Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.4.2020 

Pracující bez práv by měli pobírat základní plat, vyzývá papež

Vatikán. Zatímco někteří političtí představitelé se v současnosti dožadují univerzální světové vlády pro boj s koronavirem, papež František naléhá na univerzální mzdu pro pracující po celém světě, kterým jsou upírána zaměstnanecká práva.

Učinil tak v nedělním listě adresovaném hnutím neformální ekonomiky, s nimiž vede dialog již od počátku svého pontifikátu a která dvakrát oslovil v Římě a jednou v bolivijském Santa Cruz. Mezi tato uskupení hospodářských disidentů náleží rovněž sdružení argentinských sběračů starého papíru („cartoneros“), s nímž se kardinál Bergoglio setkával ve své předchozí diecézi, a dále jiná antiglobalizační, ekologická a sociální hnutí, etické bankovnictví, fairtradová družsta a obchody a podobně. „Za této pandemie vám chci být nablízku a obzvláště na vás myslím“, píše jim římský biskup, „protože pokud přirovnáme zápas s koronavirem k válce, jste neviditelnou armádou, nasazenou v nejnebezpečnější zákopové linii. Nemáte jiné zbraně než solidaritu, naději a smysl pro společenství, které opětovně rozkvétají v těchto dnech, v nichž nikdo nemůže zachránit sám sebe. (...) Jste pravými tvůrci sociální poezie, kteří na zapomenutých periferiích hledají důstojná řešení na nejožehavější problémy vyřazovaných lidí“.

V rámci panujícího systému jste zcela neviditelní a nedostává se vám uznání, jehož byste zasloužili, připouští František, neboť trh ani stát se na periferie nedostatnou a vaše zdroje nestačí na to, abyste nahradili státní zabezpečení. “Pohlížejí na vás s nedůvěrou, protože se vymykáte pouhé filantropii, organizujete se v komunitách a domáháte se svých práv, aniž byste se spokojili s drobky, které upadnou ze stolů držitelů hospodářské moci. Často se vás zmocňuje hněv a bezmoc, protože nerovnost přetrvává, i když veškeré výmluvy pro udržování určitých privilegií selhávají. Navzdory tomu nepropadáte sebelítosti, ale dokážete si vykasat rukávy a nadále pracovat pro své rodiny, městské čtvrti, obecné dobro. Tento váš postoj mi pomáhá, vystavuje sebezpochybnění a je pro mne velkým poučením”, svěřuje se papež.

František se v myšlenkách obrací k mnoha lidem, kteří stranou mediální pozornosti slouží nesčetným potřebným, a z jeho detailního popisu vyplývá, že toto prostředí dobře zná: “Ženy, které rozmnožují jídlo v chudinských stravovnách, když dokážou stovky dětí nasytit balíčkem rýže a dvěma cibulemi; rolníci, kteří nadále obdělávají půdu tak, aby neničili přírodu, přivlastňovali si její plody či spekulovali s lidskou nouzí, se neobjevují v hromadných sdělovacích prostředcích. Rád bych, abyste věděli, že náš nebeský Otec na vás hledí, zná vás, váží si vás a podporuje vaši volbu”.

Papež se poté zmiňuje o protivirových opatřeních, kterým jen stěží mohou dostát lidé žijící v improvizovaných obydlích či zcela bez přístřeší, migranti, lidé, jimž byla odňata svoboda anebo se zrovna snaží vymanit z nějaké závislosti. Právě takovým vrstvám populace lidová hnutí pomáhají, za což jim František upřímně děkuje, aby vzápětí pranýřoval dominantní ekonomicko-finanční paradigmata: “Doufám, že vlády pochopí nedostatečnost technokratických vzorců, zaměřených na stát a trh, při nakládání s touto krizí a dalšími závažnými problémy lidstva. Dnes více než kdy jindy mají stát ve středu lidé, společenství a národy, aby jednotně léčili a uzdravovali se za vzájemného sdílení”.

Ačkoli hnutí neformální ekonomiky byla vyloučena z “globalizačních výhod, oněch povrchních povyražení, otupujících mnohá svědomí”, nuceně nesou důsledky globalizace, a to v dvojnásobné míře, podotýká František. Jejich členové totiž žijí ze dne na den bez právních záruk a zabezpečení, čímž se pro ně karanténa stává nesnesitelnou. Jmenovitě papež poukazuje na podomní prodejce, sběrače surovin, provozovatele kolotočů a lunaparků, drobné zemědělce, zedníky či krejčí, kteří provozují nezávislou pracovní činnost anebo se dávají najímat načerno, což jim nezajišťuje stálý plat. “Nastal čas”, zdůrazňuje papež, “zamyslet se nad formou základní univerzální mzdy, která by uznala ušlechtilost a nezastupitelnost úloh, jež zastáváte, nad platem, který by zaručil a proměnil v realitu ono lidské a křesťanské heslo: Již žádný pracující bez základních práv.”

V závěru listu František nazývá lidová hnutí “nepostradatelnými budovateli” post-koronavirové společnosti. Díky své kultuře, metodologii a moudrosti, v níž vnímají bolest druhého člověka jako svou vlastní, jsou totiž schopna zahájit skutečně všestranný rozvoj lidstva, založený na protagonismu národů v jejich různorodosti a na univerzálním přístupu všech obyvatel planety ke kýženým třem P – půdě, přístřeší a práci. “Doufám, že toto období ohrožení nás přivede k tomu, abychom převzali kontrolu nad svým životem, otřese naším ospalým svědomím a povede k lidské i ekologické konverzi, která ukončí zbožňování peněz a soustředí se na důstojnost a život”, přeje si František. “Naše soutěživá a individualistická společnost, se svými frenetickými rytmy výroby a spotřeby, svým nadměrným luxusem a nezměrným ziskem pro nemnohé, potřebuje změnu, nové promyšlení a regeneraci”, vysvětluje papež a zve do hry adresáty svého listu, kteří znají “krize a odříkání a dokáží je s mravní čistotou, úsilím, důstojností a solidaritou přetvořit v příslib života pro své rodiny a komunity”. Modlím se za vás a žádám Boha, aby vás naplnil silou, která neklame: nadějí, ujišťuje papež členy neformálních ekonomických hnutí, kterým napsal na Boží hod velikonoční, a prosí je o vzájemnost v modlitbě, kterou v tomto období silně potřebuje.

 

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.8.19 Papež vyzývá k revitalizaci demokracie: nepřihlížet k tomu, jak elity budují světový řád
5.11.16 Petrův nástupce k alternativním hnutím: Terorismus vychází z globální kontroly peněz
17.7.15 Papež představitelům hnutí bránících práva domorodých dělníků proti těžebním korporacím
3.7.15 Františkovo sociální fórum podruhé, tentokrát v Bolívii
31.10.14 Mons. Sorondo: Papež se neobává zpolitizování této události, naopak jej vítá



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti