VaticanNews.va

   21. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8186
Poslechem z webových stránek.5064
Četbou textů na webových stránkách.7766
Poslechem i četbou.4846


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Modlitba Žalmů – 1. část

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.9.2020 

Caritas Internationalis apeluje na ukončení konfliktů a zrušení sankcí proti Sýrii

Vatikán. Mezinárodní charita vydala zvláštní apel u příležitosti Mezinárodního dne míru, který připadal na neděli (20. září). Především chce obrátit pozornost veřejnosti a politiků, kteří by ji měli reprezentovat, k situaci na Blízkém východě. Volá po dialogu vedoucím ke skutečnému vyřešení problémů u kořene a zrušení sankcí proti Sýrii, které “rozhodně míru nepomáhají a konflikt spíše prohlubují”.

Mezinárodní den míru ustanovilo Plenární shromáždění OSN v roce 1981 (30. listopadu). Caritas Internationalis, vatikánská nadace sdružující přes 160 lokálních charitativních organizací, využila včerejšího dne k upozornění na ohniska, v nichž vážné konflikty s mnoha mezinárodními hráči podlamují nejen stabilitu regionů, ale také a především humanitární situaci obyvatelstva následně migrujícího ze svých bezvýchodných situací.

Apel Mezinárodní charity cituje papeže Františka, který mluvil o každé válce jako jisté formě “bratrovaždy”, ničící povolání lidské rodiny k bratrství. Připomíná také inspirující slova z encykliky Pavla VI. Populorum Progressio, kde je “rozvoj” označen za nové jméno míru.

“Naneštěstí je dnešní lidstvo nadále svědkem milionů lidí žijících v zoufalých podmínkách kvůli válce a násilí, které jim nedovolí prožívat své lidství s důstojností. Miliony umírají kvůli nedostatku míru, kvůli válce a násilí, jejich příčiny lze nalézt v sobectví, chamtivosti, korupci, náboženské a etnické diskriminaci, jakož i v nelegální těžbě nerostných surovin. Paměť minulosti nás musí vést ke konverzi a úsilí o svět, v němž mír a harmonie budou přispívat k integrálnímu lidskému rozvoji,” čteme v prohlášení. 

Caritas Internationalis připomíná křehkost a zranitelnost lidské existence, která se významně projevila v souvislosti s koronavirovou pandemií. Spolu s ní se jasněji ukázal smysl solidarity a - jak opakovaně zdůrazňuje papež František - varování před “nedůvěrou a strachem, který oslabuje vztahy a zvyšuje riziko násilí”. 

Čtyři apely Caritas Internationalis

Míru nelze dosáhnout bez odvážných, nezištných kroků kladoucích člověka a jeho situaci nad jakýkoliv jiný zájem, konstatuje se v prohlášení Caritas Internationalis, zakončeném apelem, rozčleněným do čtyř bodů. 

  1. volá po zastavení války a násilí na celém světě a zejména na Blízkém východě  a zahájení dialogu vedoucího k politickému řešení problémů - neboť, jak se dále dodává, násilí a zabíjení plodí pouze další zášť
  2. žádá zrušení sankcí proti Sýrii, protože je zřejmé, že nenapomáhají šíření míru, nýbrž konflikt spíše prohlubují a míru škodí. Odnětí sankcí může rovněž podpořit politické lídry, aby přistoupili k jednacímu stolu.
  3. pobízí k angažovanosti ve veškerých iniciativách, které mohou vést k míru v oblastech konfliktů, k dohledu na to, aby mezinárodní rozvojová pomoc dbala na budování míru a smíření na nejnižší úrovni. Znamená to vytváření příležitostí ke vzdělání a zaměstnání, zejména pro mladé lidi, kterým hrozí naverbování do ozbrojených skupin a milicí.
  4. A konečně žádá podporu úsilí náboženských představitelů a nábožensky založených společenství angažovaných v šíření mezináboženského dialogu.

Konkrétní projekty nechybí

Papežská charitativní instituce pak vypočítává některé programy katolických charit, angažovaných na všech kontinentech: Myanmarská charita vede program nazvaný “Trvalý mír” na podporu vnitřních vysídlenců v kačjinském a šanském státu. Filipínská charita pracuje v Mindanau pro mírové řešení v regionu zachváceného násilím. V Pákistánu vede charita ve spolupráci s místní církví drobné rozvojové projekty, které mají podpořit pokoj a harmonii v tamní společnosti. Ve Středoafrické republice mezináboženská spolupráce arcibiskupa Bangui s místním imámem a představiteli protestantských církví stojí v první linii proti násilí a v práci pro mír a smíření. Charita v Kolumbii se zaměřuje na posilování zranitelných komunit skrze podporu rozvojových projektů a větší participaci obyvatelstva na nenásilném řešení konfliktů - uvádí jako příklady možností konkrétní činnost ve prospěch míru výzva Caritas Internationalis.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.9.20 Caritas Internationalis: Za spravedlivý a udržitelný životní styl
17.7.20 Caritas Internationalis vyzvala ke zrušení protisyrských sankcí
20.4.20 Mezinárodní charita: Zachovejte humanitární pomoc a zrušte hospodářské sankce
23.5.19 Papež: Bůh dává církvi růst tím, že něco odnímá, nikoli přidává
19.6.18 Slavte to, co nás spojuje – píše papež u příležitosti oběda pro migrantyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Čím více lneme k Pánu Ježíši, tím jsme otevřenější

Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží, a od letoška i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Portugalští biskupové žádají vládu o přístupnost hřbitovů na dušičky

Dohoda o příměří zprostředkovaná komunitou Sant’Egidio

Svatý otec: Vzdělávání je setbou naděje

 Nově na webu
Svatý otec: Bratrství se zrodilo z Kříže

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása