Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

6.4.2020 

O chudých, ve kterých je vždycky přítomen Ježíš

Vatikán. „Chudých je mnoho a potkáme je u posledního soudu,“ kázal papež v kapli Domu sv. Marty. Liturgie z pondělí Svatého týdna byla přenášena televizemi i po internetu do celého světa, a římský biskup sloužil eucharistii na následující úmysl:

Myslím na vážný problém, který se vyskytuje v mnoha částech světa. Chtěl bych, abychom se dnes modlili za problém přeplněnosti věznic. Nachází se tam příliš mnoho lidí, a v této pandemii hrozí, že dojde k vážné kalamitě. Modleme se za odpovědné představitele, za ty, kdo v této věci přijímají rozhodnutí, aby nalezli správnou cestu ke kreativnímu řešení tohoto problému.

Papež ve svém kázání komentoval dnešní evangelium (Jan 12,1-11), které podává epizodu z Betánie, kam šest dní před Velikonocemi přišel Ježíš, aby navštívil Lazara a jeho sestry, Marii a Martu. Maria pomazala Ježíšovy nohy drahocenným olejem z pravého nardu, proti čemuž Jidáš namítal, že by bylo lépe olej prodat a peníze dát chudým. Mariino gesto však Ježíš přijal jako předtuchu svého pohřbu.

Tato pasáž končí poznámkou: »Velekněží rozhodli, že zabijí i Lazara, protože mnoho židů kvůli němu odcházelo a věřilo v Ježíše«. Minule se četly pasáže o pokušení, svádění a mámení, které postupně narůstá, aby se pak rozšířilo a ospravedlňovalo sebe. Potom jde však dál, nezastavuje se. Velekněžím nestačilo zabít Ježíše. Nyní chtějí také Lazarovu smrt, protože byl svědkem života.

Chtěl bych se však pozastavit u jednoho Ježíšova slova. Šest dnů před Paschou – stojíme před branami Umučení – udělala Maria toto kontemplativní gesto. Marta obsluhovala a Maria dala prostor rozjímání. Jidáš myslí na peníze. Mluví o chudých, »ne že by mu záleželo na chudých, ale protože byl zloděj: spravoval pokladnu a bral z toho, co se do ní dávalo«. Tento příběh o nepoctivém  správci je stále aktuální, vždycky nějací jsou, i na vysoké úrovni. Pomysleme na některé dobročinné či humanitární organizace, které mají množství zaměstnanců a velmi bohatě vybavené budovy, ale chudí nakonec dostanou 40%, protože 60% jde na platy zaměstnanců. To je způsob, jak připravit chudé o peníze. Chci se však zastavit u Ježíšovy odpovědi: »Vždyť chudé máte mezi sebou vždycky«. Chudí jsou. Je jich mnoho. Jsou chudí, které vidíme, ale těch je nejméně. Obrovské množství chudých totiž nevidíme, jsou skrytí. A my je nevidíme, protože jsme součástí mentality lhostejnosti, která je negacionistická a popírá je: „Ne, ne, není jich tolik. Jen občas nějaký případ..“ Realita chudoby je neustále umenšována, ale je obrovská.

Anebo je tu zvyk dívat se na chudé jako na městskou dekoraci, jako na sochy, které je vidět... stařenka, která žádá almužnu a podobně. Jako by to bylo něco normálního. Mít chudé je součást městské dekorace. Velká většina nemajetných je však obětí politické ekonomie, politického finančnictví. Některé nedávné statistiky to shrnují takto: existuje mnoho peněz v nemnohých rukách a obrovský nedostatek u mnohých. Je to nouze mnoha lidí, kteří jsou obětí strukturální nespravedlnosti světové ekonomiky. A je mnoho chudých, kteří se stydí, protože vědí, že nevyjdou do konce měsíce; mnoho chudých ze středních vrstev, kteří ve skrytu chodí na Charitu, kde s s ostychem prosí. Chudých je mnohem více než bohatých, mnohem více. To co říká Ježíš je pravda: »Chudé máte mezi sebou vždycky.« Vidím je však? Všimnu se této reality? Zejména té skryté, tedy těch, kteří se ostýchají říci, že nevyjdou do konce měsíce.

Vzpomínám si, že v Buenos Aires mi řeklli o budově nějaké fabriky, celé roky opuštěné, kde bydlelo asi patnáct rodin, které mezitím přišly. Šel jsem tam. Byly to rodiny s dětmi. Každá z nich obsadila část opuštěné továrny a bydlely tam. A viděl jsem, že v každé rodině měli hezký nábytek, obvyklý ve středních třídách, měly televizi, ale odešli tam, protože nemohli platit nájem. Tito noví chudí musejí opustit byt, protože jej nemohou platit, a jdou tam. Je to nespravedlnost ekonomické či finančnické organizace, která je k tomu nutí. A je jich mnoho; tolik, že je potkáme u [posledního] soudu. První otázka, kterou nám Ježíš položí, bude: „Jak jsi na tom s chudými? Dal jsi jim najíst? Navštívil jsi je ve vězení? V nemocnici? Pomohl jsi vdově, sirotkovi? Já jsem byl totiž v nich.“ A podle toho budeme souzeni. Nebudeme souzeni podle luxusu nebo cest, které jsme podnikli, nebo podle společenského postavení, které máme. Budeme souzeni za svůj vztah vůči nemajetným. Pokud však dnes chudé ignoruji, ponechávám je stranou, věřím, že neexistují, Pán mne bude ignorovat v den soudu. Když Ježíš říká: »Chudé máte mezi sebou vždycky«, znamená to: „Já budu vždycky s vámi v chudých. Tam budu přítomen.“ A to si nepočínám jako komunista. To je jádro evangelia. Podle toho budeme souzeni.

To bylo kázání papeže Františka. Bohoslužba opět končila adorací vystavené Nejsvětější svátostí a modlitbou k duchovnímu svatému přijímání pro věřící sledující její přímý přenos. Potom následoval zpěv hymnu Ave Regina Caelorum:

Zdráva buď, Královno nebe, andělů sbory ctí tebe. Zdráva buď nebeská bráno, z níž je světu Světlo dáno. Plesej Panno, vyvolená, nade všechny oslavená, zdráva buď Panno přečistá, přimluv se za nás u Krista.



Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti