Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 1. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.10.2020 

Rakouští biskupové se modlí růženec na Rádio Maria

Vídeň. Říjen je růžencový měsíc, za jehož jádro lze označit zítřejší památku Panny Marie Růžencové, která se 7. října slaví od roku 1913, byť je mnohem staršího data. Na paměť vítězství nad Turky v námořní bitvě u Lepanta ji jako svátek Panny Marie Vítězné roku 1572 zavedl sv. Pius V., který rovněž ustanovil definitivní podobu růžence, původně šířeného dominikány. Na moc této modlitby upozorňují katoličtí biskupové po celém světě, počínaje našimi nejbližšími sousedy.

Rakouští biskupové, a to jak úřadující, tak emeritní, se od 1. října každý večer modlí růženec s posluchači rozhlasové stanice Rádio Maria. Přenáší se z jejich rezidencí, včetně soukromé kaple vídeňského arcibiskupského paláce, odkud se předmodlívá kard. Christoph Schönborn. Obdobná modlitba věřících s jejich pastýři probíhala na Rádiu Maria již za jarní státem nařízené karantény, kdy se všichni členové rakouské biskupské konference po řadu týdnů střídali v rozhlasové růžencové modlitbě. “Je to silné, povzbudivé znamení naděje”, označil společnou modlitbu s biskupy programový ředitel rozhlasové stanice Rádio Maria, Andreas Schätzle.

“Virtuální růženec”, přenášený na různých platformách, na zítřek vyhlásila Biskupská konference ve Spojených státech amerických. Modlitbu povede několik biskupů, zastupujících různé zeměpisné regiony. Jak vysvětluje předseda episkopátu, mons. José H. Gomez, arcibiskup Los Angeles, “tato chvíle společné modlitby by ráda spojila katolíky po celé zemi v okamžiku velikého nepokoje a nejistoty. Zveme věřící“, pokračuje biskupská nóta, „ aby se modlili za uzdravení a jednotu své země a prosili Matku Boží, ať nás vede k Ježíši“.

K modlitbě růžence a obnově misijního povolání vybízí pastýřským listem rovněž kard. Cristóbal Lopez Rómero, arcibiskup marockého Rabatu, či biskup vietnamské diecéze Long Xuyen, mons. Joseph Tran Van Toan. Pro biskupy na misijních územích modlitba růžence provází hlásání evangelia a charitativní dílo k užitku lidí, kteří dosud nepoznali radostnou zvěst. „Prožívejme blahoslavenství po příkladu Panny Marie a staneme se setbou Božího království“, vyzval vietnamské katolíky biskup Toan, citovaný agenturou UCANews, a povzbudil je k chudému, prostému životu a sdílení s lidmi v nouzi. „Když byla v roce 1960 vytvořena diecéze Long Xuyen“, vysvětluje její biskup, „čítala 68 farností. Dnes je jich dvojnásobek (151). Tato čísla dokazují, že katolíci jsou vítáni mezi zemědělským obyvatelstvem, s nímž sdílí životní obtíže a pracují na budování civilizace lásky a života“.

Irský primas Eamon Martin naopak sází na modlitbu růžence v rodině. Arcibiskup Armaghu naléhá na růžencovou kruciátu, jejíž hlavní hybatelkou bude rodina jako „domácí církev – tedy církev, která se schází pokaždé, když rodina poklekne či zasedne ke společné modlitbě“. Na důležitost rodinného předávání víry poukázala jarní celostátní karanténa, která podtrhla důležitost rodičů jako prvních učitelů a svědků víry ve vztahu k jejich dětem, zdůraznil arcibiskup Martin a požádal rodiny o každodenní společnou modlitbu růžence za ukončení pandemie. „Pevně lněte k růženci, jako se popínavá rostlina chytá stromu, protože bez Panny Marie nemůžeme obstát“, citoval irský primas Matku Terezu z Kalkaty.

Růženec měl ústřední místo také při letošní pouti do irské mariánské svatyně v Knock, která se minulou neděli kvůli koronaviru uskutečnila pouze virtuálně. „Je to modlitba, která pomáhá překonávat těžkosti“, zaznělo v homilii killalského biskupa, mons. Johna Fleminga, „a jejím klíčem je jednoduchost. Růženec lze recitovat všude – při řízení auta, za chůze, když jsme doma sami či s rodinou. Nepotřebujeme na to otevřený kostel, můžeme se modlit všude“, připomenul biskup diecéze, na jejímž území se Panna Maria zjevila 21. srpna 1879 patnácti lidem. Církev toto zjevení prohlásila za pravé, a proto se do Knock vydávají i mezinárodní poutníci. Zavítal sem rovněž sv. Jan Pavel II. během své apoštolské cesty do Irska v roce 1979 a předloni také papež František, který se v Dublinu zúčastnil Světového setkání rodin.

 

 

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.2.18 Růženec na Britských ostrovech
1.6.13 Petrův nástupce na poslední májové pobožnosti
31.5.13 Maria se nenechává vléci událostmi
3.5.08 Benedikt XVI. na růženci v bazilice Santa Maria Maggiore
10.3.07 Benedikt XVI. na společné modlitbě růžence s univerzitními studentyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti