Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.10.2020 

Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”

Itálie. Učenec a přítel chudých – tyto dvě stránky v sobě spojuje nový blahoslavený, o. Olinto Marella. Jeho cesta k blahořečení vedla přes suspenzi a divinis až po opětovnou inkardinaci do boloňské arcidiecéze. Beatifikační liturgii v boloňské katedrále v neděli z papežova pověření vedl tamní arcibiskup, kard. Matteo Maria Zuppi: “Otec Marella nás učí, že si nemáme zvykat na zlo, ale hledat konkrétní odpověď na veškerou nouzi”, prohlásil v homilii.

Nový blahoslavený, o. Giuseppe Olinto Marella (1882-1969), se narodil na jednom z ostrůvků v benátské laguně a jeho výchovy se ujal strýc – arcibiskup Giuseppe Marella, který jej poslal do římského semináře. Zde byl jeho spolužákem budoucí papež Jan XXIII., který později držel ochrannou ruku nad Marellovými pastoračními iniciativami. Kromě teologie vystudoval filosofii v Padově a poté vyučoval humanitní vědy v různých teologických a filosofických učilištích. Roku 1909 mu biskup diecéze Chioggia zakázal další pastorační činnost (v rámci boje Pia X. s modernismem), což dnešního blahoslaveného sice vzdálilo kněžské službě, nikoli však výchovnému poslání. Nepolemizoval s rozhodnutím církve, ale snášel je jako „duchovní mučednictví“. Se svým bratrem, františkánským terciářem, se zaměřil na zápas s analfabetismem v rodném městě, kde založil lidovou školu a školku, a poté se živil výukou v lyceích po celé Itálii. Ve městě Rieti poblíž Říma byl jeho žákem pozdější známý novinář Indro Montanelli, notorický ateista: „Když jsem si dokonce i já povšiml, že je to světec, nechápu, že to nepoznala církev“, prohlásil později tento Marellův student.

Ve dvacátých letech se Olinto Marella usadil v Boloni a jako dobrovolník se postupně přibližoval k charitativním dílům tamní církve, až si vysloužil důvěru boloňského arcibiskupa, který jej přijal mezi diecézní klérus. Na začátku druhé světové války otevřel dveře svého domu židovským uprchlíkům, zachránil před koncentračním táborem řeholnici Caterinu Elkanovou (konvertitku z judaismu) a před deportací do Německa tři desítky vojáků.

Po válce založil tzv. Dětské městečko (Cittá dei Ragazzi), aby poskytl útulek, výchovu a vzdělání dětem z ulice. V této komunitě uplatňoval svou výchovnou metodu, založenou na “dozorované samostatnosti” a pravé osobní svobodě vycházející z Krista. Dával přednost osobnímu hovoru se svými studenty, povzbuzoval je a utěšoval jak duchovní, tak fyzickou blízkostí. Na provoz tohoto díla sháněl prostředky žebrotou a po léta patřil ke koloritu dvou uliček v boloňském historickém jádru. Sedával na jejich nároží za každého počasí, za deště i sněhu, se skloněnou hlavou a nastavenou čepicí. Mnohé kněze to pohoršovalo, protože vypadal jako nějaký pobuda, ale o. Marella důvěřoval v pomoc papeže Jana XXIII., který jej skutečně nazval “drahým přítelem” a poslal mu milión italských lir.

“Boží tulák”, jak se otci Marellovi přezdívalo, zemřel 6. září 1969 v Boloni a toto datum bude také dnem jeho liturgické památky. Zahájení kanonizačního procesu podpořil o necelá tři desetiletí později tehdejší boloňský arcibiskup, kard. Giacomo Biffi, a postulátora (o. Eliáše Facchiniho) přitom vyzval: “Dej se do práce, protože je tu něco velikého. Pokud to byl světec, vyjde to najevo, pokud to byl výjimečný člověk, vyplyne to na povrch”. Nedělní beatifikace tato slova jen potvrdila a umocnila.

 

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
26.9.20 Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskouHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti