VaticanNews.va

   13. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7744
Poslechem z webových stránek.4827
Četbou textů na webových stránkách.7388
Poslechem i četbou.4540


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Ježíš je podaná ruka Otcova


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

30.3.2020 

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci

Vatikán. „Kdo nevidí svoje hříchy, nedostane se mu odpuštění,“ kázal papež při ranní mši v přímém přenosu z kaple Domu sv. Marty. Dnešní eucharistii sloužil za všechny, kdo jsou dnešní situací vystrašeni:

Modleme se dnes za lidi, kteří nevědí, jak reagovat, a jsou vyděšeni z této pandemie. Kéž jim Pán pomůže se vzchopit, aby reagovali k dobru celé společnosti, celé obce.“

Ve svém kázání papež porovnával postavy vystupující v obou dnešních čteních. Ze starozákonní knihy proroka Daniela (Dan 13,1-9.15-17.19-30.33-62), jež podává příběh Zuzany křivě obviněné zpustlými soudci a osvobozené zásahem proroka. A z evangelia (Jan 8,1-11), které líčí, jak Ježíš odpustil cizoložné ženě, kterou chtěli ukamenovat učitelé Zákona.

„V responsoriálním Žalmu jsme se modlili: »Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám, dává mi prodlévat na svěžích pastvinách, vodí mě k vodám, kde si mohu odpočinout. Občerstvuje mou duši. Vede mě po správných cestách pro svoje jméno. I kdybych šel temnotou rokle, nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou. Tvůj kyj a tvá hůl, ty jsou má útěcha« (Žl 23,1-3a).

Toto je zkušenost, kterou učinily dvě ženy, jejichž příběhy jsme slyšeli ve dvou dnešních čteních. Jedna nevinná žena, křivě obviněná a pomluvená, a druhá hříšnice. Obě odsouzené k smrti. Nevinná i hříšnice. Jeden z Otců spatřoval v těchto ženách předobraz církve, svaté s hříšnými dětmi. Vyjádřeno za pomoci hezkého latinského obratu, že církev je casta meretrix, světice s hříšnými dětmi.

Obě ženy byly zoufalé, lidsky si zoufaly. Zuzana však důvěřovala Bohu. Jsou tu také dvě skupiny mužů, církevních odborníků: soudci a učitelé Zákona. Nebyli duchovními, ale sloužili církvi jakou soudci a učitelé Zákona. Dvě odlišné skupiny. První tvořili zkorumpovaní žalobci Zuzany. Zkažený soudce je v dějinách příznačnou postavou. Také v evangelním podobenství o neodbytné vdově zmiňuje Ježíš bezbožného soudce, který nedbal na Boha ani na lidi. Takoví jsou zkorumpovaní, zkažení. Učitelé Zákona nebyli zkorumpovaní, ale byli pokrytci.

Obě tyto ženy byly v bezvýchodné situaci. Jedna upadla do zkorumpovaných a druhá do pokryteckých rukou. »I kdybych šel temnotou rokle, nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou. Tvůj kyj a tvá hůl, ty jsou má útěcha«. Obě tyto ženy se ocitly v temné rokli a šly vstříc smrti. První se výslovně svěřuje Bohu a Pán zasáhne. Druhá, nebožačka, ví, že se provinila. Je zostuzena před celým lidem, protože lid byl přítomen v obou situacích. Evangelium o tom nemluví, ale určitě v duchu také prosila o pomoc.

Co učiní Pán s těmito lidmi? Nevinou zachrání, zjedná spravedlnost. Hříšnici odpustí. Zkažené soudce odsoudí. Pokrytcům pomůže k obrácení, a před lidem jim praví: »Kdo z vás je bez hříchu, ať po ní hodí kamenem první. Když to uslyšeli, jeden za druhým se vytráceli, starší napřed«. Nechá jim trochu času na pokání. Zkorumpovaným neodpouští jednoduše proto, že zkažený nedokáže prosit o odpuštění, zašel daleko, je zmořen. Ne, není znaven, ale neschopen. Zkaženost mu odňala i schopnost, kterou všichni máme, totiž zastydět se a prosit o odpuštění. Zkažený je si jistý, pokračuje, deptá a vydírá, jako v případě Zuzany. Postavil se na místo Boží.

Ženám odpoví Pán. Zuzanu vysvobodí od zpustlíků, a druhé řekne: »Ani já tě neodsuzuji. Jdi a od nynějška už nehřeš«. A nechá ji odejít, a to před lidem. V prvním případě lid velebí Pána, ve druhém případě je lid poučen. Učí se Božímu milosrdenství.

Každý z nás má svoje příběhy. Každý z nás má svoje hříchy. A nenacházíš-li je, přemýšlej trochu a najdeš. Jestli je najdeš, děkuj Bohu, protože nenajdeš-li je, jsi zkažený. Každý z nás má svoje hříchy. Hleďme k Pánu, který zjednává spravedlnost, ale je velice milosrdný. Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci. Církev je matkou všech. Děkujme Bohu, že nejsme zkažení, jsme hříšníci. A každý z nás ať se dívá, jak si v těchto případech počínal Ježíš, a důvěřuje v Boží milosrdenství. S důvěrou pros o Boží milosrdenství, pros o odpuštění. » Bůh mě totiž vede po správných cestách pro svoje jméno. I kdybych šel temnotou rokle – údolím hříchu -  nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou. Tvůj kyj a tvá hůl, ty jsou má útěcha.«“

Končil papež svoje kázání při mši svaté z pondělí po páté neděli postní. Bohoslužbu zakončil adorací a recitací modlitby k duchovnímu eucharistickému přijímání při vystavené Nejsvětější svátosti a svátostným požehnáním.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.7.20 Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cesty
29.6.20 Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné
14.6.20 Papež: Eucharistie je Památkou, jež uzdravuje naši paměť
18.5.20 Mše svatá ke 100. výročí narození sv. Jana Pavla II.
17.5.20 Duch svatý připomene kudy k OtciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kardinál Brandmüller: Vyhýbat se hermeneutice podezřívání

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Papež pokřtil dvě děvčátka ze Středoafrické republiky

Nebýt němými hlasateli, říká nový misijní biskup Mongolska

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papežský reskript o jurisdikci východních katolických patriarchů pro Arábii

 Nově na webu
Svatý otec: Uzdravit svět – 2. Víra a lidská důstojnost

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Druhý vatikánský koncil: úskalí interpretace

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása