Vatikán. Několik stovek lidí dnes za krásného babího léta zaplnilo Svatopetrské náměstí, aby si vyslechli papežovu promluvu před polední modlitbou Anděl Páně. Římský biskup v ní varoval před absolutizací přítomnosti a vyzval k brzkému očekávání Pána.
„Bohužel se nám často stane, že zapomeneme na svůj životní cíl, tedy konečné setkání s Bohem, čímž se vytrácí smysl očekávání a za absolutní se považuje přítomnost. Když se absolutizuje přítomnost, hledí se pouze na ni, a vytrácí se smysl pro očekávání, který je velice krásný. Je tolik nezbytné očekávat Pána, protože nás to též vymaňuje z momentální rozporuplnosti. Když naopak ztrácíme smysl pro očekávání, maří takový přístup jakoukoli perspektivu posmrtného života: vše se dělá tak, jako bychom nikdy neměli odejít na věčnost“.
Řekl mimo jiné Svatý otec. Plné znění jeho promluvy před mariánskou modlitbou najdete ZDE.
Po modlitbě Anděl Páně připomenul papež František sobotní beatifikaci katalánského laika a mučedníka, který v devatenácti letech za španělského protikatolického pronásledování „zachoval věrnost Kristu až do nejvyššího daru života“. Jeho odvahu dal za vzor zejména mladým lidem a vyslovil přání, aby v nich Joan Roig i Diggle podnítil touhu po plnosti křesťanského povolání.
Dále vyjádřil podporu středoamerickým zemím, zasaženým hurikánem ETA:
„Vidím tu na náměstí vlajku, která mne přivádí k myšlence na národy Střední Ameriky, postižené v těchto dnech ničivým hurikánem, který si vyžádal mnoho obětí a způsobil vážné škody. Zhoršil již beztak tíživou situaci, způsobenou pandemií. Kéž Pán přijme všechny zemřelé, utěší pozůstalé a podpoří ty, kteří procházejí nejtěžší zkouškou, i všechny, kteří jim pomáhají“.
Papež věnoval pozornost rovněž situaci v Etiopii, kde se vyostřuje napětí mezi federální vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou:
„Naléhám, aby se odolalo pokušení ozbrojeného střetu, a vyzývám všechny k modlitbě, bratrskému respektu, dialogu a mírovému řešení rozbrojů“.
Františkovi záleží rovněž na míru v Libyi, a proto upozornil na Fórum politického libyjského dialogu, které dnes začalo v Tunisku.
„Vzhledem k důležitosti této události si vřele přeji, aby se v tuto tak delikátní chvíli nalezlo řešení na dlouhodobé utrpení libyjského národa a aby nedávná úmluva o stálém příměří byla respektována a konkretizována. Modleme se za delegáty Fóra i za mír a stabilitu v Libyi.“
V závěru papež František povzbudil drobné zemědělce, kteří dnes v Itálii slaví Den díkůvzdání na téma „Voda, požehnání země“. Jak řekl, jejich práce je v této krizové době důležitější než kdy jindy.
(jag)