VaticanNews.va

   25. 11. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8394
Poslechem z webových stránek.5188
Četbou textů na webových stránkách.7967
Poslechem i četbou.5012


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež: Je důležité respektovat lidské tělo a důstojnost ženy

O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Biskupové USA neřekli papeži všechno, co věděli o McCarrickovi


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

1.4.2020 

O svobodě v Duchu

Vatikán. Při dnešní ranní mši v kapli Domu sv. Marty se papež František modlil za pracovníky ve sdělovacích prostředcích, aby lidem pomáhali snášet toto období nucené izolace. V homilii připomenul, že Ježíšův učedník je svobodný člověk, který žije z tradice i novosti, protože se dává vést Duchem svatým, a nikoli ideologiemi. Vstupní antifona ze středeční liturgie pátého postního týdne je modlitbou hlásající osvobození:

„Vysvobodil jsi mě od mých nepřátel, Hospodine, povýšils mě nad moje odpůrce, vyrvals mě z násilníkovy moci“ (Žl 18,48-49). Papež v úvodu liturgie obrátil pozornost k zaměstnancům médií:

„Chtěl bych, abychom se dnes modlili za všechny pracovníky ve sdělovacích prostředcích, aby v současnosti touto komunikací umenšovali izolovanost lidí, přispívali ke vzdělávání dětí, poskytovali informace a napomáhali ke snášení tohoto období uzavřenosti.“

V homilii Svatý otec komentoval dnešní evangelium (Jan 8,31-42), ve kterém Ježíš říká židům: „Když vytrváte v mém slovu, budete opravdu mými učedníky. Poznáte pravdu, a pravda vás osvobodí.” Být učedníkem, zdůraznil papež, znamená dávat se vést Duchem svatým. Z toho důvodu Ježíšův učedník žije z tradice i novosti zároveň a je to svobodný člověk, nikdy nepodléhající ideologiím:

“V těchto dnech nám církev předkládá k poslechu osmou kapitolu z Janova evangelia, v níž probíhá velice ostrá diskuse mezi Ježíšem a učiteli Zákona. Především zde Jan usiluje o vymezení vlastní identity – snaží se nám zprostředkovat ony boje, aby vyjasnil jak Ježíšovu totožnost, tak totožnost učitelů Zákona. Ježíš je zahání do úzkých tím, že odkrývá jejich rozporuplnost, takže nakonec nemají jiné východisko, než urážku. Je to jedna z nejsmutnějších stránek, protože se rouhají a tupí Matku Boží.

Když ale Ježíš vyjevuje svou identitu, obrací se také k židům, kteří v něho uvěřili, a radí jim: »Když vytrváte v mém slovu, budete opravdu mými učedníky«. Vrací se zde slovo, které má Pán natolik rád, že ho mnohokrát zopakuje, i při poslední večeři: zůstávat. »Zůstaňte ve mně.« Zůstávat v Pánu. Nevybízí ke kvalitnímu studiu a osvojení argumentů, protože to pokládá za samozřejmé. Přechází však k tomu nejdůležitějšímu, bez něhož je život nejvíce ohrožen: zůstávat. »Vytrvejte v mém slovu.« Kdo vytrvá v Ježíšově slovu, získává křesťanskou identitu. Jakou? »Budete opravdu mými učedníky«. Křesťanovou totožností není doklad, který tvrdí: »Já jsem křesťan«, jakýsi průkaz totožnosti. Nikoli, je to učednictví. Staneš se učedníkem, pokud zůstaneš v Pánu, jeho Slově a životě. Pokud v nich nesetrváš, budeš sympatizantem křesťanské nauky, který Ježíše následuje jako dobrého člověka, který prokazuje dobročinnost a hlásá správné hodnoty. Pravou křesťanovou totožností je však učednictví.

Právě učednictví nás totiž osvobozuje. Učedník je svobodný člověk, neboť zůstává v Pánu. Co znamená toto prodlévání v Pánu? Značí to, že se dáváme vést Duchem svatým. Učedníka usměrňuje Duch, a proto učedník trvale čerpá z tradice i novosti, je to svobodný člověk. Je svobodný, nepodřizuje se ideologiím a naukám v rámci křesťanství, o kterých lze diskutovat. Zůstává v Pánu a Duch jej podněcuje. V hymnu k Duchu svatému zpíváme, že je přítelem duší, že v nás přebývá. To se však děje jedině tehdy, když zůstáváme v Pánu.

Prosím Pána, aby nás obeznámil s touto moudrostí, kterou je přebývání v Něm, a aby nám dával poznat onu důvěrnost k Duchu, ke Svatému Duchu, který nás osvobozuje. Toto je pomazání. Kdo zůstává v Pánu, je učedníkem, a učedník je pomazaný, Duchem pomazaný. Obdržel pomazání Duchem a nese ho dál. Ježíš nám naznačuje tuto cestu, vedoucí k životu a svobodě. Učednictví je pomazáním, jehož se dostává těm, kdo vytrvají v Pánu.

Kéž nám to Pán dá pochopit, protože to není jednoduché. Tuto skutečnost, kterou učitelé Zákona nepochopili, nelze poznat jenom myslí, ale myslí a srdcem. Je to moudrost pomazání Duchem svatým, které z nás činí učedníky.”

Kázal dnes papež František. Také dnešní ranní bohoslužbu v Domě svaté Marty, zpřístupněnou v přímém přenosu, zakončila eucharistická adorace, při níž Petrův nástupce vyzval k duchovnímu svatému přijímání. Po závěrečném eucharistickém požehnání zazněl mariánský hymnus Ave Regina Caelorum.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Jsme stvořeni, abychom uskutečňovali Boží sny
15.11.20 Věrnosti se podle evangelia nedosáhne bez riskování
20.10.20 Bratrství se zrodilo z Kříže
27.9.20 Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání
8.7.20 Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cestyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Bůh dává i žádá lásku

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků

Konzistoř částečně on-line

“Vraťme se k snům” – vychází nový knižní rozhovor s papežem Františkem

Proměnit svět - text papeže Františka o roli křesťanství v dějinách naší civilizace

Papež lékařům: Jste neoslavovanými hrdiny pandemie

Překlad Kodexu kanonického práva do svahilštiny si vyžádal sedm let

Vysvěcen nový čínský diecézní biskup

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích

Petrův nástupce: Soudce je přítomen v těch nejposlednějších

Papež jmenoval nového regenschoriho sboru Sixtinské kaple

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba rodící se církve

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv listopad 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě