojetí
1.3.19 „Lidští roboti“ a církevní magisterium
25.2.19 Papež: Osvícenecký mýtus pokroku upadá, je třeba nové etické aliance pro lidský život
16.11.17 Papež vyzval k pokojné diskusi o konci pozemského životaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O neomylnosti lidu ve víře

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Mlčení spravedlivého před urputností

Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské bazilice

Papež daroval třicet ventilačních přístrojů

Poznat svoje idoly

Misál z roku 1962: nové preface a památky svatých

Církevní statistika: Františkův pontifikát ovlivňuje hlavně Afriku a Asii

Bývalý lékař arcibiskup Aupetit se hlásí ke službě nemocným

Don Alessio: Odlidštění a samota

USA: Colorado zrušilo trest smrti

Jezuita Marani: Haassův beatifikační proces v závěrečné fázi

 Nově na webu
Svatý otec: Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Jak přiblížit institucionální církev lidem?, ptá se teolog Rafael Tello

Rozhovory: Nemějte strach

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv březen 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu