Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.3.2020 

Papež schválil nový soudní řád pro vatikánský stát

Vatikán. Papež František vydal zákon, kterým vyhlašuje nový soudní řád Městského státu Vatikán a ruší předchozí zákon, platný od roku 1987 a podepsaný Janem Pavlem II. Úpravu zákona si vyžádaly změny, kterých vatikánská legislativa doznala za poslední dvě desetiletí, a to zejména v ekonomicko-finanční a trestní oblasti, v důsledku přistoupení Vatikánu k četným mezinárodním úmluvám.

Nový zákon, členěný do jedenatřiceti článků, zaručuje vatikánským soudcům a soudním orgánům, kteří hierarchicky závisí výlučně na papeži a podléhají zákonu, větší nezávislost a nestrannost při výkonu jejich funkce. Soudní orgány mají k přímé dispozici vatikánskou stráž a všem řádným soudcům se během jejich služby uděluje vatikánské občanství.

Další novinka se týká složení vatikánského tribunálu, který papež posílil o jednoho soudce, přičemž alespoň jeden člen vatikánského soudního pléna se má tomuto úřadu věnovat výlučně a na plný pracovní úvazek. Předseda tribunálu přiřazuje soudce k jednotlivým kauzám, za přihlédnutí k jejich profesionální kompetenci a povaze soudního řízení. Papež dále stanovil, že monokratický výkon soudní moci se omezuje na jednu z funkcí tribunálu, čímž se dále soudní systém zjednodušuje.

Nový zákon vyjmenovává předpoklady k papežskému jmenování soudců jak vatikánského tribunálu, tak odvolacího a kasačního soudu. Upřednostňují se univerzitní profesoři, aby se zaručila větší nezávislost soudů (která je v tomto případě zachována, protože soudce nepobírá vatikánský plat). Je možné jmenovat zároveň právníky, kteří nabyli zkušeností v oblasti civilního, trestního či správního soudnictví. Požaduje se, aby alespoň jeden z vatikánských soudců byl odborníkem v otázkách kanonického práva jako hlavního zdroje vatikánského práva.

Františkův zákon zachovává možnost jmenování jednoho či více pomocných soudců/státních zástupců, které však od nynějška přísluší papeži (zatímco dříve bylo vyhrazeno předsedovi odvolacího soudu po schválení státním sekretářem Svatého stolce). Věková hranice pro odchod z úřadu se zvýšila z předchozích 74 na nynějších 75 let s možností papežského prodloužení mandátu. Nejvyšší možný věk u členů kasačního soudu byl stanoven na 80 let. Pozbytí úřadu není automatické, nýbrž nastává po přijetí demise.

Důležitá a významná zákonná změna posiluje úřad promotora spravedlnosti (vatikánského státního zástupce), který bude mít nezávislého předsedu a byl vybaven řadou nových, dosud chybějících, normativních dispozic.

Kromě řádného složení kasačního soudu (předseda a dva kardinálové, členové Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury) umožňuje nový zákon zavedení soudního kolegia, rozšířeného o dva nebo tři pomocné soudce, jmenované na tříleté období a splňující příslušné požadavky, závazné pro všechny ostatní soudce. Promotor spravedlnosti kasačního soudu může být jmenován, i když není referendářem Apoštolské signatury, pokuď to schválí státní sekretář.

Co se týče advokátů Římské roty, papež František od nich vyžaduje vyšší kvalifikaci. Kromě titulu z občanského práva a znalosti kanonického i vatikánského práva budou muset prokázat složení odborných profesních zkoušek ve státě, kde mají trvalé bydliště. Nový zákon mimo jiné upřesňuje také možnost kázeňských opatření, uplatňovaných vůči advokátům, k nimiž předchozí znění zákona neoprávňovalo. Právo na obhajobu v rámci vatikánských úřadů bylo rozšířeno rovněž na prefekty dikasterií římské kurie a governatorátu městkého státu. A konečně papež novým zákonem stanovil začátek vatikánského soudního roku na 1. leden.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.7.20 Příměstský tábor pro děti vatikánských zaměstnanců
30.6.20 Svatý otec jmenoval nucenou správu Svatopetrské huti
15.6.20 Zatčený makléř opustil vatikánské vězení
25.3.20 Vatikánské úřady pracují s redukovaným provozem a na dálku
16.3.20 Celý život jsem bojoval s mafií, teď soudím v papežově jménuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti