Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.4.2020 

Papež na Květnou neděli: Život je dar, který se dostává, aby se dal

Vatikán. Letošní liturgie Květné neděle byla ze známých důvodů takřka na celém světě slavena bez účasti lidu, pouze před objektivy kamer. Patrně jedinou zemí, kde se věřící směli účastnit bohoslužeb bez obav, že poruší státní či církevní směrnice, bylo Švédsko, kde je katolická obec sice nevelká, ale má i svého kardinála.

Římský biskup slavil liturgii bez sugestivního průvodu po Svatopetrském náměstí na Památku vjezdu Páně do Jeruzaléma. Právě k ní se vztahuje Světový den mládeže, který před 35 lety ustanovil na tento den svatý Jan Pavel II.

Bohoslužba se konala ve vatikánské bazilice a začala v 11 hodin. Letos se četly Pašije z Matoušova evangelia a po nich se ujal slova Petrův nástupce. Kázal o zradě a opuštěnosti, jež vytrpěl Ježíš, aby nám za Otcovy podpory prokázal službu a pronikl naši nepravost láskou.

Papež František mimo jiné řekl:

Ježíš vytrpěl zradu učedníka, který Jej prodal, a učedníka, který Jej zapřel. Byl zrazen lidmi, kteří Mu provolávali slávu a potom křičeli: »Na kříž s Ním« (Mt 27,22). Byl zrazen náboženskou institucí, která Jej neprávem odsoudila, a politickou institucí, která si umyla ruce. Pomysleme na malé či velké zrady, které jsme utrpěli v životě. Je hrozné zjistit, že byla podvedena vložená důvěra. Na dně srdce vzniká takové zklamání, že život zdánlivě ztrácí smysl. Děje se tak proto, že jsme se narodili, abychom byli milováni a milovali, a nejbolestnější je, pokud jsme zrazeni tím, kdo sliboval, že bude věrný a nablízku. Nemůžeme si ani představit, jak bolestné to bylo pro Boha,  který je láska.

Níže pak pokračoval:

Na kříži říká Ježíš v dnešním evangeliu: »Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?« (Mt 27, 46). Je to silná věta. Ježíš prožil opuštěnost od svých, kteří utekli. Avšak zůstal mu Otec. Nyní v propasti samoty Jej poprvé volá obecným jménem „Bože“. A křičí »mocným hlasem« to nejdrásavější „proč?“. »Proč jsi mě opustil«. Ve skutečnosti jsou to slova Žalmu (22,2) a říkají nám, že Ježíš vnesl do modlitby tu nejkrajnější bezútěšnost. Faktem však zůstává, že ji zakusil. Zakusil tu největší opuštěnost, jak dosvědčují evangelia, jež podávají Jeho slova v původním znění.

Proč toto všechno? Opět pro nás, aby nám prokázal službu. Máme-li totiž pocit, že jsme přitlačeni ke zdi, jsme-li ve slepé uličce, beze světla a východiska, zdá-li se, že ani Bůh neodpovídá, rozpomínáme se, že nejsme sami. Ježíš prožil totální opuštěnost, situaci, která je Mu naprosto cizí, aby byl naprosto solidární s námi. Učinil tak pro mne, pro tebe a pro všechny, aby každému sdělil: »Neměj strach, nejsi sám. Prožil jsem veškerou tvoji bezútěšnost, abych byl navždy po tvém boku.«“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy HOMILIE je ZDE

V závěru bohoslužby se papež obrátil k věřícím krátkým pozdravem před recitací mariánské modlitby Anděl Páně:

Drazí bratři a sestry, dříve než zakončíme tuto bohoslužbu, chtěl bych pozdravit všechny, kdo se jí účastnili s pomocí společenských sdělovacích prostředků. Myslím zejména na mládé lidi celého světa, kteří žijí neviděni, na diecézní rovině, dnešní Světový den mládeže. Na dnešek bylo plánováno předání Kříže mladými z Panamy těm z Lisabonu. Toto tak sugestivní gesto bylo přeloženo na neděli Krista Krále, 22. listopadu. V očekávání na tuto chvíli vybízím vás, mladé lidi, abyste pěstovali a dosvědčovali naději, velkodušnost a solidaritu, kterých je nám v této obtížné době všem zapotřebí.

Na zítřek 6. dubna připadá Světový den sportu za mír a rozvoj, vyhlášený Spojenými národy. V této době jsou mnohé projevy zastaveny, ale na světlo vyjdou ty nejlepší plody sportu: odolnost, týmový duch, bratrství a to nejlepší, co ze sebe lze vydat... Usilujme tedy sportem o mír a rozvoj!

Drazí, s vírou se vydáváme do Svatého týdne, kdy Ježíš trpí, umírá a vstává z mrtvých. Jednotlivci i rodiny, jež se nemohou účastnit liturgických slavností, ať se soustředí k modlitbě doma, také za pomoci technologických prostředků. Semkněme se duchovně kolem nemocných, jejich příbuzných a těch, kteří o ně s velkým sebezapřením pečují; modleme se za zesnulé ve světle velikonoční víry. Každý je v našem srdci, v našich vzpomínkách, v naší modlitbě.

Od Marie se učme vnitřnímu ztišení, pohledu srdce a milující víře, abychom šli za Ježíšem křížovou cestou, jež vede do slávy Vzkříšení. Maria jde s námi a je oporou naší naděje.

Po mariánské modlitbě Anděl Páně Svatý otec František všem požehnal.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.5.20 My, lidé, jsme chrámem Ducha svatého, nikoli ekonomika
19.4.20 Papež: Bezbranná a odzbrojující Ježíšova láska vzkřísila srdce učedníka
11.4.20 Papež při Velikonoční vigilii: Nepodléhejme rezignaci, neskoncujme s nadějí
10.4.20 Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)
27.3.20 Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské baziliceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti