VaticanNews.va

   27. 11. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8405
Poslechem z webových stránek.5194
Četbou textů na webových stránkách.7976
Poslechem i četbou.5019


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.10.2020 

Svatý otec: Milost musí být přijata úžasem a radostí

Vatikán. Drobný déšt dnes před polednem neodradil několik stovek lidí, kteří přišli na Svatopetrské náměstí vyslechnout si pravidenou nedělní promluvu Petrova nástupce. Ten komentoval evangelium z 28. neděle liturgického mezidobí (srov. Mt 22,1-14), tedy podobenství o svatební hostině, kam král pozval všechny, dobré i zlé.

Pán však klade jednu podmínku: obléci si svatební oděv. Tím se vracíme k podobenství. Když je síň plná, přijde král pozdravit ty, kdo přišli jako poslední. Uvidí však jednoho člověka, který nemá svatební šaty, tedy jakýsi druh pláště, který každý pozvaný u vchodu dostával darem. Lidé přicházeli oblečeni normálně, jak každý mohl, ne luxusně, ale dostávali u vchodu zdarma jakýsi ozdobný přehoz. Onen člověk jej však neměl, poněvadž tento zdarma rozdávaný dar odmítnul, sám sebe tak vyloučil, takže král nemůže učinit nic jiného, než jej vyhodit ven. Proč? Protože nepřijal dar, a Ježíšovo a Boží povolání je darem, je milostí. Onen člověk přijal pozvání, ale pak usoudil, že pro něj nic neznamená. Vystačil si sám a neměl vůbec žádnou touhu se změnit nebo dovolit Pánu, aby změnil jeho. Svatební šat – onen darovaný přehoz - symbolizuje milosrdenství, které Bůh dává zdarma, milost. Boží pozvání - i to, že tě Bůh přivádí na slavnost - je milost. Bez milosti nelze v křesťanském životě učinit ani krok. Všechno je milost. Nestačí přijmout pozvání k následování Pána, je třeba ochoty vydat se na cestu obrácení, která proměňuje srdce. Šat milosrdenství, které Bůh nepřetržitě nabízí, je zdarma daný dar Jeho lásky. Je to milost, která si žádá, aby byla přijata úžasem a radostí. Díky, Pane, že jsi mi daroval tento dar.

Nejsvětější Maria pomoz nám napodobit služebníky z evangelního podobenství, ať vyjdeme  ze svých schémat a omezených obzorů a zvěstujeme všem, že nás Pán zve na hostinu, aby nás  obdařil milostí, která zachraňuje, a obdaroval nás.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY je ZDE

Po hlavní promluvě papež připojil jako obvykle pár slov k aktuálnímu dění:

Rád bych vyjádřil svoji blízkost obyvatelstvu postiženému požáry, které devastují mnohé regiony planety, jakož i požárníkům a dobrovolníkům, kteří nasazují život při hašení. Mám na mysli západní pobřeží Spojených států, zvláště Kalifornii, a myslím také na centrální regiony Jižní Ameriky, v zóně Pantanal v Paraguayi a na březích řeky Paraná v Argentině. Mnoho požárů je působeno suchem, ale nechybí ani lidské zavinění.

Ocenil jsem, že Arménie a Ázerbajdžán uzavřeli z humanitárních důvodů příměří a s vyhlídkou na dosažení zasadního mírového řešení. A třebaže jde o příměří křehké, povzbuzuji k jeho zachování a vyjadřuji svoji účast na bolesti ze ztrát na lidských životech, nad způsobeným utrpením a pustošením domů a míst náboženského kultu. Modlím se a vybízím k modlitbě za oběti a za ty, jejichž život je v ohrožení.“

Včera byl v Assisi beatifikován Carlo Acutis (1991-2006), patnáctiletý chlapec, zamilovaný v eucharistii. Nepřizpůsobil se pohodlné zahálce, nýbrž chopil se požadavků svojí doby, protože v nejslabších spatřoval tvář Krista. Jeho svědectví ukazuje dnešním mladým, že pravého štěstí se dosahuje  kladením Boha na první místo a službou Bohu v bratřích, zejména těch posledních. Aplaus novému mladému blahoslavenému!

Chtěl bych připomenout úmysl modlitby, který jsem navrhnul pro tento měsíc říjen a který říká: »Modleme se, aby laici, zejména ženy, měli v síle svého křtu větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích«. Nikdo z nás totiž nebyl pokřtěn na kněze nebo biskupa. Všichni jsme pokřtěni jako laici a laičky. Protagonisty církve jsou laici. Dnes je zapotřebí dát prostor ženám, aby měly v církvi větší vliv. Rozumí se prostor pro laiky, ale důraz je kladen na ženy, protože obvykle bývají odsouvány stranou. Musíme prosazovat integraci žen do pozic, kde jsou přijímána důležitá rozhodnutí. Modleme se, aby v síle křtu měli laici, zvláště ženy větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích, bez upadání do klerikalismu, který anuluje laická charismata a ničí tvář svaté matky církve.

Příští neděli 18. října přichází Nadace Pro pomoc trpící církvi s iniciativou »Za jednotu a pokoj. Milion dětí se modlí růženec«. Povzbuzuji k tomto krásnému projevu, spojujícího děti celého světa, které se budou modlit zvláště za kritické situace způsobené pandemií.

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež všem požehnal.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Petrův nástupce: Soudce je přítomen v těch nejposlednějších
22.11.20 Kralovat znamená sloužit
16.11.20 Papež k mezinárodnímu dění
15.11.20 Papež: Obviňováním druhých někdy bráníme sebe
15.11.20 Od Matky Boží se učme podávat ruku chudýmHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie

Vatikánský diplomat v Džiddě doporučil bratrství namísto pouhé tolerance

Papež František děkuje argentinským “mujeres de las villas” za boj proti potratům

Papež ocenil adventní vysílání salesiánského rozhlasu Cube

Církev má být jednotná, nikoli uniformní, píše papež slovinské Charitě

František se modlí za zesnulého Diega Maradonu

Alfonso Ugolini – muž vysvěcený na kněze v 65 letech mezi blahoslavenými

V Británii se vrátí bohoslužby od 2. prosince

Francouzští biskupové se ohradili proti plošnému limitování účastníků bohoslužeb

Papež: Bůh dává i žádá lásku

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba rodící se církve

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv listopad 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě