VaticanNews.va

   24. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8768
Poslechem z webových stránek.5402
Četbou textů na webových stránkách.8256
Poslechem i četbou.5250


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.6.2020 

Emeritní papež se vrátil do Vatikánu

Německo/Vatikán. Benedikt XVI. se po několikadenní návštěvě svého nemocného bratra Georga vrátil do Vatikánu. Dnes v poledne odletěl z mnichovského letiště, sdělil mluvčí řezenské diecéze Clemens Neck německé Katolické zpravodajské agentuře (KNA). Minulý víkend využil emeritní papež k návštěvám u těžce nemocného, šestadevadesátiletého bratra a rozloučení s místy, která mu v Bavorsku přirostla k srdci.

S Benediktem XVI. se oficiálně rozloučil bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) a předal mu dárkový koš s bavorskými specialitami. Stálá rada německých biskupů ujistila emeritního papeže o podpoře a modlitbě v poselství zaslaném z Berlína: “Jsme s vámi spojeni ve víře, též v těžkých hodinách”, stojí v dopise německých biskupů. Letoun italského armádního letectva přistál na římském letišti Ciampino krátce po 13 hodině a před druhou hodinou odpolední byl již emeritní papež s doprovodem zpět v bývalém klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánských zahradách.

V sobotu se emeritní papež se svými nejbližšími spolupracovníky vydal na rodinný hřbitov v Ziegetsdorferu. U hrobu, kde jsou pochováni rodiče a starší sestra Marie, se pomodlil Otčenáš a Zdrávas a pokropil jej svěcenou vodou. Poté se odebral na řezenské předměstí Pentling, kde si v roce 1969, ještě jako teolog Joseph Ratzinger, nechal postavit vilku, když byl povolán na katedru dogmatiky nově zřízené zemské univerzity, a bydlel zde až do jmenování mnichovsko-freisingským biskupem roku 1977. Také v pozdějších letech se z Mnichova do Pentlingu rád vracel a využíval svůj domek k dovoleným. Po nástupu na Petrův stolec bylo jasné, že se již na toto místo nevrátí, jak si původně na stáří plánoval se svým bratrem Georgem. Po pěti letech pontifikátu proto vilku přepsal na mezitím založený Institut papeže Benedikta XVI., který uchovává jeho teologické dílo.

Zmíněný institut od té doby budovu využívá jako dokumentační a konferenční středisko. Zachoval původní zařízení, které spolu s pečlivě volenými doplňky zaručuje co možná nejvyšší autenticitu místa. Benedikt XVI. se do Pentlingu vrátil při své poslední oficiální návštěvě Bavorska v roce 2006. Nynější neplánovaná cesta do vlasti mu opětovně umožnila návrat do vlastní minulosti. V pentlingském domku strávil tři čtvrti hodiny, prohlédl si nejstarší dostupné fotografie své rodiny a nechal se “silnými muži” vynést do své někdejší pracovny v prvním patře, jak sdělil zastupující ředitel institutu Andreas Schaller. Na okamžik se dostavili i staří sousedé, Rupert a Therese Hofbauerovi. Několik slunečních paprsků umožnilo, že s nimi Benedikt XVI. mohl chvíli posedět na zahradě.

Emeritního papeže během jeho krátkého pobytu v Bavorsku hostil řezenský diecézní seminář, kde jej krátce vyhledal také apoštolský nuncius v Německu, arcibiskup Nikola Eterovič. Přicestoval za Benediktem XVI. z Berlína a rovněž zde se jednalo o setkání “starých známých”, protože tento chorvatský arcibiskup byl za Benediktova pontifikátu generálním sekretářem biskupské synody.

Bavorští krajané přijali návštěvu “svého” papeže s respektem a novináři spolu s dalšími zvědavci se drželi zpovzdálí, dodává agentura KNA. Přesuny po dicézi zajišťovala místní policie a maltézský řád. Věřící přinášeli do diecézního semináře vzácnému hostu malé dárky – svíčky, květiny i psané pozdravy, aby oba bratry Ratzingerovy podpořili v těžké chvíli. O zdravotním stavu někdejšího sbormistra Řezenských špačků, Georga Ratzingera, nebylo nic bližšího sděleno, ale právě v jeho domě trávil jeho mladší bratr Joseph, který sám užívá invalidního vozíku, většinu času v rámci pětidenní návštěvy Bavorska.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.1.21 Benedikt XVI. napsal kardinálu Bozanićovi: Modlitba a blízkost po zemětřesení
14.1.21 Benediktovy Vánoce bez rodného bratra
13.1.21 Arcibiskup Gänswein: Také Benedikt XVI. podstoupí očkování proti Covidu-19
28.11.20 František a noví kardinálové navštívili Benedikta XVI.
31.10.20 Benedikt XVI. se distancoval od Katolického integrovaného společenstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Změna papežského programu

Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Ctihodný Lejeune: Příklad vědecké poctivosti a osobní odvahy

Před svatyní uchovávající Archu úmluvy došlo k masakru

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti