VaticanNews.va

   20. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8183
Poslechem z webových stránek.5064
Četbou textů na webových stránkách.7762
Poslechem i četbou.4841


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Modlitba Žalmů – 1. část

Ať si moje děti nezvyknou…

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.10.2020 

Papež František přijal kardinála George Pella

Vatikán. Na oficiální audienci přijal dnes papež František kardinála George Pella. Emeritní prefekt Ekonomického sekretariátu (2014-2019) přijel v minulých dnech do Říma po více než třech letech. V červenci 2017 se rozhodl vrátit do Austrálie, kde byl nařčen ze sexuálního zneužívání Papež František jej uvolnil, aby se mohl osobně hájit. Kauza, která vyústila v jednohlasé osvobození Nejvyšším australským soudem, stála dnes devětasedmdesátiletého kardinála 400 dní za mřížemi.

Obvinění

Kardinál Pell byl v roce 2017 formálně obviněn ze zneužívání nezletilých, k němuž mělo dojít při dvou příležitostech v roce 1996 a 1997, v době, kdy byl arcibiskupem Melbourne. První soudní státní proběhlo v červenci toho roku. Soud první instance jej v prosinci roku 2018 uznal vinným. Odsouzen byl na šest let a v únoru 2019 nastoupil k výkonu trestu. Kardinál Pell nicméně od prvopočátku trval na své nevině. Zločin, z něhož byl viněn, označoval věc strašnou a netolerovatelnou, proti níž vždy bojoval. Jeho právnici poukazovali na neoprávněnost rozsudku, založeného na nepravděpodobných důkazech.

Svatý stolec prostřednictvím tiskového prohlášení potvrdil naprostý respekt k australským soudům a ve jménu tohoto respektu očekával výsledek odvolacího procesu. Odkazoval na kardinálem Pellem vždy deklarovanou nevinu a na jeho právo hájit se až do poslední instance. Aby byl zajištěn průchod spravedlnosti, papež potvrdil preventivní opatření stanovená místním ordinářem po návratu kardinála Pella do Austrálie,  která „ v očekávání definitivního potvrzení skutečností zakazují kardinálovi z preventivních důvodů veřejné vykonávání jeho služby, a jak stanovují normy, také jakýkoli způsob a formu kontaktu s nezletilými.“ Zároveň australští biskupové vyzvali věřící, otřesené celou záležitostí, aby nečinili ukvapené závěry dříve než proběhne celý soudní proces.

Odvolací soud potvrzuje rozhodnutí první instance

V červnu 2019 apelační soud státu Victoria zahájil druhou fázi procesu. Obhajoba mluvila o nedostatku rozumných důvodů a procedurálních chybách ve výroku první instance. O dva měsíce později však dva soudci proti jednomu rozhodli o potvrzení rozsudku. Mark Weinberg, soudce hlasující proti verdiktu, poukázal na zásadní nedostatky procesu: nelze odsoudit člověka, pokud jeho vina není prokázána nade všechnu rozumnou pochybnost, jinak totiž hrozí odsouzení nevinného.

Také v tomto případě Svatý stolec potvrdil důvěru k australskému soudnictví a odkázal k dalšímu vývoji procesu, s poukazem na Pellem vždy deklarovanou nevinu.

Zproštění viny Nejvyšším soudem

V březnu letošního roku dospěla kauza kardinála Pella k Nejvyššímu australského soudu, a tedy k poslední soudní instanci. Soudci přijali kardinálovu žádost na základě motivací předložených Markem Weinbergem. 7. dubna 2020 sedm soudců Nejvyššího soudu poukázalo na nekoherentnosti v rozhodnutí odvolacího soudu a kardinála Pella jednohlasně osvobodili, s odůvodněním, že existuje racionální možnost, že ke zločinu nedošlo a je důvodně možné, že byla odsouzena nevinná osoba. Kardinál Pell vyšel z vězení po 400 dnech.

Reakce kardinála Pella

„Těžká nespravedlnost, kterou jsem musel snášet, je nyní napravena. Neživím v sobě žádnou zášť vůči člověku, který mě obvinil,“ řekl kardinál Pell po svém osvobození. Zdůraznil také, že proces nebyl referendem o katolické církvi ani o tom, jak představitelé australské církve čelili zločinu pedofilie. „Šlo v něm o to, zda jsem se já dopustil či nedopustil těchto strašných zločinů – a já jsem je nespáchal.“ Vyjádřil také přání, aby jeho propuštění nepřiživovalo další hořkosti: „Jediným základem k dlouhodobému uzdravení je pravda a jediným základem spravedlnosti je pravda, protože spravedlnost znamená pravdu pro všechny.“ Kardinál Pell poděkoval všem, kdo se za něho modlili, pomáhali mu a těšili jej v těžkých chvílích.  Vyjádřil vděčnost svým právníkům, kteří s pevným odhodláním pracovali pro to, aby spravedlnost zvítězila a na prefabrikovanou temnotu bylo vrženo světlo odhalující pravdu.

Implicitní komentář papeže Františka

Krátce poté, co byl kardinál Pell zproštěn viny, papež František při mši u Svaté Marty – aniž kardinála Pella výslovně jmenoval – vyzval k modlitbě za všechny nespravedlivě odsouzené:

V těchto postních dnech jsme sledovali perzekuci, kterou podstoupil Ježíš, i zavilost učitelů Zákona, kteří Jej podjatě odsoudili, ačkoli byl nevinný. Chtěl bych se dnes modlit za všechny lidi, kteří trpí nespravedlivým a podjatým rozsudkem.“

K rozsudku osvobozujícímu kardinála Pella se Svatý stolec vyjádřil v prohlášení, v němž vyjadřoval své uspokojení a odkazoval k opakovaně zdůrazňované důvěře v australské soudní orgány. Kardinál Pell „se podrobil soudnímu procesu a vždycky trval na své nevině s očekáváním, že pravda vyjde najevo.“

 (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.20 Kardinál Pell: Svědectví z času vězení
1.7.20 Kardinál Pell: Obracet lidi ke Kristu je těžší než reformovat vatikánské finance
7.4.20 Kardinál Pell jednohlasně zproštěn viny
12.3.20 Nejvyšší soud odročil projednání případu kardinála Pella
15.2.20 Odvolání kardinála Pella, stanoveno datum projednání u Nejvyššího souduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží, a od letoška i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Portugalští biskupové žádají vládu o přístupnost hřbitovů na dušičky

Dohoda o příměří zprostředkovaná komunitou Sant’Egidio

Svatý otec: Vzdělávání je setbou naděje

Papež přijal rodiče zavražděného kněze

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh je středem a smyslem života

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása