VaticanNews.va

   28. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8047
Poslechem z webových stránek.4975
Četbou textů na webových stránkách.7634
Poslechem i četbou.4723


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež přijal rezignaci Angela Becciu na práva spojená s kardinálskou hodností

Kongregace pro nauku víry zamítá interkomunio v Německu

Kardinál Koch: Papeže znepokojuje situace v německé církvi


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.6.2020 

Apoštolský vikář Aleppa: Sankce považujeme za zločin

Sýrie. Pokračuje agonie syrského národa, který poznamenává desetiletá válka a sráží na kolena hospodářská krize, mimo jiné zapříčiněná mezinárodními sankcemi. V Syřanech nevyvolává obavy nynější pandemie, protože jejich prioritou je zápas o přežití.

“Upadli jsme v zapomnění. Žádáme mezinárodní společenství, aby zrušilo sankce, které den za dnem Syřany ještě více ožebračují. Sankce odporují lidským právům a jsou nelidské, protože poškozují obyvatelstvo jako celek. Lidé tu umírají hlady, nemáme léky, není práce,” říká zpravodajské agentuře SIR apoštolský vikář pro katolíky latinského obřadu v Aleppu, mons. George Abou Khazen. Aleppského arcibiskupa neznepokojuje pouze pokračování válečného konfliktu, který vstoupil do desátého roku, ani Covid-19. Syřany totiž postupně rdousí mezinárodní sankce a jejich účinky, zdůrazňuje.

Evropská unie 28. května prodloužila restriktivní opatření vůči syrskému režimu o další rok, až do 1. června 2021, a to “kvůli pokračujícím represím proti civilnímu obyvatelstvu”. Od 17. června by mělo vstoupit v platnost embargo, schválené prezidentem USA, Donaldem Trumpem, a obsažené v “Caesar Syria Civilian Protection Act”. Evropské sankce, zavedené roku 2011, doléhají na firmy a podnikatele, které mají vazby na syrskou vládu a válečnou ekonomiku. Americký “Caesar” uvaluje sankce na syrské politické lídry a společenosti, státy i jednotlivce, které Assadovu vládu vojensky, finančně a technicky podporují, včetně jejích spojenců Ruska a Íránu. Další sankce ze strany Spojených států byly zavedeny ještě před vypuknutím války v roce 2011.

“Mezinárodní společenství by mělo zpytovat svědomí”, vybízí apoštolský vikář Aleppa, “podle našeho názoru jsou sankce zločinem. Evropská unie nás velice zklamala. Kdoví, co stane, až vstoupí v platnost Trumpovo embargo. Potřebujeme mír, ale nyní se zaměřujeme na přežití”. Vážnost situace potvrzují pro agenturu italských biskupů rovněž další místní zdroje, které si přejí uchovat anonymitu: “Strach Syřanů neplyne z pandemie, nýbrž z chudoby, sankcí a hospodářské krize”.

Ukazatelem ekonomického propadu je devalvace lokální měny, která působí prudký nárůst cen a v níž sehrává určující roli nynější libanonská finanční krize. Země cedrů totiž byla pro Sýrii odjakživa mostem k vnějším světu, zejména pak po uvalení západních sankcí. Mnozí Syřané si v sousedním Libanonu uložili své úspory a libanonské banky podporovaly syrské podnikání i obchod, přinejmenším do zablokování tamního bankovního systému před několika měsíci. Pokles hodnoty libanonské libry se podepsal na devalvaci její syrské sousedky: “Naše měna se denně propadá s následným zvyšováním cen”, vysvětluje anonymní zdroj. “V posledních šesti týdnech ztratila syrská libra 65% své kupní síly. Jestliže se předtím dolar měnil za 1000 syrských liber, dnes je zapotřebí více než trojnásobek. Na začátku války (2011) to bylo padesát liber…A spolu se zvyšováním cen roste také zoufalství a hněv lidí”, poukazuje syrský zdroj.

Tento stav závažně ovlivňuje rovněž syrské zdravotnictví, již beztak zničené válkou. “Syrský farmaceutický průmysl přestal vyrábět, protože mu schází suroviny, jejichž ceny se vyšplhaly do závratných výšek. Náklady na výrobu léků jsou tak vyšší než ceny, které stanovila vláda. Mnohé lékárny zavřely kvůli chybějícím dodávkám a obyvatelstvo stěží shání léky zejména na chronické nemoci. V některých nemocnicích chybí i toaletní papír a základní zdravotnický materiál”. V tomto pochmurném rámci zdarma poskytují péči tři katolické nemocnice v Damašku a Aleppu, které apoštolský nuncius v Sýrii, kard. Mario Zenari, svěřil mezinárodní organizaci AVSI. “Nadále pracujeme a snažíme se o přijetí co nejvyššího počtu nemocných, abychom zachránili co možná nejvíc lidských životů. V minulých letech jsme zaznamenali vzestup závažných patologií, jako jsou nádorová onemocnění, a to zvláště u mladých lidí”, sdělila tato neziskovka.

Odvolání protisyrských sankcí, vztahující se alespoň na dodávky zdravotnického materiálu a technologií či finanční podporu zdravotnického systému, požaduje řada evropských institucí, které jsou součástí katolické církve. Vyzvala k němu nezisková organizace Nové lidstvo, která působí v Hnutí fokoláre, sdružení Pro Terra Sancta, které se opírá o františkánskou kustodii Svaté země, či syrské trapistky. V jejich apelech nechybí poukaz na pokrytectví mezinárodního společenství, které uvalilo embargo na nákup železa, protože by mohlo být využito k válečným účelům, a zároveň do Sýrie dováží zbraně ze všech částí světa.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.9.20 Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec Alsabagh
27.8.20 Aleppský arcibiskup: Pomozte nám zůstat v Sýrii
24.8.20 Turecko odřízlo severní Sýrii od vody: protest pravoslavného patriarchy
20.8.20 V Sýrii ubývá křesťanů
20.7.20 V Aleppu se otevírá maronitská katedrála svatého EliášeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež přijal příslušníky „vatikánského“ inspektorátu italské policie

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Papež: Pomyšlení na Boží trpělivost vzbuzuje úžas

Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání

Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskou

V Norsku byl po pěti stoletích opět vysvěcen katolický biskup

V Etiopii byly objeveny nejstarší překlady evangelií

Veřejné restaurování Michelangelovy Piety Bandini

Ekvádor nepřijal legalizaci umělého potratu

Papež František oslovil valné shromáždění OSN: Krize jako příležitost

Papež přijal polského prezidenta Andrzeje Dudu

Hledící srdce a konající ruce

 Nově na webu
Svatý otec: Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

Publicistika: Adjektivum „apokalyptický“ není pejorativum

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Samaritanus bonus - Odpověď na nově prosazované zákony o eutanazii

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása