VaticanNews.va

   9. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7703
Poslechem z webových stránek.4813
Četbou textů na webových stránkách.7360
Poslechem i četbou.4525


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O normalizaci hysterie    

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

8.4.2020 

O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru

Vatikán. Při dnešní ranní mši papež František prosil Pána, aby se dotkl srdcí lidí, kteří využívají současné nouze, zapříčiněné koronavirovou pandemií. V homilii hovořil o Jidášově zradě a o lidech, kteří dokážou zaprodat druhé, včetně svých drahých, kvůli osobnímu výdělku.

V úvodu liturgie ze středy Svatého týdne se Petrův nástupce modlil za obrácení lidí, kteří v tuto chvíli těží z bídy svého okolí:

„Modleme se dnes za lidi, kteří za nynější pandemie obchodují s potřebnými, využívají jejich nouze a prodávají je: za mafiány, lichváře a mnohé další. Kéž se Pán dotkne jejich srdcí a obrátí je.“

V homilii Svatý otec komentoval Matoušovo evangelium (Mt 26,14-25), které vypráví o Jidášově zradě. Rovněž dnes, vysvětloval papež, existují Jidášové, lidé, kteří z osobních zájmů dokážou zaprodat své drahé. Také dnes nechybějí lidé, kteří by rádi sloužili Bohu i mamonu současně; jsou to skrytí vykořisťovatelé, zjevně bezchybní, kteří však obchodují s lidmi a prodávají bližního. Jidáš po sobě zanechal učedníky, ďáblovy učedníky. Lnul totiž k penězům – a kdo příliš miluje jejich cinkot, je schopen zrady, aby se mu pak zpronevěřil ďábel, nespolehlivý plátce, uvrhl jej do zoufalství a dohnal k smrti. Papež uvažoval o mnoha institucionalizovaných Jidáších, kteří dnes vysávají lidi, a také o malých Jidášcích, které si neseme v sobě. Každý z nás se může dopustit zrady z lásky k penězům či hmotným statkům.

„Středa Svatého týdne se též nazývá Škaredá, je to den, v kterém církev poukazuje na Jidášovu zradu. Jidáš prodává svého Mistra. Když přemýšlíme o obchodování s lidmi, napadne nás obchod s otroky a jejich odvoz z Afriky do Ameriky, což považujeme za něco pradávného, anebo například prodávání jezídských dívek bojovníkům takzvaného Islámského státu, což je zase cosi příliš vzdáleného...Také dnes se však s lidmi obchoduje, a to dennodenně. Existují Jidášové, kteří prodávají své bratry a sestry, pracovně je vykořisťují, aniž by jim platili spravedlivou mzdu a uznávali své povinnosti...Mnohdy dokonce prodáváme, co je nám nejdražší. Kvůli svému pohodlí je člověk schopen vytěsnit rodiče a nestýkat se s nimi, odložit je do domova důchodců a nenavštěvovat je...zkrátka prodat je. Jedno úsloví o takových lidech říká, že jsou schopni prodat vlastní matku – a také ji prodávají. Získají tím klid, rodiče jsou daleko a ať o ně pečuje někdo jiný...

S obchodem s lidmi je to dnes jako v jeho počátcích – nadále pokračuje, a proč? Ježíš to předpověděl, přiznal majetku jeho svrchovanost, když řekl: »Nemůžete sloužit Bohu i mamonu«, dvěma pánům. Bohatství je to jediné, co Ježíš klade na stejnou výši a předkládá k osobní volbě: buď sloužíš Bohu a nabydeš svobody v adoraci a službě, anebo sloužíš mamonu a staneš se jeho otrokem. V tomto spočívá volba, ale mnozí lidé chtějí sloužit Bohu i mamonu zároveň, což nelze. Nakonec dopadnou tak, že předstírají službu Bohu, aby sloužili mamonu. Jsou to skrytí a sociálně bezvadní vykořisťovatelé, kteří potají obchodují a nezáleží na tom, zda zbožím jsou lidé. Vykořisťují člověka a prodávají bližního.

Jidáš odešel, ale zanechal po sobě učedníky, kteří však chodili do ďáblovy školy. Nevíme, jaký byl Jidášův život. Byl to asi normální chlapec, jehož poháněl vnitřní neklid, a proto ho Pán povolal mezi své učedníky. Jidášovi se toto učednictví ale nikdy nevydařilo, neměl učedníkova ústa, ani jeho srdce, jak jsme četli v prvním čtení (Iz 50,4-9a). V učednictví nevynikal, avšak Ježíš ho miloval...Evangelium napovídá, že Jidáš měl zálibu v penězích – ohrazuje se, když v Lazarově domě Marie pomazala Ježíšovy nohy drahocenným olejem, a evangelista Jan k jeho námitce poznamenává: »To řekl, ne že by mu záleželo na chudých, ale že to byl zloděj«. Láska k penězům jej přiměla k porušení pravidel, ke krádeži a od krádeže k zradě vede pouhý krůček. Kdo příliš miluje majetek, dopouští se zrady, aby ho stále rozmnožoval – taková je skutečnost a zákonitost. Jidáš, snad dobrý mladý muž s upřímnými úmysly, končí jako zrádce, který se chová jak trhovec: »Odešel k velekněžím a zeptal se jich: Co mi dáte, když vám ho zradím?“«. Podle mého soudu si ten člověk počínal jako smyslů zbavený.

Je tu však něco, co přitahuje mou pozornost. Ježíš jej nikdy nenazývá zrádcem, mluví sice o tom, že jeden z učedníků ho zradí, ovšem nikdy adresně. Nevyžene Jidáše slovy: »Pryč s tebou, zrádče!« Naopak, oslovuje ho jako přítele a přistupuje k němu s polibkem. To je Jidášovo tajemství. V čem spočívá? Don Primo Mazzolari to vysvětlil lépe než já...Ano, čerpám útěchu z oné sloupkové hlavice ve Vezelay. Jak Jidáš skončil? Nevím. Ježíš totiž varuje důrazně: »Běda tomu člověku, který Syna člověka zradí. Pro toho člověka by bylo lépe, kdyby se nebyl narodil«. Znamená to tedy, že je Jidáš v pekle? Nevím. Dívám se na onen sloupek a slyším Ježíšovo oslovení: »Příteli!«.

To nás nicméně přivádí k jiné, reálnější a aktuálnější myšlence. Do Jidáše vstoupil satan a dovedl jej k tomu, co učinil. Jak se ten příběh uzavřel? Ďábel je nespolehlivý plátce, všechno slíbí a vše ti ukáže, ale nakonec tě opustí v tvém zoufalství, aby ses oběsil.

Neklidné Jidášovo srdce, trýzněné žádostivostí a láskou k Ježíši, citem, jemuž se však nepodařilo být láskou, se v těchto mlžných mukách vrací k velekněžím a žadoní o odpuštění, o spásu. »Co je nám do toho? To je tvá věc...«, takto promlouvá ďábel a ponechává tě v beznaději. Pomysleme na mnohé institucionalizované Jidáše, kteří v tomto světě těží z lidí. A přemýšlejme také o Jidáškovi, který sídlí v nitru každého z nás a projevuje se při rozhodování mezi loajálností a zájmem. Každý z nás je schopen zradit, prodat, volit vlastní zájem. Každého z nás může přivábit láska k penězům, majetku a budoucímu blahobytu. »Kde jsi, Jidáši?« Tuto otázku kladu každému z nás: »Jidáši, Jidášku v mém nitru, kde jsi?«.

Kázal dnes papež František v Domě sv. Marty. Ranní bohoslužbu opět zakončil eucharistickým výstavem, při němž vyzval věřící k duchovnímu svatému přijímání, a eucharistickým požehnáním.

 Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.7.20 Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cesty
29.6.20 Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné
14.6.20 Papež: Eucharistie je Památkou, jež uzdravuje naši paměť
18.5.20 Mše svatá ke 100. výročí narození sv. Jana Pavla II.
17.5.20 Duch svatý připomene kudy k OtciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papežský reskript o jurisdikci východních katolických patriarchů pro Arábii

Svatý otec provedl personální obměnu Ekonomické rady

Papež: Církev není znalkyní prevencí či terapií pandemie

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Nadace Populorum Progressio financuje téměř 170 projektů v Latinské Americe

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je podaná ruka Otcova

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása