Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 8. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.10.2020 

Svatý otec: Svět bez matek nemá budoucnost

Vatikán. Prožívejme svou službu po vzoru Panny Marie, “služebnice Páně” (Lk 1,38), protože takový mariánský styl prospívá teologii, církvi i nám samým. Těmito slovy dnes papež František přivítal profesory a studenty Papežské teologické fakulty Marianum, kterou od jejího založení v Římě před sedmdesáti lety spravuje řád servitů.

Petrův nástupce si v úvodu audience položil otázku, zda dnes mariologie nějak prospívá církvi a světu a vzápětí si na ni kladně odpověděl. Navštěvovat školu Matky Boží, která je učitelkou i učednicí, totiž znamená docházet do školy víry a života, v níž si osvojujeme abecedu lidství i křesťanství.

“Je tu však ještě jiné hledisko, které se pojí k dnešní době. Žijeme v čase druhého Vatikánského koncilu. Žádný jiný koncil v dějinách nedopřál mariologii tolik prostoru, jako je ten věnovaný v osmé kapitole Lumen gentium, která uzavírá a v jistém smyslu shrnuje celou Věroučnou konstituci o církvi. To napovídá, že doba, již prožíváme, je časem Mariiným. Potřebujeme nicméně Matku Boží opětovně odkrýt podle koncilního úhlu pohledu (…), v němž se vyjevují dva Písmem dobře zvýrazněné prvky: Maria je matka a žena”.

Z Mariina mateřství plyne naše vzájemné bratrství, pokračoval František. Matka Boží totiž, jak píše sv. Bonaventura, “učinila Pána velebnosti naším bratrem” (Legenda major, 9,3: FF 1165). Maria by “chtěla porodit nový svět, kde by všichni byli bratry, a kde by každý člověk vyřazovaný naší společností, našel své místo” (Fratelli tutti, 278).

“Potřebujeme mateřství, které by rodilo a obrozovalo život svou laskavostí, protože jedině dar, péče a sdílení udržují lidskou rodinu v pospolitosti. Svět bez matek nemá budoucnost – výtěžek a zisk sám o sobě netvoří budoucnost, naopak, mnohdy přispívá k růstu nerovnosti a nespravedlnosti. Matky však dávají každému synu pocítit, že je doma, a dodávají naději”.

V této souvislosti římský biskup vyzval papežskou fakultu Marianum k pěstování bratrských vztahů s jinými akademickými institucemi, a to též na poli ekumenického a mezináboženského dialogu. “Maria nás učí umění setkávání a společné cesty”, podotkl, a “pokud se vložíme do hry, abychom dávali život – jako matka, nemusíme se obávat ztráty vlastní osobitosti”. Maria je ovšem také žena – nová Eva, která se od Kány ke Kalvárii přimlouvá za naši spásu; žena oděná sluncem, jež se ujímá “svých ostatních dětí”, Ježíšových následovníků (Zj 12,17).

“Jako matka činí z církve jedinou rodinu, tak z nás žena utváří jediný lid. Nikoli náhodou se lidová zbožnost k Marii obrací s takovou přirozeností. Je důležité, aby se jí mariologie pozorně zaobírala, podporovala ji a někdy také tříbila, a zároveň ustavičně bděla nad znameními mariánské doby, která se prolínají naší epochou. Jedním z těchto znamení je právě úloha ženy – pokud je podstatná pro dějiny spásy, nemůže tomu být jinak pro církev i svět. Kolika ženám se však nedostává patřičné důstojnosti! Žena, která světu přinesla Bohu, musí přinášet své dary dějinám, máme zapotřebí jejího nadání a stylu. Potřebuje ho rovněž teologie, aby nebyla abstraktní a konceptuální, nýbrž jemná, narativní, životodárná. Zejména mariologie může přispět k tomu, aby do kultury vnášela krásu, která polidšťuje a vlévá naději, a to též prostřednictvím umění a poesie. Doučasně je povolána k tomu, aby pro ženu v církvi hledala důstojnější prostory, počínaje společnou křestní důstojností.”

Řekl dnes papež František studentům a vyučujícím fakulty Marianum.

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 21
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti