Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.10.2020 

Žádost o propuštění indického jezuity o. Swamyho zamítnuta

Indie. Indický jezuita o. Stan Swamy zůstává navzdory protestům místní církve nadále ve vězení. Třiaosmdesátiletého řeholníka, proslulého angažovaností pro nejchudší vrstvy obyvatel ve východoindickém státu Džhárkhandu, zadrželi 8. října funkcionáři Agentury vnitřní bezpečnosti. Viní jej ze spiknutí, terorismu a podílu na maoistickém komplotu, který chtěl před pár lety fyzicky zlikvidovat premiéra Marendu Modiho. Proti absurdnímu obvinění se okamžitě odvolala místní církev, lidskoprávní organizace a opoziční strany. Odpověď vlády z Nového Dillí však lakonicky konstatuje, že nelze překračovat platné právo pod záminkou obrany lidských práv. Mluvčí vlády uvedl, že Indie je demokratickou zemí založenou na vládě zákona, kde je nezávislost soudnictví garantována.

Otec Stan Swamy je v současnosti zadržován ve vězeňské nemocnici v Bombaji. Tisíce džhárkhandských křesťanů, v čele s arcibiskupem Ranchim, Felixem Toppem, dalšími biskupy, kněžími a řeholnicemi, vytvořilo pětikilometrový řetěz solidarity na obranu vězněného. Také představitelé opozičních stran spatřují v obviněních vznesených proti otci Swamymu manipulaci. V jeho věci intervenovala Vysoká emisařka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet, která ve své prohlášení žádá od indické vlády ochranu práv aktivistů stojících na straně utlačovaných.

Čím si vysloužil obvinění tento muž, jehož jméno v zapomenutých oblastech drancovaných těžařskými koncerny zná každý? Založil v roce 2005 poradnu, ve které nabízel právní formaci o možnostech zákonné sebeobhajoby pro domorodce a příslušníky nejnižší kasty. “Snažíme se vysvětlit, že práva nejsou nikdy udělována a priori, je třeba si je vydobýt. Naším úkolem je doprovázet tato společenství k vědomí vlastních práv a stimulovat je k sebeobraně. Je to výchova k občanské rezistenci, k umění být protagonistou v krizových situacích…” - řekl otec Stan v jednom rozhovoru. A o několik odstavců dále pokračuje: “Naneštěstí odpověď ze strany silných mocností bývá nezřídka pouze represivní.  Často se stává, že vláda, podněcovaná nadnárodními koncerny, pošle policii, aby uvěznila vedoucí těch hnutí, která se protiví logikám dalšího těžebního rozvoje. Obviněni mohou být z krádeže, sexuálního násilí, z nejrůznějších běžných přečinů, které mají následně odrazovat od zákonného hájení vlastních práv…”(JoharJharkhand – Yatra Onlus Ed.)

Několik dní před svým uvězním, po patnáctihodinovém výslechu, natočil otec Stan video, které končí slovy: “To, co se děje se mnou, není ojedinělou epizodou. Je to součást širšího procesu, který se týká celé země. Intelektuálové, advokáti, spisovatelé, básníci, aktivisté, studenti a odboráři jsou zatýkáni, protože vyjádřili svůj nesouhlas nebo vznesli námitky vůči zájmům vládnoucích skupin v Indii. Také my jsme součástí tohoto procesu a jsem na to v jistém smyslu hrdý. Vzhledem k tomu, že jsem nemohl pouze tiše přihlížet, ale stal jsem se součástí této hry a jsem připraven zaplatit za to cenu, ať bude jakákoli.” - Řekl třiaosmdesátiletý jezuita otec Stan Swamy, který je v této chvíli nejstarším politickým vězněm v Indii.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.8.20 Indičtí katolíci pečují o důstojný pohřeb obětí koronaviru
23.7.20 Indičtí salesiáni: Usilujeme o návrat důstojnosti a práv
2.7.20 Policie brutálně zavraždila dva indické křesťany
23.10.18 Papež k mladý Indům: Budounost i přítomnost máte ve svých rukou
30.7.18 Indická národní komise pro ženská práva žádá zrušení svátosti smířeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti