VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8764
Poslechem z webových stránek.5396
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

23.4.2020 

Petrovo tajemství: Ježíšova modlitba

Vatikán. „Ježíš za nás prosí a svoje rány ukazuje Otci,“ kázal Petrův nástupce při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. „Tak jako se za Petra modlil Ježíš, aby nezanikla jeho víra, modlí se i za každého z nás,“ zdůraznil. Před bohoslužbou, kterou v přímém přenosu sledují věřící po celém světě, uvedl její dnešní úmysl:

Na mnoha stranách jsou patrné účinky této pandemie. Mnoho rodin je v nouzi, hladovějí a bohužel jim »pomáhá« skupina lichvářů. To je jiná pandemie, sociální pandemie. Rodiny s dětmi, lidé, kteří nemají práci nebo pracují na černo, nemohou pracovat a nemají co jíst. Lichváři je pak připraví i o to málo, co mají. Modleme se za tyto rodiny, za jejich děti, za důstojnost těchto rodin. A modleme se také za lichváře, aby se Pán dotknul jejich srdcí a obrátili se.

V homilii papež komentoval čtení ze Skutků apoštolů (5,27-33), které líčí druhé vystoupení Petra před veleradou, kam byli předvedeni apoštolové, aby byli souzeni za to, že šířili Ježíšovo svědectví a učení.

První čtení pokračuje ve vyprávění, které začalo uzdravením chromého u chrámové brány zvané Krásná. Apoštolové byli předvedeni před veleradu, uvrženi do žaláře. A toto ráno, právě dnes jsou znovu postaveni před veleradu, která je soudí, protože opět kázali v chrámu: »Přivedli apoštoly a postavili je před veleradu« (v. Sk 5,27). A velekněz jim vytýkal: »Přísně jsme vám přece přikázali, že v tom jménu už nesmíte učit!« (v.28), tedy v Ježíšově jménu, »přesto však je Jeruzalém plný toho vašeho učení a chcete na nás přivolat pomstu za krev onoho člověka« (v.28). Apoštolové, zvláště Petr, totiž vytýkali velekněžím a starším, že zabili Ježíše.

A tehdy Petr spolu s apoštoly odpověděli: »Více je třeba poslouchat Boha než lidi. [...] My posloucháme Boha. [...] Vy jste ho pověsili na dřevo« (srov. Sk 5,29-31). Obviňuje otevřeně a odvážně, takže se lze ptát: „Copak toto je Petr, který zapřel Ježíše? Zbaběle podlehl strachu. Jak dospěl až sem?“. Petr říká: »My jsme svědky těchto událostí, stejně i Duch svatý, kterého Bůh dal těm, kdo ho poslouchají« (v. 32). Jak dospěl Petr až do tohoto stavu, k této odvaze a otevřenosti? Mohl přece usilovat o kompromis a říci velekněžím: „Dobře, začneme mluvit trochu klidněji, nebudeme vás obviňovat na veřejnosti a vy nás necháte na pokoji.“ A dosáhli by kompromisu.

V dějinách církev musela mnohokrát dělat kompromisy, aby chránila Boží lid. A častokrát také proto, aby se sama zachránila, avšak ne církev svatá, ale její představitelé. Kompromisy mohou být dobré a mohou být špatné. Mohli však [apoštolové] udělat kompromis? Nikoli, Petr odvážně odpověděl: „Žádný kompromis. Vy jste viníci“ (srov. v. 30).

Jak Petr dospěl k tomuto bodu? Byl nadšencem, mužem, který měl rád sílu, ale byl také trochu bázlivý; mužem otevřeným vůči Bohu, takže mu Bůh zjevil, že Ježíš je Kristus, Syn Boží, ale vzápětí podlehl pokušení a řekl Ježíšovi: „Ne, Pane, touto cestou ne. Půjdeme jinudy, vykoupením bez kříže.“ A Ježíš jej nazve „satanem“ (Mk 8,31-33). Petr přešel od pokušení k milosti, je schopen pokleknout před Ježíšem a říci: »odejdi ode mne, jsem člověk hříšný« (Lk 5,8), a potom se pokouší projít neviděn a aby neskončil ve vězení, zapírá Ježíše (srov. Lk 22,54-62). Petr je nestálý, protože je velice velkodušný a také velice slabý. Co je jeho tajemstvím? Jaká síla jej přivedla až sem? Pomáhá nám to pochopit jeden verš. Ježíš před Umučením říká apoštolům: »satan si vyžádal, aby vás směl protříbit jako pšenici« (Lk 22,31). Je to chvíle pokušení: „Budete jako pšenice.“ A Petrovi říká: »Já jsem za tebe prosil, aby tvoje víra nezanikla« (Lk 22,32). A to je Petrovo tajemství: Ježíšova modlitba. Ježíš se modlí za Petra, aby jeho víra nezanikla, a mohl tak – jak říká Ježíš - »utvrzovat své bratry« ve víře. Ježíš se za Petra modlí.

Tak jednal Ježíš s Petrem a činí tak s námi se všemi. Ježíš prosí za nás, modlí se k Otci. My jsme zvyklí prosit Ježíše, aby nám udělil tu či onu milost nebo nám pomohl, ale nejsme zvyklí rozjímat o Ježíši, který ukazuje Otci svoje rány; o Ježíši Přímluvci, o Ježíši, který se za nás modlí. A Petr dokázal projít celou tuto cestu od bázlivce až k odvážnému, obdařen Duchem svatým díky Ježíšově modlitbě.

Přemýšlejme o tom trochu. Obraťme se k Ježíši a poděkujme Mu, že se za nás modlí. Ježíš se modlil za každého z nás. Ježíš je Přímluvce. Ježíš na sobě chtěl mít rány, aby je ukázal Otci. Je to cena naší spásy. Potřebujeme mít více důvěry, víc než ve svoje modlitby v Ježíšovu modlitbu: „Pane, pros za mne.“ – „Já jsem však Bůh, mohu tě obdarovat...“ – Ano, ale modli se za mne, protože Ty jsi Přímluvce.“ A toto je Petrovo tajemství: »Petře, já jsem za tebe prosil, aby tvoje víra nezanikla« (Lk 22,32).

Kéž nás Pán učí prosit Jej o milost prosit za každého z nás.

 

Kázal papež František v kapli Domu sv. Marty při ranní mši, v jejímž závěru při adoraci vystavené svátosti oltářní byl věřícím, sledujícím její přímý přenos, poskytnut prostor pro duchovní eucharistické přijímání.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad
29.11.20 Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu
22.11.20 Jsme stvořeni, abychom uskutečňovali Boží snyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti