VaticanNews.va

   5. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7673
Poslechem z webových stránek.4794
Četbou textů na webových stránkách.7332
Poslechem i četbou.4508


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

O zneužívání autority v ženských řádech

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.5.2020 

Vatikán představil Pastorační směrnice o vnitřních vysídlencích

Vatikán. Přijímat, chránit, podporovat a integrovat - tato slova mají napříště vyznačovat směr působení církve po boku vnitřních uprchlíků. Pouze v minulém roce přinutily přírodní katastrofy, války či změny klimatu dalších 33,4 milionu lidí k nucenému přesídlení v rámci své země. Jde o dosud nejvyšší zaznamenaný počet. Vatikán právě dnes zveřejnil dokument nazvaný “Pastorační směrnice o vnitřně vysídlených lidech”.

Dokument obsahující 122 směrnic vypracovala Sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj. Sloužit má jako konkrétní podpora pro lidi žijící na existenciálních periferiích a na rozdíl od běženců směřujících do jiných zemí často opomíjených mezinárodní komunitou, ale i vládami svých zemí. “Je zapotřebí ekumenické, mezináboženské a institucionální spolupráce, abychom odpověděli na volání vnitřních vysídlenců, kteří jsou pro zbytek světa neviditelní,” řekl Vatikánskému rozhlasu P. Fabio Baggio, podsekretář vatikánského úřadu, který dokument připravil. Podotýká rovněž, že text se inspiroval poznámkami papeže Františka, který mnohokrát zmiňoval drama této skupiny lidí.

“Svatý otec v promluvě k diplomatickému sboru mluvil o vnitřních vysídlencích, protože jsou častokrát neviditelní. Nepřekračují hranice své země, ztrácejí se na jejím území a není o nich slyšet, což jejich drama ještě prohlubuje. Proto si jich všímá náš úřad, chce je vytáhnout na denní světlo a vrátit jim hlas. Spolupracovali jsme na dokumentu s katolickými odborníky a s mezinárodními organizacemi angažovanými v první linii této fronty v různých zemích. Jádrem představeného dokumentu je obnovení ekumenické, mezináboženské a institucionální pomoci těm, kdo zažívají toto drama. V minulém ruce se 8,5 milionu lidí stalo vnitřními vysídlenci kvůli různým konfliktům a 25 milionů v důsledku 1900 přírodních katastrof ve 140 zemích.”

Vatikánský dokument připomíná, že vnitřní vysídlenci potřebují větší podporu, protože jejich ochranu neupravují mezinárodní zákony o migrantech. Dokud nejsou přinuceni k překročení mezinárodně uznávané hranice, zůstávají občany podléhajícími jurisdikci země svého původu.

Dokument poukazuje na nedostatek efektivní legislativy a také zájem o jejich úděl v médiích a ve společnosti. Jejich “neviditelnost” je vystavuje ještě většímu ohrožení. Vatikán proto vybízí místní církve a komunity k větší péči o tyto vysídlence. Dokument upozorňuje, že právě tato kategorie obyvatel se nejčastěji stává obětí obchodu s lidmi. Kriminální skupiny si často vyřizují účty také s humanitárními pracovníky, kteří usilují o zlepšení údělu těchto lidí. Vysídlenci se každý den potýkají s nedostatkem potravin, léků, střechy nad hlavou a možnosti zajistit důstojnou budoucnost svým dětem. Většina z nich nemá přístup ke školní docházce a základní lékařské péči. Zůstávají dlouhá léta mimo domovy a často se stávají snadným cílem lidí bez skrupulí, padají do pasti otrocké práce, sexuálního zneužívání či obchodu s orgány.

Klíčový význam v přinášení pomoci má posílení jednotlivých vlád a jejich mezinárodní podpora při zachování plné suverenity, ale také vypracování nových transparentních právních zásad ochrany vnitřních vysídlenců a utišení vnitřních konfliktů, protože právě etnické a kmenové boje představují jednu z významných příčin vysídlování. Dokument připomíná, že “Církev je vybízena k práci pro smír, vzájemné přijetí a úctu mezi etnickými a kmenový skupinami, k podpoře uzdravení paměti, nového učení správné komunikace a přijetí životního stylu bez násilí”. Dalším zásadním krokem je sociálně-ekonomická integrace vysídlenců, k níž je zapotřebí rovněž finanční podpory ze strany místních církví. Dokument vybízí k úzké spolupráci a dobré koordinaci mezi katolickými strukturami, ale rovněž ke spolupráci v ekumenickém a mezináboženském prostoru.

(job)(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.5.20 Začíná rok věnovaný encyklice Laudato si´
31.3.20 Aqua fons vitae – nový vatikánský dokument
10.4.19 Pastorační pracovníci jednají o obchodu s orgány a nucených manželstvích
11.9.18 Vatikánský úřad svolává poradu o humanitární krizi v Sýrii a Iráku
1.3.18 Arcibiskup Tomasi: Význam svědomí v boji proti korupciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež jmenoval nového sekretáře úřadu spravujícího vatikánské finance

Petrův nástupce vybízí k modlitbě za pracující na moři

Zdravotní stav Benedikta XVI. nevyvolává zvláštní obavy

Kolínská arcidiecéze se nabídla k přijetí uprchlíků z řeckých táborů

O africkém živlu v Číně a v tamější církvi

Haló, tady František – aneb jak vznikl den modliteb za papeže

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství

Petrův nástupce pozdravil poselstvím církev v Nikaragui

Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získal kostel bl. Ruperta Mayera

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře

 Nově na webu
Svatý otec: Boží logika je starost o druhé

Publicistika: O normalizaci hysterie    

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu