Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.7.2020 

Tolkien: Konzervativní ekolog a evangelizátor představivosti

John Ronald Reuel Tolkien může být zdrojem inspirace pro křesťanskou ekologii. Sám se považoval z konzervativního ekologa. Skutečný život se pro něj neodehrával v průmyslovém městě, nýbrž uprostřed přírody - říká o. Philippe Verdin, francouzský dominikán a autor knihy o “Radostné zprávě v Zemi Středu” (“Mon Présieux, bonne nouvelle e Terre du Milieu”). V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas dal zapravdu akci madridské mládeže, která se na začátku července vypravila na týdenní pouť po stopách Laudato si’ a Pána prstenů. Otec Verdin je přesvědčen, že jde o dvě slučitelná díla a nevylučuje ani možnost, že Tolkienova kniha mohla papeže Františka inspirovat.

Francouzský dominikán zdůrazňuje, že Tolkienova ekologie má úzce křesťanský ráz. Vyrůstá z přesvědčení, že příroda k nám promlouvá o Stvořiteli a v jistém smyslu setrvává ve společenství s ním. Zároveň však i ona byla poznamenána zlem a toužebně očekává příchod Vykupitele, který všechno smíří. Hovoří otec Verdin.

“V Pánu prstenů je nepřímo - ale někdy také poměrně otevřeně - představována určitá filosofie. Říká, že abychom byli svobodní, musíme se vnitřně postavit na odpor odcizující a zotročující technice, a vrátit se k souladu s přírodou, která je vnímána jako prostor svobody. Příroda je místo, kde člověk může být sebou a může najít pravdu o svých vztazích k druhým - a také k Bohu. V Pánu prstenů vidíme, že Saruman, bílý čaroděj, přechází na stranu zla, upadá do šílenství a pýchy - a právě tehdy připadá na ideu podřídit si ostatní pomocí průmyslu, porážení stromů, porušování jednoty s přírodou, jejímž symbolem původně sám byl. Jeho věž byla totiž zpočátku obestřena lesy, nádhernou zelení, náhle však se rozhoduje pro přeměnu stromů, které byli dříve jeho přáteli, ve zdroj energie, aby mohl produkovat zbraně.”

V souvislosti s Tolkienovou křesťanskou ekologií otec Verdin nicméně upozorňuje, že genius britského spisovatele se nejplněji projevuje v tom, jak v knihách, v nichž není přímo řeč o Bohu, evangeliu či svátostech, dokázal obsáhnout celou svou katolickou víru a přetlumočit čtenáři základy křesťanského světa. Mluví o tom, že svět bude zachráněn díky těm nejmenším, totiž když někdo vsadí na milosrdenství a uchová si naději, že ve světě je dobro, jakkoli se zdá, že zlo nabývá na síle jak kolem nás, tak i v nás samých, pokračuje otec Verdin.

“Myslím, že Tolkien kráčel cestou, kterou mu ukázal jeho mistr, kardinál Newman. Sám se s ním nesetkal, ale vyrůstal v prostředí anglických oratoriánů, ke kterým patřil jeho vychovatel otec Francis. Kardinál Newman tvrdil, že je zapotřebí znovu evangelizovat představivost. Boží milost totiž působí také tehdy, když spíme či sníme. Naše srdce, naše inteligence je ohromným kontinentem plným obrazů a tužeb. A tento svět v nás je potřeba evangelizovat. Proč? Protože takto se lze vytrhnout ze světa, který je poznamenaný rutinou a zlem. Představivost nám dovoluje snít o životě, jako bychom byli rytíři nebo světci, lidé, kteří jsou připraveni dát život za druhé, jako Frodo, který se obětoval nejen za své přátele, ale za celou Středozem. To je povolání každého křesťana. Dát svůj život po vzoru našeho Pána, aby svět byl krásnější a nádhernější, aby lidé, naši bratři, byli svobodnější. V tom spočívá celý příběh Pána prstenů.” Říká francouzský dominikán otec Philippe Verdin. (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.12.08 Teologický význam Pána prstenůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti