Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.11.2020 

Kardinál z konce světa aneb rudý biret v Jihočínském moři

Vatikán/Brunej. Mezi třinácti kandidáty purpuru, které papež František koncem listopadu slavnostně začlení do kardinálského sboru, je také biskup Cornelius Sim, apoštolský vikář Bruneje. Jedná se o překvapivou poctu pro tento nevelký, avšak díky ropě a zemnímu plynu bohatý sultanát na ostrově Borneo.

Jako v případě jiných Františkových nečekaných jmenování se zpočátku biskup Sim domníval, že se jedná o pouhý žert. „Když mi jeden seminarista pogratuloval, považoval jsem to za vtip“, svěřuje se Vatikánskému rozhlasu. „Pak ale přicházelo stále více blahopřání, a tak jsem si pomyslel, že bude lepší poslechnout si Angelus. A skutečně to byla pravda!“

V první chvíli se dostavil šok, pokračuje devětašedesátiletý brunejský biskup jedné z nejmladších a nejmenších jihoasijských církví. Když v ní v roce 1989 přijal kněžské svěcení, byl prvním rodilým Brunejcem v tomto úřadě. A když byla na přelomu let 2004/2005 Brunej povýšena na apoštolský vikariát, stal se prvním domorodým biskupem v sultanátu, hraničícím s Malajsií.

“A to je veliká výzva”, přiznává. “Kromě mne jsou tu další tři kněží. Naše malá církev je složená především z katolických migrantů, kterých bude odhadem 20 tisíc. Výzva spočívá v tom, jak jim vytvořit duchovní domov. Žijí velice daleko od vlasti a přicházejí do našich kostelů, aby vstoupili do kontaktu s tím, co je jim důvěrně známé. Snažíme se jim co nejvíc pomáhat, protože mnohdy na ně dolehnou veliké těžkosti – úmrtí, náhlá nemoc, při které ze státní strany neexistuje jakákoli podpora. Církev se pokouší zaplnit tuto mezeru, samozřejmě v nijak obrovském rozsahu, ale přeci jen trochu…”

Většině katolických přistěhovalců se nicméně v Bruneji nevede špatně, protože žijí v blahobytném státě a často vykonávají dobrou, a tudíž kvalitně placenou práci, ačkoli, jak biskup Sim připouští, “není snadné být katolíkem” v sultanátu, který se řídí islámským právem šaríja. Církev se snaží pohnout majetnější migranty k tomu, aby pečovali o ty, kteří na tom nejsou tak dobře. “Věnujeme se také mladým lidem”, vysvětluje budoucí kardinál. “V Bruneji to není jiné než v ostatních zemích. V našem globalizovaném světě hrají stále silnější roli sociální sítě a mnohé názory, které se k mládeži dostávají, už nepocházejí z tradičních zdrojů. Není jednoduché mladé lidi oslovit”, nezastírá brunejský apoštolský vikář.

Všichni katolíci, kteří se v brunejském sultanátu narodili, tedy včetně mons. Cornelia Sima, mají jeho státní občanství: “Naše úloha spočívá především v tom, abychom přispívali k pokoji a harmonii ve společnosti a ochotně spolupracovali s lidmi jiného přesvědčení a náboženství. Většinu obyvatelstva – 70 procent – tvoří muslimové, ale v Bruneji žijí kupříkladu také buddhisté. Jako katolíci chceme dokázat svůj přínos k životu v lepší, pokojnější Bruneji”, říká jeden z budoucích třinácti nových kardinálů, který již ohlásil, že na konzistoři v Římě nemůže být přítomen. Znaky kardinálské hodnosti proto pravděpodobně převezme z rukou apoštolského nuncia.

 

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.1.21 Zemřel kardinál Eusébio Oscar Scheid
8.1.21 Zemřel švýcarský kardinál Henri Schwery
28.11.20 Tituly a diakonie nových kardinálů
17.11.20 Zemřel kardinál Gulbinowicz
16.11.20 Zemřel emeritní arcibiskup ekvádorského Quita, kardinál Raúl VelaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti