Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   12. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.10.2020 

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Vatikán. Před pětapadesáti lety – 28. října 1965 – byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.

Původně bylo plánováno, že se obě strany koncem října setkají ke společnému jednání v brazilském São Paulo při konferenci na téma “Stvořeni podle Boží podoby – obhajoba lidské důstojnosti”. Mělo se na ní hovořit o aktuálních otázkách a připomenout 55. výročí zmíněného koncilního dokumentu. V důsledku složité situace na světové úrovni konference nemohla být zorganizována, a proto se přistoupilo k výměně poselství, potvrdil Vatikánskému rozhlasu o. Norbert Hofmann, sekretář Komise pro náboženské vztahy s judaismem.

Kardinál Koch ve svém poselství mluví o “bratrském a sesterském společenství Židů a křesťanů” a vyzdvihuje společné duchovní dědictví obou náboženských tradic. “Neexistují pochybnosti o tom, že čtvrtý článek Nostra Aetate položil základy pro navázání vztahů mezi katolíky a Židy a může být po právu považován za Chartu židovsko-katolického dialogu”.

Poselství Mezinárodního židovského výboru vysvětluje, že od vydání Nostra aetate (čl.4) nastal čas, který “proměnil dvoutisícileté nepřátelství v požehnání přátelských vztahů”. Díky rostoucímu přátelství mezi katolickou církví a judaismem je nyní možné diskutovat s otevřeností a důvěrou, a to rovněž o složitých záležitostech. Rabín Marans v listě podotýká, že deklaraci Nostra aetate dále rozšířily papežské návštěvy v synanogogách, na hrůzných, avšak posvátných místech, kde se odehrávaly zločiny šoa, a též ustanovení vatikánsko-izraelských diplomatických vztahů v roce 1993. Mezinárodní židovský výbor pro mezináboženské konzultace ocenil, že papež František odsuzuje narůstající antisemitismus, a vyjádřil solidaritu pronásledovaným křesťanům. Obě poselství, poznamenává otec Hofmann, tedy souzní s nejnovější encyklikou papeže Františka “Fratelli tutti”, která poukazuje na bratrství všech lidí, stvořených jako Boží obraz.

Dodejme, že Komise pro náboženské vztahy s judaismem byla založena roku 1974 a nahradila předchozí Úřad pro židovsko-katolické vztahy. Každé dva roky svolává ve spolupráci s Mezinárodním židovským výborem takzvaný Mezinárodní výbor katolicko-židovského propojení, který se zabývá aktuální problematikou společného zájmu. Mezinárodní židovský výbor pro mezináboženské konzultace tvoří jedenáct organizací (American Jewish Committee, Anti-Defamation League, B’nai B’rith International, Central Conference of American Rabbis, Israeli Jewish Council for Interreligious Relations, Rabbinical Assembly, Rabbinical Council of America, Union for Reform Judaism, Union of Orthodox Congregations of America, United Synagogue of Conservative Judaism, World Jewish Congress), které navzdory ideologické a mezinárodní různorodosti usilují o podporu vztahů mezi Židy a katolíky. Předsedá mu rabín Noam Marans (zastupující American Jewish Committee), místopředsedou je rabín David Sandmel (zástupce Anti-Defamation League) a pokladníkem rabín Mark Dratch (z Rabbinical Council of America).(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.1.21 Vrchní rabín di Segni: Na Františkovi mě zaujala vůle osobně se s každým setkat
16.1.20 Píseň písní provází židovsko katolický dialog
7.10.19 Římský biskup popřál židovským obcím na celém světě k Vysokým svátkům
24.8.19 Papež František přijal členy a přátele Španělsko-židovské nadace
8.3.19 Papež k židovské delegaci: Uprostřed odosobňujícího sekularismu společně svědčit o Boží lásceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti