Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.9.2020 

Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskou

Itálie. Neapolská (a vůbec celá italská) církev dnes poprvé od státem nařízené karantény slavila beatifační liturgii, kterou v tamní katedrále vedl arcibiskup, kard. Crescenzio Sepe. Nová blahoslavená – Marie Ludvika od Nejsvětější svátosti – žijící v druhé polovině devatenáctého století, dokázala propojit nazírání Boha s činorodou láskou k bližnímu. Život této zakladatelky Sester františkánek adorátorek Nejsvětějšího Kříže poznamenalo nevýslovné utrpení, které prožívala jako účast na Kristových pašijích.

Sestra Marie Ludvika od Nejsvětější svátosti (Maria Luigia del Santissimo Sacramento), občanským jménem Maria Velotti, se narodila na neapolském předměstí 16. listopadu 1826. Záhy osiřela a v útlém věku dvou let byla svěřena rodné tetě, od které se jí dostalo dobré křesťanské výchovy. Neprovdaná teta původně chtěla mladé neteři odkázat své věno, ale pak od toho pod tlakem příbuzenstva upustila a dívky se ujali bezdětní sousedé. Pán si nicméně vedl Marii jinou cestou a připravil jí setkání s františkánským bratrem Filippem da Domicella, který se později stal jejím duchovním otcem. Pod jeho vedením poznávala františkánskou spiritualitu, a to až roku 1853, kdy se stala členkou třetího řádu sv. Františka a přijala řeholní jméno Marie Ludvika Paschalina od Nejsvětější Svátosti.

O rok později vstoupila do řeholního domu v neapolské čtvrti Capodimonte a složila řeholní sliby. Od tohoto okamžiku byla obdařena výjimečnými mystickými zážitky. V šedesátých letech devatenáctého století se přestěhovala k neapolským tereziánským karmelitkám misionářkám, kde potkala bohatou vdovu Elettu Albiniovou, s níž sdílela ideál apoštolského zasvěceného života. V roce 1868 spolu s několika dalšími mladými ženami založila řeholní institut Adorátorek svatého Kříže, který se usadil ve městě Casoria poblíž Neapole, kde také sestry otevřely dívčí školu. Hlavním charismatem nového společenství byla křesťanská výchova mládeže, služba nemocným, starým a postiženým lidem a podpora žen. Matka Marie Ludvika zemřela v mateřinci nové kongregace 3. září 1886, čímž se zakončila její celoživotní kalvárie.

Nová blahoslavená totiž trpěla bolestmi po celém těle – jednak prosila Pána, aby na ní seslal nemoci a utrpení nemocných, kteří se na ni obraceli, avšak častokrát ji také fyzicky trýznil zlý duch, mnohdy před očima duchovního rádce a zpovědníka, o. Domicelly, který řeholnici žehnal a utěšoval ji. Matka Maria Ludvika ovšem za svého života prožila rovněž četná zjevení Dítěte Ježíše a Ukřižovaného Krista, Panny Marie a sv. Františka. Byla obdařena prorockým nadáním a dalšími dary – dokázala číst v myšlenkách druhých lidí, uzdravovat nemocné a procházet průsvitnými tělesy. Dokládá to událost z dubna 1854, kdy byla nalezena v jednom kostele za hermeticky uzavřeným sklem ve výklenku sochy sv. Františka (v obci Taurano).

Díky zázračným uzdravením – jak mezi spolusestrami, tak Božím lidem, se Matce Marii začalo přezdívat „Svatá mniška“. Pověst o ctnostech této řeholnice se rychle rozlétla jihoitalským krajem Kampánie, takže k ní v posledních letech proudily lidé s žádostmi o modlitbu či uzdravení. Je zajímavé, že do školy při mateřinci přijala zakladatelka nové kongregace také pět afrických dívek a jejich péči svěřila habešskému knězi Petru Almasovi. Dekret o jejích hrdinských ctnostech schválil papež František před čtyřmi lety a v závěru minulého roku uznal zázrak vedoucí k beatifikaci.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti