VaticanNews.va

   7. 7. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7434
Poslechem z webových stránek.4663
Četbou textů na webových stránkách.7178
Poslechem i četbou.4343


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František píše Benediktovi XVI.

Zemřel mons. Georg Ratzinger

Papež zavolal do periferní římské farnosti: Naléhavě nás prosil o modlitbu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.6.2020 

Papež: Společně proti pandemiím viru, válek, pohrdání životem a lhostejnosti

Vatikán. Papež František natočil zvláštní videoposelství pro hnutí Thy Kingdom Come, tedy Přijď království tvé, iniciované anglikánským primasem Justinem Welbym. Vysíláno bylo na Letnice v rámci bohoslužby sloužené canterburským arcibiskupem. 

Období mezi slavností Nanebevstoupení a Letnicemi je tradičně časem modlitby za jednotu křesťanů. Svatodušní svátky připomínají okamžik, kdy lidé různých národů a jazyků sjednoceni mocí Ducha svatého přijali zvěst o Ježíšově vzkříšení. Zejména na jižní polokouli se proto umísťuje týden modliteb za jednotu křesťanů do tohoto období. Anglikánský primas, arcibiskup Welby, právě skrze hnutí Thy Kingdom Come využívá této chvíle jako zvláštní příležitosti ke spojení křesťanů v modlitbě za evangelizaci světa. Tato modlitební inciativa za jednotu křesťanů se rozvíjí od roku 2016 a postupně se rozrostla natolik, že se k ní loni připojilo 172 zemí. 

Dodejme, že papež František se k akci připojil už podruhé. Minulý rok k tomu došlo během exercicií pro pro představitele Jižního Súdánu, uspořádaných v Domě svaté Marty. Canterberský arcibiskup tehdy požádal papeže o nahrávku poselství prostřednictvím svého telefonu.

 

Videoposelství papeže Františka pro hnutí  “Thy Kingdom Come” (Přijď království tvé):

Drazí bratři a sestry, 

S radostí se připojuji k arcibiskupovi Justinu Welbymu a k vám všem, abych se podělil o to, co nesu ve svém srdci. Jsou Svatodušní svátky. Připomínáme si den, kdy Boží Duch mocně sestoupil. Od onoho dne se Boží život rozšířil mezi námi, přinesl nám novou, dříve nepoznanou naději, pokoj a radost. O Letnicích “nakazil” Bůh svět životem. Jak velmi se toto všechno střetá s nákazou smrti, zamořující tyto měsíce zemi! Proto je dříve než jindy potřebné vzývat Ducha svatého, aby vlil Boží život a lásku do našich srdcí. Aby totiž byla budoucnost lepší, musí se stát lepším naše srdce.

V den Letnic se setkali lidé mluvící různými jazyky. Po nás se v těchto měsících naopak požadovalo respektovaní opatření, správných a potřebných, k udržování odstupu. V nitru však můžeme lépe pochopit, co zakoušejí ostatní. Spojuje nás  strach a nejistoty. Je třeba pozvednout mnoho zlomených srdcí. Myslím na to, co Ježíš říkal, když mluvil o Duchu svatém. Užíval totiž zvláštní slovo, Paraklitus, tedy Utěšitel. Mnozí z vás zakusili jeho útěchu, vnitřní pokoj, který nám dává zakusit, že jsme milováni, laskavou síla, která vždy - rovněž v bolesti - přináší odvahu. Duch nám dává jistotu, že nejsme sami, nýbrž že nás podpírá Bůh. Drazí, to, co jsme dostali, musíme také dávat. Jsme povoláni šířit útěchu Ducha a Boží blízkost.

Jak to dělat? Pomysleme na to, co bychom sami dnes chtěli mít: útěchu, povzbuzení, někoho, kdo se o nás stará, někoho, kdo se za nás modlí, kdo s námi pláče, kdo nám pomáhá v našich klopotách. Tak tedy všechno to, co bychom si pro sebe přáli od druhých, čiňme také my jim (srov. Mt 7,12). Chceme být vyslechnuti? Poslouchejme. Potřebujeme povzbuzení? Povzbuzujme. Chceme, aby se o nás někdo postaral? Postarejme se o toho, kdo nikoho nemá. Potřebujeme naději do budoucna? Rozdávejme naději dnes. Dnes jsme svědky tragického hladomoru naděje. Kolik zranění, kolik nenaplněné prázdnoty, kolik bolesti bez útěchy! Staňme se tedy tlumočníky útěchy Ducha svatého, přinášejme naději a Pán otevře našim krokům nové cesty.

Chtěl bych se s vámi podělit ještě o úvahu nad naší cestou. Tolik bych si přál, abychom - jako křesťané - byli ještě více a více společně svědky milosrdenství pro těžce zkoušené lidstvo. Prosme Ducha o dar jednoty, neboť bratrství budeme šířit jedině tehdy, budeme-li sami žít jako bratři. Nemůžeme žádat po lidstvu jednotu, pokud se semi ubíráme jinými cestami. Modleme se tedy za sebe navzájem, pociťujme za sebe vzájemnou odpovědnost.

Ducha svatý dává moudrost a radu. Vzývejme ho v těchto dnech pro ty, kdo mají za úkol přijímat delikátní a naléhavá rozhodnutí, aby chránili lidský život a důstojnost práce. Nechť se investuje do zdraví, práce, odstranění nerovností a chudoby. Jako nikdy dříve potřebujeme pohled plný lidskosti. Nelze začít od začátku honbu za vlastními úspěchy a nebrat na zřetel ty, kdo zůstali vzadu. A přestože mnozí to tak učiní, Pán po nás žádá, abychom změnili směr. V den Letnic Petr se smělostí Ducha vyslovil: “Obraťte se” (Sk 2,38), totiž změňte směr, obraťte směr jízdy. Potřebujeme se vrátit k cestě vedoucí k Bohu a k bližnímu, nikoli však odděleně, nikoli znecitlivělí k volání zapomenutých a zraněné planety. Musíme být sjednocení, abychom mohli čelit šířícím se pandemiím: pandemii viru, ale také hladu, válek, pohrdání životem a lhostejnosti. Jedině budeme-li kráčet společně, dojdeme daleko.

Drazí bratři a sestry, vy šíříte hlásání života z evangelia a jste znamením naděje. Ze srdce vám děkuji. Prosím Boha, aby vám požehnal - a vy se modlete, aby žehnal mně. Děkuji. (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.6.20 Kontemplativní sestry z Grandchamp napsaly texty k ekumenickému týdnu modliteb
16.6.20 Světová luterská federace: Dostát Božímu volání a touze lidí po jednotě
11.6.20 Otec Destivelle OP: Lidem chybí představa o výsledcích ekumenického dialogu
5.6.20 Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít
5.6.20 Kardinál Koch: Občas je nutné revidovat, zda jdeme správným směremHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Marie Gorettiová – sedmdesát let aktuální svatosti

Řezenští špačci se rozloučili s mons. Georgem Ratzingerem

Zemřel Ennio Morricone

Papež: Kristus nenabízí pouhou psychologickou útěchu či almužnu

Papež František podpořil Světový potravinový program

Kořeny krize jsou především morální

Vatikánský Finančí informační úřad navázal spolupráci s Českou republikou

Arcibiskup Paglia: Pandemie jako příležitost k vytvoření globální bioetiky

Evropští biskupové přislíbili podporu pronásledovaným křesťanům v Nigérii

Otevřena poutní stezka svatých Jana Pavla II. a Gabriela od Bolestné Matky Boží

Papež zavolal do periferní římské farnosti: Naléhavě nás prosil o modlitbu

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš není vzorem ustrašenců, ani pouhou obětí

Publicistika: O globálním interdiktu

Publicistika: Postkoronavirová cesta pravé svobody

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červenec 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu