VaticanNews.va

   21. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8195
Poslechem z webových stránek.5069
Četbou textů na webových stránkách.7771
Poslechem i četbou.4851


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Ve filmu František vyslovil papež podporu občanským svazkům pro homosexuály

Modlitba Žalmů – 1. část

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.10.2020 

Papež na konferenci TED: Důležité jsou věda i etika, obojí

Vatikán. V sobotu večer (10.10.) bylo zveřejněno videoposelství, které zaslal papež na konferenci, jež je každoročně pořádaná neziskovou organizací, pojmenovanou akronymem TED (Technology, Entertainment and Design). Tato organizace, založená v USA roku 1984, si klade za cíl „šíření myšlenek formou krátkých, max. 18 minutových přednášek“. Letos se tato konference konala na digitální platformě a jejím tématem byla klimatická změna, což naznačoval i její sugestivní název Countdown (odpočítávání). Papež ve svém 12 minutovém videoposelství poselství shrnul myšlenky, které k otázkám klimatu obsahuje encyklika Laudato si´, a zahájil ho slovy:

Žijeme v historické chvíli poznamenané nesnadnými výzvami. Svět je otřesen krizi vyvolanou pandemií Covid-19, která ještě více zvýrazňuje jinou globální výzvu, kterou je sociálně-ekologická krize.

Tato situace - pokračoval dále papež - nás staví před nutnost volby. Volby mezi tím, na čem záleží, a na čem nezáleží. Volby mezi pokračujícím odhlížením od utrpení těch nejchudších, od špatného zacházení s naším společným domem, Zemí, anebo nasazením za transformaci našeho způsobu jednání na všech úrovních.

Věda nám říká každý den přesněji, že je naléhavě nutné jednat – to nepřeháním, říká to věda – pokud chceme mít naději, že se vyhneme radikálním a katastrofálním klimatickým změnám. A proto je třeba jednat naléhavě. Je to vědecká danost.

Svědomí nám říká, že nemůžeme být lhostejní k utrpení nejchudších, k rostoucím ekonomickým nerovnostem a sociálním nespravedlnostem. Ekonomie nemůže být omezována na produkci a distribuci. Musí být nutně brán v potaz její dopad na životní prostředí a důstojnost člověka. Mohli bychom říci, že ekonomie musí být kreativní ve svých metodách i ve svém působení. Být kreativní.

Papež dále vybídnul vydat se cestou transformace a činnosti, tvořené nejenom slovy, nýbrž konkrétními a neodkladnými skutky.

Chtěl bych pozvat všechny věřící, křesťany i nekřesťany, všechny lidi dobré vůle, aby se vydali na tuto cestu, na základě svojí víry anebo – pokud nejsou věřící – na základě dobré vůle, svojí dobré vůle. Každý a každá z nás, jako jednotlivci i skupiny – rodiny, věřící komunity, podniky, sdružení a instituce – k tomu může významně přispět.

Na základě encykliky Laudato si´, napsané před pěti lety a podávající pojem „integrální ekologie“, jež odpovídá na volání země i na volání chudých, navrhnul papež tři konkrétní trasy činností.

Za prvé: prosazovat na všech úrovních výchovu k péči o společný domov, rozvíjet porozumění spojitosti ekologických problémů s lidskými potřebami. Musíme od samotného počátku chápat, že ekologické problémy jsou spojeny s lidskými potřebami. Je zapotřebí výchovy založené na vědeckých údajích a etickém přístupu. Obojí je důležité. Jsem velice povzbuzen tím, že mnozí mladí lidé mají novou ekologickou a sociální vnímavost, a někteří z nich velkodušně bojují za ochranu životního prostředí a za spravedlnost.

Za druhé papež poukázal na vodu a výživu. „Přístup k pitné a bezpečné vodě je základní a všeobecné lidské právo. Je nezadatelné, poněvadž rozhoduje o přežití lidí, a je podmínkou výkonu  každého jiného práva i odpovědnosti. Zajistit pro všechny vhodnou výživu metodami nedestruktivního zemědělství by se mělo stát zásadním cílem celého výrobní cyklu i distribuce potravin.“

Za třetí je nezbytný energetický přechod: postupná, ale okamžitá náhrada fosilních paliv čistou energií. Máme několik let, vědci počítají s maximálně třiceti lety – méně než třiceti lety – na drastické omezení emisí skleníkových plynů do atmosféry. Tento přechod nesmí mít dopad na chudé, na místní populaci a pracující v sektoru energetiky. Způsobem, jak usnadnit tuto změnu, je vést podnikání k neodkladnému požadavku integrální péče o společný dům, vyloučit investice společností, které neplní parametry integrální ekologie, a odměňovat ty, které se konkrétně snaží stavět do středu svojí činnosti parametry udržitelnosti, sociální spravedlnosti a podpory obecného dobra.

„Nynější ekonomický systém – uzavíral papež – je neudržitelný. Stojíme před morálním imperativem, a praktickou urgencí přehodnotit mnoho věcí: způsob naší výroby i spotřeby, kulturu plýtvání, krátkozraké vize, sdírání chudých a lhostejnost vůči nim, zvyšování nerovností a závislostí na škodlivých energetických zdrojích.“

Integrální ekologie vybízí k novému pojetí vztahů mezi námi a přírodou, což dá zrod nové ekonomii, v níž bude produkce bohatství směřovat k integrálnímu blahobytu lidí a kultivování – nikoli pustošení – našeho společného domu. Znamená to také obnovu politiky, aby byla chápána jako jedna z forem charity. Láska je samozřejmě meziosobní, ale je i politická. Pojí všechny národy i přírodu. Všechny vás tudíž vybízím vydat se na tuto cestu. Tak to navrhuji v Laudato si´a také v nové encyklice Fratelli tutti. Jak sugeruje výraz „Countdown“, musíme neodkladně jednat. Každý z nás může plnit cennou roli, dáme-li se na cestu všichni, dnes. Nikoli zítra, dnes. Budoucnost se totiž buduje dnes, a staví se nikoli osamoceně, nýbrž společně a v harmonii.

Končil papež videoposelství zaslané na digitální konferenci, kterou každoročně pořádá americká neziskovka TED.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.10.20 Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou
15.10.20 Vzdělávání je setbou naděje
22.9.20 Videopozdrav papeže Františka k argentinské mládeži
11.7.20 Papež se modlí za nemocné kněze z buenoaireských chudinských čtvrtí
27.1.20 Papež upozornil na neřešenou tragédii v brazilském BrumadinhuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Kdo ctí Boha, váží si lidí

Vrchní imám Al Tajíb: Terorista nereprezentuje Mohamedovo náboženství

Mezináboženský apel z Kapitolu: Za novou architekturu míru

Ve filmu František vyslovil papež podporu občanským svazkům pro homosexuály

Papež: Čím více lneme k Pánu Ježíši, tím jsme otevřenější

Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba Žalmů – 2. část

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě