Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.5.2020 

Prefekt Ekonomického sekretariátu: Vatikánský rozpočet má být misijní

Řím. Vatikánu nehrozí insolvence, ale jako každý jiný ekonomický subjekt se bude muset vyrovnat s hospodářskou krizí, vyvolenou koronavirem. Připravuje proto různá strukturální opatření, říká v rozhovoru pro Vatican News prefekt Ekonomického sekretariátu, o. Juan Antonio Guerrero Alves.

Španělský jezuita předpokládá snížení příjmů (o hypotetických a optimističtějších 25 %, či až o 45 % za pesimističtější verze), připomíná, že Vatikán ročně platí Itálii 17 milionů euro na daních (zejména z nemovitosti) a ujišťuje, že se nebude propouštět, ani škrtat v charitě. Především však zdůrazňuje, že Vatikán není podnik, ani firma: “Nezaměřujeme se na zisk. Každý vatikánský úřad vykonává určitou službu, která má své náklady. Naším cílem má proto být maximální střídmost a průhlednost a náš rozpočet má být misijní. Tedy takový rozpočet, který uvádí do vztahu čísla s posláním Svatého stolce. Toto jsem nechtěl pouze předeslat, protože jde o podstatu celé otázky, kterou nesmíme ztratit ze zřetele.”, vyzdvihuje o. Guerrero a podotýká, že finanční obrat ve Vatikánu je mnohem menší, než se veřejnost všeobecně domnívá.

“Je srovnatelný s běžnou americkou univerzitou”, popisuje prefekt Ekonomického sekretariátu chod vatikánských rozpočtů: “V letech 2016 až 2020 byly jak příjmy, tak výdaje ustálené. Příjmy se pohybovaly kolem 270 milionů, průměrné náklady dosahovaly zhruba 320 milionů. Příjmy plynou z příspěvků a donací, výnosu nemovitostí a v menší míře z finanční správy a činnosti jednotlivých vatikánských institucí. Vatikánský městský stát se na nich podílí významným přínosem, který závisí (byť nikoli výlučně) na dnes uzavřených Vatikánských muzeích.”. Co se týče výdajů, “45% jde na personál, 45% na všeobecné a administrativní náklady, 7,5% na donace”, informuje prefekt Ekonomického sekretariátu. Rozpočtový deficit tak v posledních letech osciloval mezi 60 a 70 miliony eur.

“Misijní zaměření rozpočtu” otec Guerrero objasňuje na několika zdánlivě ztrátových vatikánských institucích: “Vatikánská média s 500 zaměstnanci informují o papežově činnosti v 36 jazycích. Takový podnik nemá ve světě obdoby a samozřejmě také něco stojí, pohltí asi 15% rozpočtu. Nevím, zda by mohl pracovat lépe, protože zlepšovat se lze neustále. V porovnání s vnějším světem ale nemyslím, že bychom našli někoho jiného, který vyrobí tolik za tak málo.”

Dalších 10% rozpočtu putuje na nunciatury, jež na rozdíl od panujícího přesvědčení fungují jako “malá velvyslanectví, která šíří evangelium v mezinárodních vztazích a hájí práva nejchudších lidí”, rovněžtak 10% se utratí za mnohdy pronásledované východní církve, častokrát vyhoštěné do diaspory. Nejchudším církvím se prostřednictvím Kongregace pro evangelizaci národů vyplácí 8,5% vatikánského rozpočtu. “Dále se chrání jednota katolického učení, podporují kauzy svatořečení, uchovává historické dědictví lidstva ve vatikánské knihově a archivech. Připočtěme povinnou údržbu budov, vyžadující dalších 10% rozpočtu, 6% vydáme na daních a tak dále”, vypočítává prefekt Ekonomického sekretariátu.

Nynější pandemie se jistě ve vatikánském účtování projeví, avšak “škrty se nedotknou nejvíce zranitelných lidí”, oznamuje španělský jezuita. “Nejsme schopni říci, zda poklesnou donace, příjmy ze sbírky Svatopetrského haléře, anebo příspěvky z diecézí. Určitě víme, že nevytěžíme tolik na nájmech, které jsme sami snížili, abychom v tuto chvíli vyšli vstříc některým nájemcům”. K úsporným receptům proto o. Guerrero řadí “centralizaci finančních investic, lepší správu personálu a externích zakázek”. V souvislosti s nedávnými kontroverzními investicemi prefekt Ekonomického sekretariátu prohlašuje: “Důvěru si získáme přísností, jasností a strohostí. Také tím, že pokorně připustíme minulé chyby, abychom je neopakovali, i současné omyly, pokud se již vyskytly”. Krátce řečeno, “větší průhlednost a menší utajení ztěžuje chybování”, uzavírá v rozhovoru pro Vatican News bývalý delegát pro římské zahraniční domy Tovaryšstva Ježíšova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.12.20 APSA bude spravovat majetek a nemovitosti státního sekretariátu Svatého stolce
19.9.20 Podepsána nová protikorupční dohoda mezi vatikánskými úřady
6.3.20 Papež zřídil generální ředitelství pro personál Svatého stolce
25.7.17 Akceptace rozpočtové kultury je prvním výsledkem finanční reformy
5.12.15 Ustanoven vnější revizor vatikánské účetní uzávěrkyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti