VaticanNews.va

   30. 5. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7189
Poslechem z webových stránek.4485
Četbou textů na webových stránkách.6973
Poslechem i četbou.4176


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O novém způsobu Ježíšovy přítomnosti

Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela

Agendy OSN využívají pandemie k propagaci potratů


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

1.4.2020 

O svobodě v Duchu

Vatikán. Při dnešní ranní mši v kapli Domu sv. Marty se papež František modlil za pracovníky ve sdělovacích prostředcích, aby lidem pomáhali snášet toto období nucené izolace. V homilii připomenul, že Ježíšův učedník je svobodný člověk, který žije z tradice i novosti, protože se dává vést Duchem svatým, a nikoli ideologiemi. Vstupní antifona ze středeční liturgie pátého postního týdne je modlitbou hlásající osvobození:

„Vysvobodil jsi mě od mých nepřátel, Hospodine, povýšils mě nad moje odpůrce, vyrvals mě z násilníkovy moci“ (Žl 18,48-49). Papež v úvodu liturgie obrátil pozornost k zaměstnancům médií:

„Chtěl bych, abychom se dnes modlili za všechny pracovníky ve sdělovacích prostředcích, aby v současnosti touto komunikací umenšovali izolovanost lidí, přispívali ke vzdělávání dětí, poskytovali informace a napomáhali ke snášení tohoto období uzavřenosti.“

V homilii Svatý otec komentoval dnešní evangelium (Jan 8,31-42), ve kterém Ježíš říká židům: „Když vytrváte v mém slovu, budete opravdu mými učedníky. Poznáte pravdu, a pravda vás osvobodí.” Být učedníkem, zdůraznil papež, znamená dávat se vést Duchem svatým. Z toho důvodu Ježíšův učedník žije z tradice i novosti zároveň a je to svobodný člověk, nikdy nepodléhající ideologiím:

“V těchto dnech nám církev předkládá k poslechu osmou kapitolu z Janova evangelia, v níž probíhá velice ostrá diskuse mezi Ježíšem a učiteli Zákona. Především zde Jan usiluje o vymezení vlastní identity – snaží se nám zprostředkovat ony boje, aby vyjasnil jak Ježíšovu totožnost, tak totožnost učitelů Zákona. Ježíš je zahání do úzkých tím, že odkrývá jejich rozporuplnost, takže nakonec nemají jiné východisko, než urážku. Je to jedna z nejsmutnějších stránek, protože se rouhají a tupí Matku Boží.

Když ale Ježíš vyjevuje svou identitu, obrací se také k židům, kteří v něho uvěřili, a radí jim: »Když vytrváte v mém slovu, budete opravdu mými učedníky«. Vrací se zde slovo, které má Pán natolik rád, že ho mnohokrát zopakuje, i při poslední večeři: zůstávat. »Zůstaňte ve mně.« Zůstávat v Pánu. Nevybízí ke kvalitnímu studiu a osvojení argumentů, protože to pokládá za samozřejmé. Přechází však k tomu nejdůležitějšímu, bez něhož je život nejvíce ohrožen: zůstávat. »Vytrvejte v mém slovu.« Kdo vytrvá v Ježíšově slovu, získává křesťanskou identitu. Jakou? »Budete opravdu mými učedníky«. Křesťanovou totožností není doklad, který tvrdí: »Já jsem křesťan«, jakýsi průkaz totožnosti. Nikoli, je to učednictví. Staneš se učedníkem, pokud zůstaneš v Pánu, jeho Slově a životě. Pokud v nich nesetrváš, budeš sympatizantem křesťanské nauky, který Ježíše následuje jako dobrého člověka, který prokazuje dobročinnost a hlásá správné hodnoty. Pravou křesťanovou totožností je však učednictví.

Právě učednictví nás totiž osvobozuje. Učedník je svobodný člověk, neboť zůstává v Pánu. Co znamená toto prodlévání v Pánu? Značí to, že se dáváme vést Duchem svatým. Učedníka usměrňuje Duch, a proto učedník trvale čerpá z tradice i novosti, je to svobodný člověk. Je svobodný, nepodřizuje se ideologiím a naukám v rámci křesťanství, o kterých lze diskutovat. Zůstává v Pánu a Duch jej podněcuje. V hymnu k Duchu svatému zpíváme, že je přítelem duší, že v nás přebývá. To se však děje jedině tehdy, když zůstáváme v Pánu.

Prosím Pána, aby nás obeznámil s touto moudrostí, kterou je přebývání v Něm, a aby nám dával poznat onu důvěrnost k Duchu, ke Svatému Duchu, který nás osvobozuje. Toto je pomazání. Kdo zůstává v Pánu, je učedníkem, a učedník je pomazaný, Duchem pomazaný. Obdržel pomazání Duchem a nese ho dál. Ježíš nám naznačuje tuto cestu, vedoucí k životu a svobodě. Učednictví je pomazáním, jehož se dostává těm, kdo vytrvají v Pánu.

Kéž nám to Pán dá pochopit, protože to není jednoduché. Tuto skutečnost, kterou učitelé Zákona nepochopili, nelze poznat jenom myslí, ale myslí a srdcem. Je to moudrost pomazání Duchem svatým, které z nás činí učedníky.”

Kázal dnes papež František. Také dnešní ranní bohoslužbu v Domě svaté Marty, zpřístupněnou v přímém přenosu, zakončila eucharistická adorace, při níž Petrův nástupce vyzval k duchovnímu svatému přijímání. Po závěrečném eucharistickém požehnání zazněl mariánský hymnus Ave Regina Caelorum.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.5.20 Mše svatá ke 100. výročí narození sv. Jana Pavla II.
17.5.20 Duch svatý připomene kudy k Otci
16.5.20 O rozlišování mezi tím, co je světské, a tím, co evangelní
15.5.20 Bůh se dává člověku zdarma
14.5.20 Modleme se za osvobození od všech pandemiíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nechme se znovu překvapit Zmrtvýchvstalým, píše římský biskup kněžím své diecéze

Dvě nové církevní provincie v Kongu

Prázdniny pro vatikánské děti

Po 60 letech první nový kostel v Havaně

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Půl století od obnovení stavu zasvěcených panen v církvi

Naklonit (si) svaté – rituální úklony a mafiánské obřady

Papež: Utvářejme kulturu života, která by hájila důstojnost všech lidí

Papež František děkuje centru Astalli za obhajobu azylového práva

Vatikánská knihovna a archivy se otevřou 1. června

Připravujme již nyní postpandemickou budoucnost, řekl papež argentinské velvyslankyni

Kardinál Hollerich: Zpočátku Evropa absentovala, bez spolupráce se však zničí

 Nově na webu
Svatý otec: Jsme povoláni zvěstovat a prorokovat budoucnost

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Ježíšovým pohledem

Rozhovory: Směji se sám sobě, a to je velmi důležité!

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv květen 20
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu