VaticanNews.va

   18. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8745
Poslechem z webových stránek.5380
Četbou textů na webových stránkách.8234
Poslechem i četbou.5231


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Motu proprio Spiritus Domini: Služba lektora a akolyty rozšířena na ženy

Popelec v koronavirové době

Modlitba chvály


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

28.11.2020 

Ze scestí přejít na Boží cestu

Promluva papeže Františka na konzistoři 28. listopadu, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

(Mk 10,32-45)

Ježíš byl s učedníky na cestě. Cesta. Scéna popsaná evangelistou Markem se odehrává na cestě. I církev se vždycky ubírá po  cestě. Cestě života, cestě dějin, které jsou dějinami spásy v míře, v níž se uskutečňují spolu s Kristem a jsou zaměřeny k Jeho velikonočnímu Mysteriu. Jeruzalém je stále před námi. Kříž a Zmrtvýchvstání jsou součástí našich dějin, jsou naším dneškem, ale vždycky také cílem naší cesty.

Toto Slovo evangelia často provází konzistoře, na nichž jsou jmenováni noví kardinálové. Nejde o pouhou „kulisu“, nýbrž „indikaci směru“ pro nás, kteří jsme dnes na cestě spolu s Ježíšem, jenž vždycky postupuje před námi. On je silou a smyslem našeho života a našeho služebného poslání.

Dnes, je tedy na nás, drazí bratři a sestry, poměřit se s tímto Slovem.

Marek zdůrazňuje, že učedníci »byli zaraženi a naplněni bázní« (srov. Mk 10, 32). Ale proč? Věděli totiž, co je čekalo v Jeruzalémě, měli tušení, protože Ježíš jim to už několikrát otevřeně pověděl. Pán zná duševní rozpoložení těch, kteří jej následují, a nenechává Jej lhostejným. Ježíš nikdy svoje přátele neopouští, nikdy neopomíjí. I když se zdá, že si jde vlastní cestou, vždycky tak činí pro nás. Všechno co činí, dělá pro nás, pro naši spásu. A v případě svých Dvanácti tak činí, aby je připravil na zkoušku a mohli s Ním být nyní a zejména potom, až už nebude mezi nimi, aby byli neustále na cestě s Ním.

Protože Ježíš věděl, že srdce učedníků je rozechvěno, vezme si stranou svých Dvanáct a »zase« k nim mluví »o tom, co na něj čeká« (Mk 10, 32). Jak jsme slyšeli, je to třetí předpověď jeho utrpení, smrti a vzkříšení. Toto je cesta Božího Syna. Cesta Pánova Služebníka. Ježíš se identifikuje s touto cestou do té míry, že On sám je touto cestou. »Já jsem cesta« (Jan 14,6). Tato cesta, ne jiná.

A v tomto bodě dochází k dramatickému obratu, který mění situaci a umožní Ježíši, aby Jakubovi a Janovi – ale ve skutečnosti všem apoštolům i nám – vyjevil úděl, který je čeká. Představme si tu scénu: Ježíš, poté co znovu vysvětlil, co se má stát v Jeruzalémě, hledí do tváří svých Dvanácti,  dívá se jim zpříma do očí jako by říkal: „Je to jasné?“. Potom se znovu na čele skupiny vydává na cestu. Dva se ze skupiny oddělí – Jakub a Jan – a přistoupí k Ježíši, aby vyslovili svoje přání: »Dej, ať v tvé slávě zasedneme jeden po tvé pravici a druhý po tvé levici« (Mk 10,37). Toto je jiná cesta. Není to Ježíšova, nýbrž jiná cesta. Je to cesta těch, kteří – možná aniž si to uvědomují – „užívají“ Pána k prosazování sebe; těch, kteří – jak praví svatý Pavel – sledují svoje zájmy, nikoli ty Kristovy (srov. Flp 2,21). Svatý Augustin má v této souvislosti krásnou promluvu o pastýřích (č.46), jejíž přečtení nám v breviáři vždycky přináší užitek.

Ježíš po vyslechnutí Jakuba a Jana není popuzen, nerozhořčí se. Jeho trpělivost je opravdu nekonečná. I s námi měl, má a bude mít trpělivost.  A odpovídá: »Nevíte, co chcete« (Mk 10,38). V jistém smyslu je omlouvá, ale zároveň viní: „Neuvědomujete si, že jste na scestí.“ Hned nato vskutku všech dalších deset apoštolů ukázalo svojí rozmrzelostí vůči synům Zebedeovým, že jsou všichni pokoušeni sejít na scestí.

Drazí bratři, všichni máme Ježíše rádi, všichni jej chceme následovat, ale musíme stále bdít, abychom nesešli z cesty. Nohama a tělem totiž můžeme být s Ním, ale naše srdce od Něho může být daleko a odvádět z cesty. Pomysleme na množství způsobů zkaženosti kněžského života. Takto se například purpur kardinálského oděvu, který je barvou krve, může zesvětštěním změnit na eminentní poctu. Pak už nebudeš pastýř blízký lidu. Budeš se cítit pouhou eminencí. Pocítíš-li to, budeš na scestí.

V tomto evangelním vyprávění je vždycky zarážející onen ostrý kontrast mezi Ježíšem a učedníky. Ježíš to ví, zná a snáší. Kontrast však zůstává: On je na cestě, oni na scestí. Dvě nesmiřitelné trasy. Ve skutečnosti může pouze Pán zachránit svoje bloudící přátele, jimž hrozí  záhuba; jedině Jeho kříž a zmrtvýchvstání. Pro ně - kromě toho, že pro všechny - vystupuje do Jeruzaléma. Pro ně a pro všechny láme Svoje tělo a prolévá Svoji krev. Pro ně a pro všechny vstává  z mrtvých a sesláním Ducha jim odpouští a proměňuje je. A nakonec je uvádí na svoji cestu.

Svatý Marek, jakož i Matouš a Lukáš, zařadil toto vyprávění do svého evangelia, protože je to Slovo, které zachraňuje, a církev ho potřebuje v každé době. Oněch Dvanáct sice utrpělo blamáž, ale tento text je součástí kánonu, protože ukazuje pravdu o Ježíši a o nás. Je to spásonosné Slovo také dnes pro nás. Je to naostřený meč, který nás bolestně tne, ale zároveň uzdravuje, osvobozuje a obrací. Konverze znamená právě toto: ze scestí přejít na Boží cestu.

Kéž nám Duch svatý dnes a vždycky dává tuto milost.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.10.19 Soucit je podstatná náležitost Ježíšových učedníků
28.6.18 Autorita v církvi roste schopností prosazovat důstojnost druhého
28.6.17 Mějte oči upřené ke skutečnosti, Kříži a Vzkříšení
19.11.16 Virus polarizace a nevraživosti proniká naším myšlením, cítěním a jednáním
14.2.15 Láska roste tam, kde je pokora a něhaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           

Papež František nablízku Indonésanům zasaženým zemětřesením

Papež kondoloval k úmrtí bývalého almužníka

Modlitba, půst a informační kampaň na obranu života

Kardinál Dolan vyzval Bidena k důslednosti v boji proti násilí

Papež: Ve služebných gestech se projevuje Bůh

Benedikt XVI. napsal kardinálu Bozanićovi: Modlitba a blízkost po zemětřesení

Iráčtí křesťané se modlí za uskutečnění papežské cesty

Kardinál Czerny: Budoucnost má jedině kultura nezištného přijetí

Vatikánská muzea plánují otevření na 1. února

Biskup Varden: O vnitřním životě už neumíme mluvit, ale stále ho hledáme

Benediktovy Vánoce bez rodného bratra

 Nově na webu
Svatý otec: Každé Boží povolání je iniciativou Jeho lásky

Publicistika: Relikvie, ostatky a Světlo světa

Publicistika: Jako sirotci hledající otce…

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Zkušenost poznání

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti