Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

8.4.2020 

O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru

Vatikán. Při dnešní ranní mši papež František prosil Pána, aby se dotkl srdcí lidí, kteří využívají současné nouze, zapříčiněné koronavirovou pandemií. V homilii hovořil o Jidášově zradě a o lidech, kteří dokážou zaprodat druhé, včetně svých drahých, kvůli osobnímu výdělku.

V úvodu liturgie ze středy Svatého týdne se Petrův nástupce modlil za obrácení lidí, kteří v tuto chvíli těží z bídy svého okolí:

„Modleme se dnes za lidi, kteří za nynější pandemie obchodují s potřebnými, využívají jejich nouze a prodávají je: za mafiány, lichváře a mnohé další. Kéž se Pán dotkne jejich srdcí a obrátí je.“

V homilii Svatý otec komentoval Matoušovo evangelium (Mt 26,14-25), které vypráví o Jidášově zradě. Rovněž dnes, vysvětloval papež, existují Jidášové, lidé, kteří z osobních zájmů dokážou zaprodat své drahé. Také dnes nechybějí lidé, kteří by rádi sloužili Bohu i mamonu současně; jsou to skrytí vykořisťovatelé, zjevně bezchybní, kteří však obchodují s lidmi a prodávají bližního. Jidáš po sobě zanechal učedníky, ďáblovy učedníky. Lnul totiž k penězům – a kdo příliš miluje jejich cinkot, je schopen zrady, aby se mu pak zpronevěřil ďábel, nespolehlivý plátce, uvrhl jej do zoufalství a dohnal k smrti. Papež uvažoval o mnoha institucionalizovaných Jidáších, kteří dnes vysávají lidi, a také o malých Jidášcích, které si neseme v sobě. Každý z nás se může dopustit zrady z lásky k penězům či hmotným statkům.

„Středa Svatého týdne se též nazývá Škaredá, je to den, v kterém církev poukazuje na Jidášovu zradu. Jidáš prodává svého Mistra. Když přemýšlíme o obchodování s lidmi, napadne nás obchod s otroky a jejich odvoz z Afriky do Ameriky, což považujeme za něco pradávného, anebo například prodávání jezídských dívek bojovníkům takzvaného Islámského státu, což je zase cosi příliš vzdáleného...Také dnes se však s lidmi obchoduje, a to dennodenně. Existují Jidášové, kteří prodávají své bratry a sestry, pracovně je vykořisťují, aniž by jim platili spravedlivou mzdu a uznávali své povinnosti...Mnohdy dokonce prodáváme, co je nám nejdražší. Kvůli svému pohodlí je člověk schopen vytěsnit rodiče a nestýkat se s nimi, odložit je do domova důchodců a nenavštěvovat je...zkrátka prodat je. Jedno úsloví o takových lidech říká, že jsou schopni prodat vlastní matku – a také ji prodávají. Získají tím klid, rodiče jsou daleko a ať o ně pečuje někdo jiný...

S obchodem s lidmi je to dnes jako v jeho počátcích – nadále pokračuje, a proč? Ježíš to předpověděl, přiznal majetku jeho svrchovanost, když řekl: »Nemůžete sloužit Bohu i mamonu«, dvěma pánům. Bohatství je to jediné, co Ježíš klade na stejnou výši a předkládá k osobní volbě: buď sloužíš Bohu a nabydeš svobody v adoraci a službě, anebo sloužíš mamonu a staneš se jeho otrokem. V tomto spočívá volba, ale mnozí lidé chtějí sloužit Bohu i mamonu zároveň, což nelze. Nakonec dopadnou tak, že předstírají službu Bohu, aby sloužili mamonu. Jsou to skrytí a sociálně bezvadní vykořisťovatelé, kteří potají obchodují a nezáleží na tom, zda zbožím jsou lidé. Vykořisťují člověka a prodávají bližního.

Jidáš odešel, ale zanechal po sobě učedníky, kteří však chodili do ďáblovy školy. Nevíme, jaký byl Jidášův život. Byl to asi normální chlapec, jehož poháněl vnitřní neklid, a proto ho Pán povolal mezi své učedníky. Jidášovi se toto učednictví ale nikdy nevydařilo, neměl učedníkova ústa, ani jeho srdce, jak jsme četli v prvním čtení (Iz 50,4-9a). V učednictví nevynikal, avšak Ježíš ho miloval...Evangelium napovídá, že Jidáš měl zálibu v penězích – ohrazuje se, když v Lazarově domě Marie pomazala Ježíšovy nohy drahocenným olejem, a evangelista Jan k jeho námitce poznamenává: »To řekl, ne že by mu záleželo na chudých, ale že to byl zloděj«. Láska k penězům jej přiměla k porušení pravidel, ke krádeži a od krádeže k zradě vede pouhý krůček. Kdo příliš miluje majetek, dopouští se zrady, aby ho stále rozmnožoval – taková je skutečnost a zákonitost. Jidáš, snad dobrý mladý muž s upřímnými úmysly, končí jako zrádce, který se chová jak trhovec: »Odešel k velekněžím a zeptal se jich: Co mi dáte, když vám ho zradím?“«. Podle mého soudu si ten člověk počínal jako smyslů zbavený.

Je tu však něco, co přitahuje mou pozornost. Ježíš jej nikdy nenazývá zrádcem, mluví sice o tom, že jeden z učedníků ho zradí, ovšem nikdy adresně. Nevyžene Jidáše slovy: »Pryč s tebou, zrádče!« Naopak, oslovuje ho jako přítele a přistupuje k němu s polibkem. To je Jidášovo tajemství. V čem spočívá? Don Primo Mazzolari to vysvětlil lépe než já...Ano, čerpám útěchu z oné sloupkové hlavice ve Vezelay. Jak Jidáš skončil? Nevím. Ježíš totiž varuje důrazně: »Běda tomu člověku, který Syna člověka zradí. Pro toho člověka by bylo lépe, kdyby se nebyl narodil«. Znamená to tedy, že je Jidáš v pekle? Nevím. Dívám se na onen sloupek a slyším Ježíšovo oslovení: »Příteli!«.

To nás nicméně přivádí k jiné, reálnější a aktuálnější myšlence. Do Jidáše vstoupil satan a dovedl jej k tomu, co učinil. Jak se ten příběh uzavřel? Ďábel je nespolehlivý plátce, všechno slíbí a vše ti ukáže, ale nakonec tě opustí v tvém zoufalství, aby ses oběsil.

Neklidné Jidášovo srdce, trýzněné žádostivostí a láskou k Ježíši, citem, jemuž se však nepodařilo být láskou, se v těchto mlžných mukách vrací k velekněžím a žadoní o odpuštění, o spásu. »Co je nám do toho? To je tvá věc...«, takto promlouvá ďábel a ponechává tě v beznaději. Pomysleme na mnohé institucionalizované Jidáše, kteří v tomto světě těží z lidí. A přemýšlejme také o Jidáškovi, který sídlí v nitru každého z nás a projevuje se při rozhodování mezi loajálností a zájmem. Každý z nás je schopen zradit, prodat, volit vlastní zájem. Každého z nás může přivábit láska k penězům, majetku a budoucímu blahobytu. »Kde jsi, Jidáši?« Tuto otázku kladu každému z nás: »Jidáši, Jidášku v mém nitru, kde jsi?«.

Kázal dnes papež František v Domě sv. Marty. Ranní bohoslužbu opět zakončil eucharistickým výstavem, při němž vyzval věřící k duchovnímu svatému přijímání, a eucharistickým požehnáním.

 



Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti